Besilaukiančios kauniečių poros vos neištiko tragedija – mesti kaltinimai dėl aplaidumo

„Pacientui buvo diagnozuota legioneliozė ir suteikta visa reikalinga medicininė pagalba“, – BNS penktadienį sakė Kauno klinikinės ligoninės atstovas Saulius Tvirbutas. Pasak jo, ligoninė apie šį atvejį informavo visas atsakingas institucijas.

V.Ščiavinsko nuotr.
V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 23, 2017, 5:42 PM, atnaujinta Jun 23, 2017, 9:48 PM

Tačiau portalą lrytas.lt pasiekė žinia, kad legionelioze kaunietis Ričardas D. (29 m.), susirgo dar gegužės mėnesį. Neseniai susituokęs (birželio 16 dieną) vyras, pasak jo sutuoktinės Lauros D., galėjo mirti dėl medikų aplaidumo. Pati gydytoja dirbanti ir šiuo metu kūdikio besilaukianti moteris į namus dėl ligos rizikos šiuo metu grįžti bijo.

Svarbi buvo kiekviena diena

Visa mūsų istorija prasidėjo gegužės 10 dieną. Vyras ir reanimacijoje gulėjo. Ir niekas iki šiol apie tai neinformavo. Kai gegužės mėnesį nuvykome į ligoninę, nes vyrui pakilo 40 laipsnių temperatūra, nebuvo padaryta net plaučių nuotrauka. Buvome išleisti namo, 

Apmaudžiausia šioje istorijoje tai, kad jei ne pažįstami, mano vyras būtų numiręs. Kai galiausiai jis buvo paguldytas į ligoninę, trečią parą jį jau buvo ištikę kvėpavimo priepuoliai, bet į reanimaciją niekas neskubėjo guldyti, mat tikrino kraujo dujas, o jos buvo geros, nes jau tris paras jis buvo prijungtas prie deguonies aparato. Šeštą ryto išgirstame, kad nėra objektyvių duomenų perkelti vyrą į reanimaciją, o 9 valandą jau priimamas sprendimas tai padaryti.

Jį bet kada galėjo ištikti šokas ir jis būtų tiesiog miręs", –  portalui lrytas.lt pasakojo sirgusio kauniečio žmona.

Jos manymu, tikru aplaidumu galima pavadinti medikų siūlymą nuvykti pasiimti siuntimą pas šeimos gydytoją ir pasidaryti plaučių nuotrauką Garliavos poliklinikoje, kai reikalingas aparatas stovi už kelių žingsnių.

Medikė teigė, kad nieko negirdi, tačiau vyro kvėpavimas jau buvo susilpnėjęs. Taip ir paleido, o kiekviena diena buvo svarbi,  – apgailestavo Laura D..

Laimei vyras, gavęs specialų gydymą, pasveiko ir praėjusį penktadienį pora atšoko vestuves. Tačiau visuomenė informuota tik tuomet, kai vyras pasveiko.

Termošoko veiksmingumu netiki

Pasak moters, Kaune, Raudondvario pl. 182, termošokas atliktas, tačiau jo veiksmingumu pašnekovė netiki.

Ten reikia skubiai keisti vandens padavimo įrangą, nes jis nėra pakankamai iškaitinamas. Aš pati laukiuosi, todėl nerimauju dėl savo sveikatos ir gyvenu šiuo metu pas tėvus. Namo negrįžtu. 

Viskas ten tarsi užsakyta, bet vyksta viešieji pirkimai, niekas nesiskubina. Laukia ilgas procesas. Tad nuo gegužės 10 dienos namuose praktiškai nebuvau. Tik termošoką atlikti nuvykau, bet šiaip nebūnu ten",  – kalbėjo moteris.

Gydymo įstaiga pateikė savo versiją

Vėlų penktadienio vakarą savo poziją suskubo išplatinti ir gydymo įstaiga, kurioje gydytas legionelioze sirgęs vyras.

 „Pirmiausiai džiaugiamės, kad medikams jų patirties bei profesionalumo dėka pavyko įveikti sunkią ir klastingą ligą bei išgelbėti žmogaus gyvybę. Pacientas ir jo artimieji buvo atvykę į ligoninę bei padėkojo medikams už išgelbėtą gyvybę. Dėl to esame nustebę dėl pasklidusios informacijos netikslumų.

Norime pabrėžti, kad Kauno klinikinė ligoninė tuojau pat, kaip ir priklauso pagal reglamentą, informavo apie legioneliozės atvejį Nacionalinį sveikatos centrą, o gydytojai infektologai hospitalizavus ligonį iškart įtarė, kad jį užklupo būtent ši liga ir imtas taikytas būtent jai skirtas gydymas. Pablogėjus paciento būklei, jis buvo perkeltas į Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrių, bet tai lėmė paūmėjusios paciento indikacijos, o ne kokios nors kitos priežastys, apie kurias užsimenama tekste.

Taip pat norime paneigti, kad pacientui nebuvo siūlyta ištirti plaučius rentgeno aparatu. Pacientas pats to atsisakė ir norėjo vykti namo, kai sužinojo, kad tyrimų rezultatai negaunami iškart po procedūros ir tenka palaukti porą valandų. Tuo metu jo indikacijos nebuvo tokios, kad jį reikėtų skubiai hospitalizuoti, todėl pasiūlyta toliau stebėti sveikatos būklę ir, jei ji pablogės, skubiai atvykti vėl teigė Kauno klinikinės ligoninės komunikacijos specialistas Saulius Tvirbutas.

Vilniuje – net kelios mirtys

Kauno savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Petrauskas BNS teigė nieko apie šį atvejį negirdėjęs. Jo teigimu, apie legioneliozę ir jos prevenciją su karšto vandens tiekėjais savivaldybė tarėsi po mirtimi pasibaigusių atvejų Vilniuje. Savivaldybės administracijos vadovas sakė gavęs patvirtinimą, kad Kaune karštas vanduo tiekiamas laikantis reikalavimų.

Vilniuje dėl legioneliozės atvejų du mėnesius buvo įvesta ekstremali situacija. Iš viso sostinėje mirė trys asmenys, sirgę legionelioze.

Kas yra legioneliozė?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras primena, kad legioneliozė – tai ūminė infekcinė liga, pasireiškianti ūminės pneumonijos ar ūminės respiracinės ligos klinikiniais sindromais. Šiai ligai būdingos dvi klinikiškai ir epidemiologiškai susijusios ligos formos: pirmoji - Legionierių liga, kuriai būdingas karščiavimas, mialgija, kosulys, pneumonija ir antroji - Pontiako karštligė, pasižyminti lengvesne ligos eiga be pneumonijos.

Ligos sukėlėjas – judrios gramneigiamos polimorfiškos aerobinės, negaminančios sporų ir kapsulių, Legionellaceae šeimos lazdelės. Legionelių genčiai priklauso 48 legionelių rūšys, 39 legionelių serogrupės yra virulentiškos žmogui. Europoje legioneliozę dažniausiai sukelia L. pneumophila.

Legionella genties bakterijos atrastos 8-ojo dešimtmečio viduryje Jungtinėse Amerikos Valstijose. 1976 m. rugpjūčio mėnesį Filadelfijoje tarp Amerikos legiono suvažiavimo dalyvių, gyvenusių viename viešbutyje, pasireiškė epideminis ūminės pneumonijos protrūkis, kurio metu susirgo 221 žmogus, 34 iš jų mirė. 1977 m.

Jungtinių Amerikos Valstijų Ligų kontrolės centro mikrobiologai iš protrūkio metu mirusio ligonio plaučių išskyrė gramneigiamų bakterijų ir serologiniais metodais įrodė, kad jos yra šios ligos sukėlėjai. Vėliau šis mikroorganizmas buvo pavadintas Legionella pneumophila (plaučių legionele).

Retrospektyviai ištyrus neaiškios kilmės plaučių uždegimais įvairiose šalyse susirgusių ligonių kraujo serumus paaiškėjo, kad legionelės ir anksčiau buvo sukėlusios ligų protrūkius Amerikoje ir Europoje. Vėliau L. pneuomophila buvo išskirtos iš aplinkos mėginių, tiriant legioneliozės protrūkius įvairiose pasaulio šalyse. Pirmasis pneumoninės legioneliozės atvejis Lietuvoje nustatytas 1985 m. (retrospekytyviai).

Žmogus legionelioze užsikrečia aerogeniniu būdu, įkvepiant aerozolio su legionelėmis. Geriant ar maisto ruošimui vartojant užkrėstą vandenį, šia liga neužsikrečiama. Taip pat negalima užsikrėsti ir nuo sergančio žmogaus.

Legionelės aplinkoje plačiai paplitusios: vandens telkiniuose, dumble, dirvoje, gamybinės ir visuomeninės paskirties objektų karšto ir šalto vandens apytakos sistemose. Vandens sistemose nusėdęs dumblas, rūdys pagerina sąlygas legionelėms daugintis. Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis – 20 - 45 laipsnių, žemesnėje nei 20 laipsnių ir aukštesnėje nei 60 laipsnių legionelės nesidaugina.

Legioneliozė labiau paplitusi išsivysčiusiose šalyse, kurių ūkyje daug terminio vandens generavimo, aušinimo, recirkuliavimo, oro kondicionavimo ir kitų technologijų. Dažniausiai legionelių randama oro kondicionieriuose, aušintuvuose, kompresorinėse, dušinėse, baseinuose, įvairioje medicininėje aparatūroje (ypač taikomoje respiracinėje terapijoje). Pramoninės gamyklos, mėsos kombinatai gali būti legionelių kaupimosi ir plitimo šaltiniai. Tokio pobūdžio gamybiniuose objektuose dėl gausaus vandens ir vandeninio aerozolio naudojimo susidaro palankios sąlygos legionelėms daugintis ir plisti.

Vyresni žmonės yra jautresni šiai infekcijai nei jauni. Rūkymas, lėtinės plaučių ligos ir imunodeficito būklė yra reikšmingi rizikos susirgti legionelioze veiksniai.

Pontiako karštligė. Inkubacinis periodas trunka nuo kelių valandų iki dviejų dienų. Liga pasireiškia 2 - 6 dienas trunkančiu karščiavimu, galvos ir raumenų skausmu, sausu kosuliu.

Legionelinė pneumonija (legionierių liga). Inkubacinis periodas 2 – 10 dienų. Liga paprastai prasideda aukštu karščiavimu, nuovargiu, galvos ir raumenų skausmu. Sausas kosulys ir pleurinio pobūdžio skausmas krūtinėje progresuoja iki sunkios pneumonijos. Apie 30 proc. ligonių viduriuoja ar vemia ir apie 50 proc. patiria sąmonės sutrikimų, hiponatremiją (Schwarz-Bartterio sindromas). Krūtinės ląstos rentgenogramoje dažnai matyti abipusiai alveoliniai infiltratai, segmentinė ar skiltinė infiltracija. Trečdaliui ligonių pleuros ertmėse būna nedaug skysčio. Plaučių infiltratų rezorbcija lėta (1 – 4 mėn.). 25 proc. atvejų išryškėja plaučių fibrozė. Plaučiuose karkalų dažniausiai nepasitaiko. Skreplių tepinėlyje paties sukėlėjo nesimato (nenusidažo Gramo būdu), leukocitų būna nedaug.

Legioneliozės profilaktika - tai sukėlėjo rezervuaro paieška ir jo nukenksminimas terminiais ar cheminiais metodais, oro kondicionavimo, vėsinimo, drėkinimo ir kt. sistemų tinkama priežiūra, gydytojų legioneliozės diagnostikos žinių tobulinimas, taip pat visuomenės švietimas ir mokymas.

Gyventojams patariama neleisti vandeniui užsistovėti, kad nesusikauptų nuosėdos reguliariai valyti dušus, dušų galvutes ir vandens čiaupus.

Pagrindinės legioneliozės rizikos mažinimo priemonės susijusios su teisinga vandens sistemų eksploatacija: karšto vandens temperatūra turi būti palaikoma 50 – 60 laipsnių; šalto vandens temperatūra neturi siekti 25 laipsnių; neleisti vandeniui užsistovėti sistemose; ne rečiau kaip 2 kartus per metus valyti ir dezinfekuoti aušinimo bokštus ir vamzdžius oro kondicionavimo sistemose; valyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus, vandens filtrus; po vandens šildytuvų remonto ir prieš šildymo sezoną dezinfekuoti karšto vandens sistemas.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.