Kojų tinimas ir sunkumas – vieni iš varginančios ligos požymių: negalima delsti gydymo

Karštis ir ilgalaikis sėdėjimas darbo vietoje ar transporto priemonėse (automobilyje, lėktuve, traukinyje) sąlygoja kraujo sąstovį išsiplėtusiose venose, dėl kurio kojos tinsta ir jaučiamas skausmas. Statistiniais duomenimis, lėtinės venų ligos simptomus jaučia kas antras žmogus, o vyresnio amžiaus žmonių grupėje – dar dažniau.

Diagnozavus lėtinę venų ligą taikoma kompresinė terapija – elastiniai tvarsčiai arba kompresinės kojinės.<br>123rf nuotr.
Diagnozavus lėtinę venų ligą taikoma kompresinė terapija – elastiniai tvarsčiai arba kompresinės kojinės.<br>123rf nuotr.
Diagnozavus lėtinę venų ligą taikoma kompresinė terapija – elastiniai tvarsčiai arba kompresinės kojinės.<br>123rf nuotr.
Diagnozavus lėtinę venų ligą taikoma kompresinė terapija – elastiniai tvarsčiai arba kompresinės kojinės.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

May 9, 2021, 4:37 PM

Kas yra lėtinės venų liga?

Lėtinė venų liga – tai simptomų kompleksas, pasireiškiantis kojų sunkumu, skausmu, pabrinkimu, tinimu, mėšlungiu. Ligai progresuojant atsiranda odos pokyčių, paviršinės venos išsiplečia, jas ima niežėti, atsiranda trofinės opos.

Kuo liga labiau uždelsta, tuo sunkiau ją gydyti. Jau kurį laiką jaučiant kojų sunkumą, tinimą, pastebėjus išryškėjusiais venas, pacientai turėtų kreiptis į gydytoją. Vėliau atsiranda odos pakitimai, sukietėjimai, o vėliau – ir opos. Tai vėlyviausia ir blogiausia stadija, tiek laukti tikrai nereikėtų.

Išsivysčius lėtinei venų ligai, kojų skausmas ir mėšlungis stipriau jaučiami ilgiau sėdint, vaikštant arba stovint, o sumažėja po nakties, poilsio metu kojas ištiesus horizontaliai ar pakėlus šiek tiek aukščiau. Odos pokyčiai pirmiausiai pasireiškia atsiradusiomis raudonai rudos spalvos dėmelėmis, kurios laikui bėgant plečiasi ir gali komplikuotis. Nemaloniausia ir sunkiausiai išgydoma ligos stadija – trofinių opų atsiradimas. Opos gali atsiverti po mažiausio odos sužeidimo. Visus šiuos pokyčius lemia padidėjęs ilgalaikis veninis kraujospūdis.

Liga diagnozuojama atliekant ultragarsinį dvigubo skenavimo tyrimą, kurio metu įvertinama kojų giliųjų ir paviršinių bei jas jungiančių (perforuojančių) venų kraujotaka, jų vožtuvų funkcija.

Ligos rizikos foktoriai: 

- įgimta venų vožtuvų patologija ar paveldėjimas;
– moteriška lytis,
– nėštumas;
– viršsvoris;
– stovimas ar sėdimas darbas;
– ankšti drabužiai;
– rūkymas;
– buvusi giliųjų venų trombozė;
– fizinio aktyvumo stoka.

Saugokite savo sveikatą. Venkite žalingų įpročių. Mylėkite savo kojas. Kiek galima derinkite darbo ir poilsio režimą. Vartokite pakankamai skysčių. Sportuokite ar bent jau išlipkite dviem stotelėmis anksčiau ir link namų traukite pėsčiomis.

Diagnozavus lėtinę venų ligą taikoma kompresinė terapija – elastiniai tvarsčiai arba kompresinės kojinės. Šios priemonės stipriai suspaudžia galūnę. Spaudžiant paviršines venas ir audinius pagerėja veninio kraujo nuotėkis į giliąsias venas. Dirbant kojų raumenims labiau spaudžiamos ir pačios giliosios venos, nes kojų raumenys atlieka siurblio funkciją. Rekomenduojama naudoti kontrastinį dušą, masažus.

Jei yra opų, gydoma infekcija vietinio poveikio antiseptikais ar antibiotikoterapija, naudojami hidrokoloidiniai tvarsčiai.
Operacija dažniausiai atliekama, kai liga jau būna pažengusi.

Medikamentinis gydymas venotoniais medikamentais skiriamas pradinėse stadijose, o pažengus ligai šie vaistai yra svarbi gydymo priemonių dalis. Įrodyta, kad šiuolaikiniai venotoniniai vaistai, veikdami kraujagyslių viduje, slopina įvairias uždegiminio proceso grandis. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.