Klastinga liga vystosi tyliai: laiku įtarti vėžį leidžia trumpas tyrimas

Kasmet prostatos vėžio diagnozę išgirsta apie pustrečio tūkstančio Lietuvos vyrų ir nors per pastaruosius keliolika metų šalyje šios ligos rodikliai pagerėjo, beveik pusė diagnozuojamų atvejų – jau pažengusios stadijos. Anot Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Urologijos centro gydytojo urologo Jurijaus Makevičiaus, vyrai neretai skiria per mažai dėmesio savo sveikatai, nesitikrina profilaktiškai ir į gydytojus kreipiasi tik pajutę pirmuosius simptomus.

Prostatos vėžys<br>123rf nuotr.
Prostatos vėžys<br>123rf nuotr.
Prostatos vėžys<br>123rf nuotr.
Prostatos vėžys<br>123rf nuotr.
Praėjusių metų renginio akimirka.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Praėjusių metų renginio akimirka.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Praėjusių metų renginio akimirka.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Praėjusių metų renginio akimirka.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Praėjusių metų renginio akimirka.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Praėjusių metų renginio akimirka.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Praėjusių metų renginio akimirka.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Praėjusių metų renginio akimirka.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Prostatos vėžys<br>123rf nuotr.
Prostatos vėžys<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (7)

Lrytas.lt

Nov 22, 2022, 10:46 AM

„Iki šiol nėra aišku, kas konkrečiai sukelia prostatos (priešinės liaukos) vėžį, tačiau rizika susirgti šia onkologine liga didėja dėl genų mutacijų, vyresnio amžiaus ir paveldimumo, kai šeimoje yra senelių, tėvų ar brolių, sirgusių prostatos vėžiu. Mokslininkų spėjimu, prostatos vėžį taip pat būtų galima sieti su gyvenimo būdo ypatybėmis, fizinio aktyvumo lygiu, nutukimu ir mitybos įpročiais“, – pasakoja gydytojas urologas J. Makevičius.

Pirmieji simptomai – tik ligai pažengus

Prostatos vėžys ilgą laiką vystosi tyliai – nesukeldamas jokių simptomų, nes vėžinės ląstelės dauginasi prostatos viduje. Liga apie save praneša tik tada, kai prostata pradeda spausti šlaplės kanalą.

„Tuo metu vėžys jau būna pasiekęs antrąją stadiją ir atsiranda būdingi simptomai – sunkumas šlapinantis, nepilno pasišlapinimo pojūtis, staigus, dažnas ar naktį atsirandantis noras šlapintis.

Kai vėžinės ląstelės išplinta iš prostatos kapsulės į aplinkinius audinius – dažniausiai pasiekus trečią stadiją – iš šlaplės ima bėgti kraujas arba jo priemaišų aptinkama sėkloje, gali kamuoti šlapimo susilaikymo epizodai, kartais ir nelaikymo, kaulų bei pilvo organų skausmai“, – pasakoja urologas.

Kuo anksčiau diagnozuojamas prostatos vėžys, tuo didesnę tikimybę išgyventi turi pacientas. Urologai skaičiuoja, kad diagnozavus ankstyvos stadijos vėžį, 5 metų išgyvenamumas lygus net 98 proc., tačiau jeigu vyrui diagnozuojamas ketvirtosios stadijos vėžys, šio laikotarpio išgyvenamumas siekia vos 25–40 procentų, jeigu diagnozuojamas vėžys su metastazėmis yra atsparus hormoniniam ar chirurginiam gydymui – 5 metų išgyvenamumas siekia iki 10 proc.

Svarbus tyrimas trunka tik 5 minutes

Atsižvelgiant į tai, kad vyras iki prostatos vėžio paūmėjimo dažniausiai nejunta jokių simptomų, ankstyvą šios ligos stadiją aptikti leidžia tik reguliari profilaktika – tai yra vienintelė veiksminga priemonė, leidžianti anksti diagnozuoti ligą, taikyti efektyvų gydymą ir pasiekti gerų rezultatų.

„Pas šeimos gydytoją apsilankiusiam vyrui yra paskiriamas šlapimo ir PSA tyrimas, vėliau pacientas yra siunčiamas pas urologą, kuris įvertina rezultatus ir dėl rizikos susirgti prostatos vėžiu atlieka digitalinį rektalinį tyrimą bei echoskopiją.

Šis iki 5 minučių trunkantis prevencinis ištyrimas leidžia anksti įtarti prostatos vėžį, paskirti magnetinį rezonansą ir biopsiją. Tai leidžia nustatyti ankstyvą vėžio stadiją, taikyti efektyvų gydymą ir išgelbėti žmogaus gyvybę“, – sako urologas.

J. Mackevičius akcentuoja, kad visi vyrai nuo 50 iki 69 metų (imtinai) ir vyrai nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu, kartą per dvejus metus turėtų dalyvauti nemokamoje priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programoje.

Tačiau apsilankyti pas urologą ir pasitikrinti prevenciškai pirmą kartą dėl prostatos vėžio gydytojas rekomenduoja visiems vyrams, sulaukusiems 40 metų, o ypač tiems, kurie turi genetinį polinkį susirgti šia onkologine liga.

„Ūsai bėga“ – solidarumas su vyrais

Siekiant paskatinti įvairaus amžiaus vyrus atkreipti dėmesį į savo sveikatą ir priminti prostatos vėžio profilaktikos svarbą, kasmet lapkričio mėnesį minimas kovos su prostatos vėžiu mėnuo.

Išreiškiant solidarumą kovojantiems su šia onkologine liga, lapkričio 27 d. Lietuvoje jau aštuntus metus rengiamas bėgimas „Ūsai bėga“, prie kurio prisijungia ir „InMedica grupės“ darbuotojai iš Vilniaus, Kauno ir kitų šalies miestų.

„Dalyvaudami šiame renginyje, išreiškiame palaikymą prostatos vėžio paliestiems vyrams ir jų šeimoms bei skatiname kreiptis į gydytojus ne tik tada, kai pasijaučiame prastai – siekiant išvengti rimtesnių susirgimų, labai svarbu nepamiršti ligų prevencijos.

Taip pat norime dar kartą priminti, kad sveikata, visų pirma, prasideda nuo sveiko gyvenimo būdo, todėl kviečiame visus būti aktyvius ir daugiau judėti. Užsiimant sportu gryname ore kartu su bendraminčiais naudą pajaučia ne tik mūsų kūnas – jaučiamės geriau ir emociškai“, – pažymi „InMedica grupės“ personalo vadovė Ilona Kneitaitė.

Prisijungdami prie kovos su prostatos vėžiu mėnesio renginių, medicinos sektoriaus darbuotojai ragina vyrus nedelsti ir reguliariai lankytis pas šeimos gydytoją ar gydytoją urologą. Profilaktinių patikrinimų metu ligą galima nustatyti dar ankstyvoje stadijoje ir laiku užkirsti kelią tolesniam jos progresavimui.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
REPORTERIS: Lietuva atsisveikina su mirusiu buvusiu premjeru G. Kirkilu