Grėsmingas medikų perspėjimas – Kaune daugėja sergančiųjų tymais

Kauno visuomenės sveikatos centras pranešė apie dar 3 miesto gyventojus, susirgusius tymais. Prieš savaitę skubios medikų pagalbos jau prireikė dviems 21 ir 33 metų moterims. Šįkart infekcija į ligos patalą paguldė tris 24–35 metų kauniečius – dvi moteris ir vyrą. Jiems birželio 9-ąją tymų diagnozė patvirtinta pagal klinikinius ir laboratorinius kriterijus.

Birželį jau 5 tymais susirgusiems kauniečiams prireikė medikų pagalbos.<br>M.Patašiaus asociatyvi nuotr.
Birželį jau 5 tymais susirgusiems kauniečiams prireikė medikų pagalbos.<br>M.Patašiaus asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Jun 10, 2015, 11:52 AM, atnaujinta Nov 23, 2017, 10:19 AM

Atliekant židinių epidemiologinius tyrimus nustatyta, kad visi susirgimo atvejai tarpusavyje epidemiologiškai, vietos ir laiko požiūriu nesusiję. Susirgusieji nebuvo išvykę į užsienį, tadėl tymais užsikrėtė būdami Lietuvoje.

Visi susirgusieji Kauno gyventojai nuo tymų skiepyti nebuvo arba jų skiepijimo būklė nežinoma. Židinių epidemiologiniai tyrimai tęsiami.

Tymai – labai laki ir užkrečiama infekcija. Dažniausiai susirgimas tymais pradžioje pasireiškia karščiavimu, vėliau – akies junginės uždegimu, sloga, kosuliu, atsiranda Kopliko dėmės (balti „grūdeliai“ ant skruosto gleivinės).

Ligai būdingas makulopapulinis bėrimas, kuris neniežti. Bėrimas paprastai pasireiškia 3–7 ligos dieną, prasideda veido srityje, už ausų, vėliau išplinta į kitas kūno vietas; bėrimas išlieka 4–7 dienas. Pacientas yra užkrečiamas 4–5 dienos iki bėrimo pradžios ir 4 dienos po jo atsiradimo.

Tymai – labai laki oro lašeliniu keliu, taip pat per kvėpavimų takų išskyromis suterštas rankas ar kitus aplinkos daiktus, plintanti virusinė liga. Sąlytis tarp žmonių, ypač uždarose patalpose, trunkantis ilgiau nei 15 minučių yra pakankamas, kad įvyktų užsikrėtimas.

Didžiausią riziką tymai kelia nesirgusiems, neskiepytiems ar nepilnai skiepytiems kūdikiams, nėščiosioms ir prislopinto imuniteto asmenims bei sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams.

Medikai tikina, kad vienintelė efektyvi priemonė, galinti suvaldyti tymus, – profilaktinis skiepijimas. Įskiepijus dvi tymų vakcinos dozes, pasiekiama patikima ilgalaikė apsauga. Siekiant išvengti tymų ir šios ligos protrūkių, būtina nuolat palaikyti kolektyvinį imunitetą, skiepijant tiek vaikus, tiek suaugusiuosius.

Vaikai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos (toliau –LR) vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių dviem kombinuotos MMR vakcinos dozėmis: 15–16,5 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus. Norint apsaugoti nuo tymų vaikus, kurie liko neskiepyti pagal LR vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris galės įvertinti tokių vaikų skiepijimo būklę ir jiems sudaryti individualias skiepijimo schemas.

Taip pat, itin svarbu pasiskiepyti nuo tymų ir nepilnai skiepytiems, neskiepytiems, nesirgusiems suaugusiesiems ar keliaujantiems į svečias šalis, kadangi tymų atvejai ir protrūkiai registruojami ne tik Lietuvoje (2013 m. – 35 atvejai, 2014 m. – 14), bet ir kitose šalyse. Pavyzdžiui, 2014 m. balandžio mėn. – 2015 m. kovo mėn. Vokietijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Austrijoje, Čekijoje.

Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Rima Gabrielaitė informuoja, kad visi nesirgę, neskiepyti ir/ar nepilnai paskiepyti turi galimybę pasiskiepyti valstybės biudžeto lėšomis, tereikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.