Kojų tirpimas ir dilgčiojimas nėra būtini diabeto palydovai

Interviu su medicinos mokslų daktare gydytoja neurologe Kristina Ryliškiene.

 Jau po savaitės skausmas sumažėjo, Vytautas pasijuto energingesnis ir laimingesnis.<br> Shutterstock nuotr.
 Jau po savaitės skausmas sumažėjo, Vytautas pasijuto energingesnis ir laimingesnis.<br> Shutterstock nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Oct 30, 2017, 8:00 AM, atnaujinta Nov 17, 2017, 11:50 AM

Sergantieji cukriniu diabetu dažnai jaučia galūnių tirpimą, badymą lyg adatėlėmis ir kitokius simptomus, kurie nėra panašūs į įprastinį skausmą. Galbūt dėl to pacientai dažnai numoja į tai ranka: „Pakentėsiu, gal praeis...“ Ar tikrai tai teisingas sprendimas?

„Ne“, – taip šiandien galėtų atsakyti šešiasdešimtmetis Vytautas. Vyras jau šešeri metai serga cukriniu diabetu. Prieš daugiau nei metus jis pradėjo jausti deginantį, badantį abiejų pėdų ir blauzdų skausmą. Labiausiai jis kamuodavo naktį, trikdydavo miegą. Vyras keldavosi, vaikštinėdavo po namus, kišdavo kojas po šaltu vandeniu, tačiau tai simptomų nesumažindavo.

„Palik mane ramybėje“, – atremdavo jis žmonos įkalbinėjimus kreiptis į medikus. Galiausiai skausmas įveikė užsispyrimą – Vytautas apsilankė poliklinikoje. Diagnozė – skausminė diabetinė neuropatija. Gera žinia – ji gydoma vaistais, kurie sergantiesiems diabetu kompensuojami. Jau po savaitės skausmas sumažėjo, pagerėjo miegas, vyras pasijuto energingesnis, laimingesnis.

„Taip, taip, žinau, reikėjo nueiti anksčiau“, – užbėga pašnekovas už akių žmonos komentarams: „Ar aš tau nesakiau?“

Skausmas, apie kurį su gydytojais nesikalbama

Pasitarti dėl tokio skausmo su gydytoju neskuba ne tik Vytautas. JAV atlikto tyrmo rezultatai parodė, kad tik 32 proc. pacientų, jaučiančių stiprų neuropatinį skausmą, detaliai jį aptaria su gydytoju. Dar mažiau pacientų pamini vidutinio stiprumo skausmą.1

Detaliai diabetinės neuropatijos simptomus su sveikatos specialistu aptaria tik nedidelė dalis pacientų:1

Taigi, pirmas žingsnis geresnio gyvenimo link – pasakyti gydytojui apie jaučiamą skausmą, kad būtų nustatytos jo priežastys ir skirtas tinkamas gydymas.

Kartais neuropatinį skausmą apibūdinti sunku

Žmonės, ypač vyresnio amžiaus, puikiai žino sąnarių skausmą ar vadinamąjį „radikulitą“, o skausminė neuropatija daugeliui negirdėtas sutrikimas, ir šiuo atveju skausmas nusakomas kiek kitaip.

Dažniausiai minimi neuropatinio skausmo apibūdinimai:1

Šie simptomai gali pasireikšti ir žmonėms, kuriems nėra diagnozuotas diabetas, bet jau nustatytas nedidelis gliukozės kiekio padidėjimas, dar neatitinkantis diagnostinių diabeto kriterijų.

Tad jaučiant panašius simptomus, nereiktų jų teisinti nuovargiu, dideliu darbo krūviu, o geriausiai būtų kreiptis į gydytojus ir, nustačius diagnozę, tinkamai gydytis.

Įsivertinkite neuropatinio skausmo tikimybę www.paindetect.lt

 

 

Informacijos šaltiniai: 1. Straipsnis „Painful Diabetic Peripheral Neuropathy: Results of a Survey Characterizing the Perspectives and Misperceptions of Patients and Healthcare Practitioners“; publikuotas 2013 lapkričio 22 d.;

Straipsnis inicijuotas kompanijos Pfizer.

LYR-21-2017

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.