Vyriausybė pritarė siūlymui dar labiau apriboti alkoholio vartojimą

Ministrų kabinetas pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) siūlomam Narkotikų, tabako ir alkoholio prevencijos tarpinstitucinio veiklos plano projektui. Jame pristatomi trejų metų tikslai tabako, alkoholio, narkotikų kontrolės ir vartojimo prevencijos srityje. Taip pat siūlomi sprendimai, paremti „sveikata visose politikose“ principu.

Dar labiau bus ribojamas priklausomybę sukeliančių produktų vartojimas.<br> 123rf.com nuotr.
Dar labiau bus ribojamas priklausomybę sukeliančių produktų vartojimas.<br> 123rf.com nuotr.
Dar labiau bus ribojamas priklausomybę sukeliančių produktų vartojimas.<br>M.Patašiaus ir V.Ščiavinsko nuotr.
Dar labiau bus ribojamas priklausomybę sukeliančių produktų vartojimas.<br>M.Patašiaus ir V.Ščiavinsko nuotr.
Dar labiau bus ribojamas priklausomybę sukeliančių produktų vartojimas.<br>Lrytas.lt archyvo nuotr.
Dar labiau bus ribojamas priklausomybę sukeliančių produktų vartojimas.<br>Lrytas.lt archyvo nuotr.
Dar labiau bus ribojamas priklausomybę sukeliančių produktų vartojimas.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Dar labiau bus ribojamas priklausomybę sukeliančių produktų vartojimas.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

May 9, 2018, 4:36 PM, atnaujinta May 29, 2018, 1:46 PM

Numatomi ir ambicingi tikslai: iki 2021 metų planuojama kasmet 1 litru sumažinti  alkoholio suvartojimą, tenkantį vienam 15 m. ar vyresniam šalies gyventojui, kasmet 5 proc. mažinti alkoholinių psichozių skaičių ir su rūkymu susijusį mirštamumą nuo piktybinių navikų, stabilizuoti narkotikų vartojimą.

Taip pat siekiama, kad visose mokyklose 100 proc. būtų įgyvendintos psichiką veikiančių medžiagų prevencijos programos, numatoma gydyti visus ŽIV infekuotus asmenis ir laisvės atėmimo vietose.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijus Verygos teigimu, mažinti žalingus įpročius labai svarbu, nes tai vienas būdų kurti sveikesnę visuomenę.

„Tam, kad pavyktų realiai įvykdyti užsibrėžtus tikslus, yra būtinas sistemingas daugelio institucijų darbas, investicijos į prevencines programas. Tad tuo tikslu numatomos net 26 naujos priemonės, kurios padės žmonėms kovoti su žalingais įpročiais“, – sako ministras A.Veryga.

Prie plano įgyvendinimo aktyviai prisideda ir kitos institucijos – numatytas priemones įgyvendins dar 6 ministerijos ir 4 vyriausybinės įstaigos. Siūloma ir savivaldybėms aktyviai dalyvauti siekiant bendrų tikslų. Planui įgyvendinti skiriama per 27 mln. eurų, jie bus tikslingai panaudoti tiek mažinant neteisėtą psichoaktyviųjų medžiagų apyvartą, tiek siekiant sumažinti tokių medžiagų vartojimą.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktorės Ingos Juozapavičiesnės teigimu, pasiūlos mažinimo srityje numatomos papildomos techninės priemonės, skirtos naujoms psichoaktyviosioms medžiagoms identifikuoti, tarptautiniam bendradarbiavimui stiprinti, neteisėtai veiklai nustatyti ir ištirti, šiuolaikinių informacinių sistemų pagalba veiklos, susijusios su prekursoriais, stebėsenai bei administracinei naštai ūkio subjektams mažinti.

Tam 2018 m. skiriama 5 mln. eurų.

„Tuo metu paklausos mažinimo srityje numatoma prevencinė veikla visuose svarbiausiuose sektoriuose, pasiekiant skirtingas tikslines grupes, dirbant tiek su vaikais, tiek su jų tėvais, tobulinant specialistų kompetencijas, diegiant prevencijos kokybės standartus, užtikrinant ankstyvosios intervencijos programų plėtrą jaunimui, taikant šiuolaikiškas prevencines programas elektroninėje erdvėje.

Švietimo ir mokslo ministerija numato didinti ugdymo įstaigose dirbančių specialistų kompetenciją prevencijos srityje, daugiau investuojant į tikslines specialias ir efektyvias programas, taip pat numatoma didinti vaikų užimtumą.

SAM investuoja  į mokinių, jaunimo ir bendruomenių sveikos gyvensenos įgūdžių stiprinimą, remia projektus bei mokslinius tyrimus, susijusius su sveikatos išsaugojimu ir stiprinimu, SADM ypatingą dėmesį skiria ne tik pagalbai priklausomiems asmenims, bet ir darbui su šeimomis, tėvystės įgūdžių ugdymui“, – sako I.Juozapavičienė.

2018 m. šiai veiklai įgyvendinti skiriama daugiau nei 20 mln. eurų. Be to, priklausomybės ligoms gydyti ir prevencijai planuojama panaudoti ir ES lėšas, kurios padės išspręsti infrastruktūros problemas.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.