Aurelijus Veryga: apie dėl vaistų kilusį pavojų visuomenė informuota pavėluotai

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) žada aiškintis, kodėl informacija apie sumaišytas vaistų pakuotes visuomenei pateikta pavėluotai.

Vaistų kontrolės tarnybos veiksmai dėl sumaišytų injekcijų pakuočių – nepakankami, sako ministras Aurelijus Veryga.<br>V.Ščiavinsko ir D.Umbraso nuotr.
Vaistų kontrolės tarnybos veiksmai dėl sumaišytų injekcijų pakuočių – nepakankami, sako ministras Aurelijus Veryga.<br>V.Ščiavinsko ir D.Umbraso nuotr.
Atlikti patikrinimą Vaistų kontrolės tarnyboje ministeriją kiek anksčiau paragino Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė.<br>D.Umbraso nuotr.
Atlikti patikrinimą Vaistų kontrolės tarnyboje ministeriją kiek anksčiau paragino Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė.<br>D.Umbraso nuotr.
Vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gintautas Barcys mano, kad į situaciją tarnyba reagavo tinkamai.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gintautas Barcys mano, kad į situaciją tarnyba reagavo tinkamai.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Jul 26, 2018, 2:15 PM

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba šią savaitę pranešė, kad gamintojui supainiojus išorines pakuotes iš rinkos atšaukiami Kauno farmacijos įmonės „Santonika“ pagaminti vaistai „Morphin Sanitas“ ir „Atropino sulfatas Sanitas“.

Pati tarnyba iš gamintojo informaciją apie sumaišytas pakuotes gavo praėjusią savaitę.

„Akivaizdu, kad tarnyba negeba komunikuoti su žmonėmis, žinutes išplatina pavėluotai, jos suformuluotos neaiškiai ir kelia paniką visuomenei. Taip tikrai neturėtų būti, vienas iš tarnybos prioritetų yra laiku ir tinkamai informuoti visuomenę apie gresiančius pavojus ir užkirsti jiems kelią.

Tad ministerija aiškinsis, kodėl informacija buvo pateikta pavėluotai ir kaip tarnyba yra pasiruošusi reaguoti į tokias situacijas ateityje“, – ketvirtadienį feisbuke paskelbė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Atlikti patikrinimą Vaistų kontrolės tarnyboje ministeriją kiek anksčiau paragino Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė.

Parlamentarė BNS teigė, kad procedūros informuojant visuomenę nebuvo išlaikytos.

„Šiuo atveju matau, kad teisės aktais apibrėžti įpareigojimai nebuvo įvykdyti, nes informacija tapo prieinama tikrai ne per 24 valandas. Tos tarnybos atsakomybę tikrai matau, ar tai yra vadovo atsakomybė, ar darbuotojų, kurie galbūt aplaidžiai vykdė funkcijas, turėtų nustatyti ministerija“, – teigė A.Širinskienė.

Anot jos, tyrimo reikia, kad būtų įsitikinta, jog „visos procedūros yra ir kitais atvejais, kai įvyks panašus nelaimingas atsitikimas, valstybės tarnybos reaguos taip, kaip turi reaguoti“.

Vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gintautas Barcys savo ruožtu BNS ketvirtadienį teigė manantis, kad į situaciją tarnyba reagavo tinkamai.

„Pranešimas pasirodė kitą darbo dieną, buvo penktadienis ir pirmadienis. Aš manau, kad stengiamės tinkamai informuoti ir savo pareigą šiuo atveju įvykdėme, nes pagrindinis dalykas buvo skubiai atšaukti. Be to, aš praeitą savaitę kaip tik buvau komandiruotėje išvykęs ir manęs nebuvo, tik pirmadienį pradėjau dirbti“, – aiškino G.Barcys.

Jis kartu teigė, kad informavimas apie atšaukiamus vaistus vyksta ne tik per tarnybos svetainę, net ir per žiniasklaidą.

„Jūs gi matote, kad per visas radijo stotis, televizijas, kitas masines informavimo priemones informuojame, taip pat per feisbuką – įvairiais būdais. Mes bendradarbiaujame su visomis žiniasklaidos priemonėmis“, – tikino G.Barcys.

Naujienų agentūra BNS tarnybos pranešimų apie atšaukiamus vaistus nėra gavusi. Tarnybos vadovas taip pat pakartojo, kad tikimybė, jog vaistų supainiota pakuote galėjo įsigyti pacientai, yra labai maža.

„Tikimybė maža, kad morfinas, įpakuotas į atropino pakuotę, pateko konkrečiam pacientui. Visa šita serija buvo gaminta ne kaip atropinas, o kaip morfinas. Kadangi tai yra narkotinis vaistinis preparatas, visa serija atitinkamai patekusi į platinimo tinklą nesimaišo su tokiais vaistais kaip atropinas. Jinai laikoma atskirai, išduodama vaistinėse pagal specialius receptus, yra specialios saugojimo sąlygos“, – aiškino G.Barcys.

Supainiojus pakuotes iš rinkos atšaukiami vaistiniai preparatai „Morphin Sanitas 10 mg/ml injekcinis tirpalas 1ml N10“ (seriją 1-110318) ir „Atropino sulfatas Sanitas 1 mg/ml injekcinis tirpalas 1 ml N 10“ (serija 1-110318). Abu šie vaistai yra receptiniai, abu – injekcijos.

Pasak G.Barcio, Lietuvoje tokia klaida, kada sumaišomos pakuotės, nustatyta pirmą kartą. 

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos duomenimis, per pastaruosius trejus metus Amerikoje ir Europos Sąjungoje fiksuoti keturi panašūs atvejai. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.