Gydyti nebebus kam? Suskaičiavo, kiek medikų Lietuvoje trūks po 10 metų Skaičius – keturženklis

2030 m. Lietuvoje trūks 2,8 tūkst. sveikatos priežiūros specialistų, daugiausia – bendrosios praktikos slaugytojų, šeimos ir vidaus ligų gydytojų. Tai rodo Vyriausybės strateginės analizės centro (STRATA) atnaujintos sveikatos priežiūros specialistų poreikio prognozės rezultatai. Tyrimo metu analizuoti kiekybiniai (registrų) ir kokybiniai (sveikatos priežiūros sektoriaus įstaigų ekspertų apklausos) duomenys.

2030 m. Lietuvoje trūks 2,8 tūkst. sveikatos priežiūros specialistų.<br>V.Balkūno nuotr.
2030 m. Lietuvoje trūks 2,8 tūkst. sveikatos priežiūros specialistų.<br>V.Balkūno nuotr.
2030 m. Lietuvoje trūks 2,8 tūkst. sveikatos priežiūros specialistų.<br>G.Bitvinsko nuotr.
2030 m. Lietuvoje trūks 2,8 tūkst. sveikatos priežiūros specialistų.<br>G.Bitvinsko nuotr.
2030 m. Lietuvoje trūks 2,8 tūkst. sveikatos priežiūros specialistų.<br>G.Bitvinsko nuotr.
2030 m. Lietuvoje trūks 2,8 tūkst. sveikatos priežiūros specialistų.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Jul 21, 2021, 1:42 PM, atnaujinta Jul 21, 2021, 1:42 PM

2020-ųjų situacija

Didžioji dalis tyrimo apklausoje dalyvavusių ekspertų tvirtina, kad 2020 m. labiausiai trūko bendrosios praktikos slaugytojų ir šeimos gydytojų. Šių specialistų trūkumo priežastimis ekspertai įvardina didelį poreikį dėl teikiamo paslaugų skaičiaus, platų šeimos gydytojų ir slaugytojų atliekamų funkcijų sąrašą, išaugusį poreikį dėl COVID-19 pandemijos sukeltų veiksnių, tokių kaip papildomi darbo krūviai, specialistų susirgimai ir saviizoliacija ar išėjimas į pensiją esant rizikos grupėje.

Apklausti ekspertai taip pat pastebi, kad trūksta psichikos sveikatos priežiūros specialistų (psichiatrų, medicinos psichologų). Ypač pabrėžiama, kad šių specialistų teikiamų paslaugų poreikis auga dėl visuotino karantino ir socialinių ryšių apribojimo.

Kiti ekspertų išskirti specialistai, kurių trūko 2020 m. ir kurių trūkumas siejamas su COVID-19 pandemijos suvaldymu, – infekcinių ligų gydytojai, skubiosios medicinos pagalbos paramedikai, anesteziologai-reanimatologai.

Nuo 2017 m. dažniausiai teikiama paslauga išlieka šeimos gydytojo paslauga. Dėl COVID-19 pandemijos stipriai išaugo nuotolinių ambulatorinių paslaugų skaičius: 2019 m. jų buvo suteikta 178 tūkst., o 2020 m. – jau 1,88 mln.

Prognozės 2030-iesiems

Skaičiuojama, kad per artimiausią dešimtmetį sveikatos priežiūros specialistų poreikis toliau augs – jų reikės 1,8 tūkst. daugiau, nei buvo poreikis 2020 m. Be didėjančio specialistų poreikio, dėl paslaugų plėtros išlieka poreikis pakeisti specialistus, išeinančius į pensiją ar išeinančius iš darbo dėl kitų priežasčių. Taigi bendras prognozuojamas sveikatos priežiūros specialistų trūkumas 2030 m. sieks 2,8 tūkst.

Pastebima, kad tų sričių specialistų, kurių trūksta šiandien, stigs ir 2030 m.: trūks 3,2 tūkst. bendrosios praktikos slaugytojų, 428 šeimos ir 420 vidaus ligų gydytojų.

Sveikatos priežiūros specialistų trūkumą daugiausia lems didelis į pensiją išeinančių specialistų, ypač šeimos gydytojų, bendrosios praktikos slaugytojų, skaičius. Didesnis nei įprasta specialistų išėjimas į pensiją siejamas ir su COVID-19 pandemijos keliamu pavojumi vyresnio amžiaus žmonėms.

Nors šiuo metu trūkumo dar stipriai nejaučiame, ateityje trūks ir geriatrų bei gerontologų. Taip pat prognozuojama, kad augs skubiosios medicinos pagalbos paslaugų paklausa, ir tai reikš didėjantį skubiosios medicinos gydytojų poreikį. Kaip viena iš COVID-19 pandemijos pasekmių įvardijamas ir didesnis infekcinių ligų gydytojų poreikis ateityje.

Tyrimo duomenimis, kai kurių kvalifikacijų specialistų po dešimtmečio bus pakankamai ar net per daug: prognozuojama pakankama burnos higienistų, gydytojų odontologų ir dantų technikų pasiūla. Ekspertai taip pat išskiria ir galimai didelę radiologų pasiūlą, tai siejant su tikėtina radiologijos technologijų plėtra.

Prognozės atliktos įvertinus į pensiją išeinančius ar darbą paliekančius darbuotojus, įsidarbinančius absolventus ir kitus veiksnius.

Spauskite mygtuką „VISI KOMENTARAI“ ir reikškite savo nuomonę.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2021 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.