Ilgamečiams kraujo donorams – garbės donoro vardai ir valstybinė pensija

Nacionalinis kraujo centras (NKC) kviečia geros valios žmones reguliariai aukoti kraujo ir primena, kad ilgamečiams donorams suteikiami garbės donoro vardai. Jie taip pat turi teisę pretenduoti į antrojo laipsnio valstybinę pensiją.

Kraujo donorystė.<br>NKC nuotr.
Kraujo donorystė.<br>NKC nuotr.
Kraujo donorystė.<br>T.Bauro nuotr.
Kraujo donorystė.<br>T.Bauro nuotr.
Kraujo donorystė.<br>Kauno klinikų nuotr.
Kraujo donorystė.<br>Kauno klinikų nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Nacionalinio kraujo centro inf.

2022-02-05 11:06

NKC direktoriaus Daumanto Gutausko teigimu, iš vieno donoro padovanoto kraujo galima padėti trims pacientams, gelbėjant jiems gyvybes ir padedant sveikti.

„Aukojantys kraujo prisideda prie gyvybių gelbėjimo, padeda sukaupti kritiniams atvejams reikalingą kraujo rezervą. Niekada nežinome, kada perpilti kraują gali prireikti mums patiems, todėl dvejojančius kviečiu tai prisiminti ir ryžtis padėti artimui. Tai – dovana, kuri nieko nekainuoja, tačiau gali išgelbėti gyvybes“, – sako D. Gutauskas.

Garbės donoro vardas suteikiamas žmogui, ne mažiau kaip 40 kartų nemokamai davusiam kraujo ar 200 kartų – plazmos. Kartu įteikiamas tai patvirtinantis ženklas ir pažymėjimas. Garbės donoras įgiia teisę į antrojo laipsnio valstybinę pensiją, kuri mokama sulaukus senatvės pensijos amžiaus. Dabar pensijos dydis siekia 116 eurų.

Šiuo metu Lietuvoje yra 58 garbės donorai, gaunantys antrojo laipsnio valstybinę pensiją.

Sveiki vyrai kraujo gali duoti šešis kartus, moterys – keturis kartus per metus. Kraujo galima duoti ne dažniau kaip kas 60 dienų. Per šį laiką atsistato kraujo ląstelės. Tiesa, gali būti taikomi tam tikri apribojimai dėl sveikatos būklės ar neseniai įvykusios operacijos.

Atkreipiamas dėmesys, kad sulaukus 65 metų atsiranda tam tikri apribojimai dėl donorystės. Norint nepakenkti paties donoro sveikatai, – norint tęsti donorystę būtinas gydytojo sutikimas.

NKC duomenimis, Lietuvoje kas mėnesį donorai padovanoja vidutiniškai 2,35 tūkst. litrų kraujo. Per 2020 m. iš viso buvo daugiau nei 62 tūkst. donacijų, kurių metu surinkta virš 28 tūkst. litrų kraujo, o 2021 m. – daugiau nei 64 tūkstančiai dotacijų, kurių metų surinkta beveik 29 tūkst. litrų kraujo.

Patarimai ruošiantis duoti kraujo:

– Donoras privalo būti pailsėjęs ir pavalgęs.

– Nevalgius negalima duoti kraujo, nes tai sukelia silpnumą.

– Dieną prieš duodant kraujo siūloma nevalgyti labai riebaus, aštraus maisto, būtina gerti daugiau nei įprasta skysčių – mineralinio vandens, sulčių, arbatos.

– Bent porą valandų prieš kraujo davimą nereikėtų rūkyti.

Kraujo donorais gali būti:

– Visi sveiki žmonės nuo 18 iki 65 metų;

– Sveriantys ne mažiau kaip 50 kilogramų.

Kraujo donorais negali būti:

Žmonės, sergantys cukrinius debetu, tuberkulioze, piktybinėmis ir infekcinėmis ligomis, sunkiomis širdies ir kraujagyslių, centrinės nervų sistemos ligomis, taip pat linkę nenormaliai kraujuoti, sergantys skrandžio, žarnyno, šlapimo, kvėpavimo ligomis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.