Kontrolierė: nemokamų prostatos vėžio tyrimų amžiaus riba – nepagrįsta

Sveikatos apsaugos ministerija gyventojams nesudaro vienodų sąlygų, nustatydama nepagrįstą amžiaus ribą dėl nemokamų prostatos vėžio tyrimų, sako lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė.

Onkourologijos skyrius, onkologinės ligos, vėžys, onologijos instituas, operacinė<br>V.Balkūno nuotr.
Onkourologijos skyrius, onkologinės ligos, vėžys, onologijos instituas, operacinė<br>V.Balkūno nuotr.
Birutė Sabatauskaitė.<br>J.Petronio nuotr.
Birutė Sabatauskaitė.<br>J.Petronio nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Jul 14, 2022, 12:13 PM

Kaip skelbiama Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos pranešime, tai nustatyta ištyrus skundą dėl ankstyvosios diagnostikos tyrimų, kurie, pagal šiuo metu galiojančią tvarką, nemokamai atliekami tik asmenims nuo 50 iki 69 metų.

Kaip skelbiama Valstybinės ligonių kasos svetainėje, prostatos (priešinės liaukos) vėžio ankstyvosios diagnostikos prevencinė programa skirta vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) bei vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai anksčiau sirgo šia onkologine liga.

Nemokamas tyrimas – nebepriklauso

Į kontrolierę kreipėsi 79-erių metų pareiškėjas, kuris pagal gydytojo rekomendaciją turi reguliariai atlikti prostatos specifinio antigeno nustatymo tyrimą. Tačiau jau 10 metų jis tai daro savo lėšomis, nes pagal prostatos vėžio tyrimų programą, patvirtintą Sveikatos ministro įsakymu, pareiškėjui reikalingas tyrimas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų apmokamas tik asmenims nuo 50 iki 69 metų amžiaus.

Sveikatos apsaugos ministerija tarnybai paaiškino, kad „prevencinės programos yra nukreiptos į tam tikrą populiacijos dalį, kurios rizika susirgti vėžiu yra didžiausia bei geriausi gydymo rezultatai“, o „programose dalyvaujančių asmenų tikslinės amžiaus grupės ribos bei tyrimų periodiškumas nustatyti vadovaujantis mokslininkų rekomendacijomis“.

Ministerija taip pat pateikė sergamumo prostatos vėžiu Lietuvoje statistiką, tačiau pateikti duomenys atspindi padėtį tik iki 2015 metų.

Besiremdama pateikta statistika, ministerija tokios tikslinės grupės parinkimą aiškino tuo, kad „iki programos pradžios prostatos vėžys dažniausiai buvo diagnozuojamas 70–79 m. amžiaus vyrams, nuo programos pradžios prostatos vėžys pradėtas diagnozuoti anksčiau – dažniausiai diagnozuojamas 60–69 m. amžiaus grupėje“.

Pensininkai gali jaustis nurašyti

B. Sabatauskaitė sako, jog pats faktas, kad prostatos vėžys šiek tiek dažniau diagnozuojamas jaunesniems nei 70 metų asmenims, nėra pakankama priežastis ankstyvosios diagnostikos tyrimų nefinansuoti ir 70 metų sulaukusiems bei vyresniems asmenims, kurių amžiaus grupėje, remiantis statistikos duomenimis, vis dar diagnozuojamas reikšmingai didelis prostatos vėžio atvejų skaičius.

„Ministerija pateikė statistikos duomenis, atspindinčius prostatos vėžio diagnostiką bei sergamumą Lietuvoje tik iki 2015 m., todėl remtis šiais neišsamiais duomenimis negalima – tai neatspindi bent penkių pastarųjų metų situacijos Lietuvoje“, – teigė B. Sabatauskaitė.

„Dėl šios priežasties nėra galimybės daryti įžvalgų, apibendrinimų, kiek prostatos vėžio atvejų yra diagnozuota nuo 2016 m. iki 2022 m. skirtingose amžiaus grupėse, kiek atvejų diagnozuojama 70+ asmenų amžiaus grupėje, kuri šiuo metu yra eliminuota iš PSDF lėšomis finansuojamos ankstyvosios prostatos vėžio diagnostikos programos“, – sakė ji.

Kontrolierė taip pat pažymi, kad lygių galimybių ir apskritai žmogaus teisių įgyvendinimo kontekste, PSDF lėšomis finansuojamų paslaugų teikimas peržengusiems nustatytą maksimalią 69 metų amžiaus ribą žmonėms turėtų būti vykdomas atsižvelgiant į šių žmonių specifinę padėtį visuomenėje.

Anot B. Sabatauskaitės, dažniausiai minėto amžiaus žmonės yra senatvės pensininkai, turintys vienintelį pragyvenimo šaltinį – gaunamą pensiją, iš kurios jiems tenka sumokėti už tyrimus, jiems „būtina gauti reikalingas sveikatos priežiūros paslaugas bei pagarbią, orumą garantuojančią medikų pagalbą“.

„Moraline prasme dabartinė praktika gali priversti šiuos žmones jaustis socialinės atskirties ar nurašyta grupe, nors rizika susirgti vis dar yra ganėtinai didelė“, – sako kontrolierė.

Siūlo tvarką pakeisti

Lygių galimybių kontrolierė padarė išvadą, kad vykdant Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programą netinkamai įgyvendindamas Lygių galimybių įstatymas, kuriuo nustatyta valstybės institucijų pareiga užtikrinti, kad visuose teisės aktuose būtų įtvirtintos lygios teisės ir galimybės, nepaisant amžiaus.

Kontrolierė kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją su siūlymu pakeisti programos nuostatas ir sudaryti lygias galimybes vyresniems nei 70 metų amžiaus asmenims dalyvauti PSDF lėšomis finansuojamoje prostatos vėžio diagnostikos programoje. Šiuo atveju, Sveikatos apsaugos ministerija nepateikė argumentų dėl būtent tokių amžiaus ribojimų pagrįstumo.

Ligonių kasų interneto svetainėje skelbiama, kad jeigu vyras nėra programoje nustatyto amžiaus, bet nerimauja dėl savo sveikatos, jis gali kreiptis į savo šeimos gydytoją. Įvertinęs paciento būklę, jis skiria nemokamus tyrimus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.