A. Dulkys patvirtino lyties tapatumo sutrikimo diagnozavimo ir gydymo tvarką

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys patvirtino lyties tapatumo sutrikimo diagnozavimo ir gydymo tvarką.

Arūnas Dulkys<br>T.Bauro nuotr.
Arūnas Dulkys<br>T.Bauro nuotr.
Gydytojas, diagnostika.<br>123rf nuotr.
Gydytojas, diagnostika.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Aug 5, 2022, 9:48 AM, atnaujinta Aug 5, 2022, 10:13 AM

Anot Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) pranešimo, tai leis vieningai ir aiškiai suteikti sveikatos paslaugas pilnamečiams asmenims, kuriems įtariamas ar diagnozuotas lyties tapatumo sutrikimas.

„Šis aprašas ne tik užtikrins paslaugos teikimo tvarką, bet ir įvykdys Lietuvos tarptautinius įsipareigojimus žmogaus teisių srityje, pašalinant daugiau nei dešimtmetį fiksuojamus pažeidimus“, – teigiama penktadienį išplatintame pranešime.

Aprašu apibrėžiami šeimos gydytojo, gydytojo psichiatro, endokrinologo, akušerio ginekologo, urologo ir kitų specialistų vaidmenys ir atsakomybės.

Šiuo teisės aktu taip pat nustatomos gydytojų specialistų konsiliumo sudarymo sąlygos, jame dirbančiųjų įgaliojimai, detalizuoti kiti su pacientų sveikata susiję klausimai.

Pacientas, norintis pradėti gydymą hormoniniais vaistais Lietuvoje, turės kreiptis į šeimos gydytoją arba į pirminės ambulatorinės psichikos sveikatos priežiūros paslaugas teikiantį gydytoją psichiatrą dėl siuntimo išrašymo į gydytojų specialistų konsiliumą.

Medikamentinio gydymo skyrimo atveju kiekvienam pacientui bus sudaromas jo kompleksinio gydymo ir stebėsenos planas, atitinkantis jo sveikatos poreikius.

Diagnozavimo ir gydymo paslaugos bus apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.

Iki šiol medikai neturėjo lyties tapatumo sutrikimo nustatymo bei gydymo standartų. Tai, anot SAM, lėmė ne tik skirtingą praktiką asmens sveikatos priežiūros įstaigose, bet ir nesudarė teisinių sąlygų prireikus skirti reikalingų medikamentų, tyrimų.

„Naujoji tvarka sumažins pilkojoje zonoje esančių sveikatos paslaugų apimtį ir leis užtikrins pacientų teises“, – pranešime teigė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

2007 metais Lietuva pralaimėjo bylą Europos Tarybos Žmogaus Teisių Teisme moteriai, siekusiai pasikeisti lytį ir įgyti teisę tai nurodyti asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose bei asmens kode. Teismas atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje nėra įstatymo, reglamentuojančio lyties keitimo operacijas.

Visi bandymai priimti tokį įstatymą Lietuvoje nepavyko, todėl kasmet Vyriausybė turi atsiskaityti dėl padarytos pažangos translyčių asmenų teisių užtikrinimo srityje.

Be to, šių metų liepos 1 dieną Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryboje patvirtinta Lietuvos visuotinės periodinės peržiūros trečiojo ciklo ataskaita, kurioje valstybių narių teiktose rekomendacijose, skirtose žmogaus teisių padėčiai Lietuvoje gerinti, taip pat akcentuojama būtinybė užtikrinti translyčių asmenų teises teikiant sveikatos paslaugas.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.