SAM keičia gydytojų išpeiktą cezario pjūvio tvarką: pranešė, už ką moterims nebereikės mokėti pačioms

Gydytojams sukritikavus cezario pjūvio operacijos pacientės prašymu tvarką, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informavo apie kai kurių nuostatų keitimą, tarp kurių – ir komplikacijų apmokestinimo atsisakymas. Pasak Santaros klinikų akušerijos ir ginekologijos centro vadovės Dianos Ramašauskaitės, yra sudėtinga nustatyti, kuri komplikacija įvyko dėl moters pasirinkimo darytis cezario pjūvį, o kuri – dėl kitų aplinkybių ar net gydytojo kaltės.

Cezario pjūvis.<br>123rf nuotr.
Cezario pjūvis.<br>123rf nuotr.
Lietuvos akušerių-ginekologų draugijos vadovė gydytoja Diana Ramašauskaitė<br>Archyvo nuotr.
Lietuvos akušerių-ginekologų draugijos vadovė gydytoja Diana Ramašauskaitė<br>Archyvo nuotr.
Cezario pjūvis.<br>123rf nuotr.
Cezario pjūvis.<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Irtautė Gutauskaitė, ELTA

Apr 11, 2023, 12:47 PM

„Mums kilo klausimas būtent dėl apmokėjimo už komplikacijas. Nes labai, turbūt, sudėtinga būtų pasakyti, kur yra komplikacija, kuri įvyko dėl moters pasirinkimo, ir kuri įvyko dėl aplinkybių, dėl gydytojo galbūt kaltės“, – antradienį surengtame Laikinosios vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės posėdyje teigė D. Ramašauskaitė.

„Tai išdiskutuoti ir priimti teisingą sprendimą tikrai yra labai sudėtinga, ir net ir mums, norintiems teikti tą paslaugą, tas labai tikrai riboja“, – pridūrė gydytoja akušerė-ginekologė.

Ne vienam gydytojui pritarus šiai pozicijai, SAM Specializuotos sveikatos priežiūros skyriaus patarėja Aimė Dumšienė informavo, kad komplikacijų apmokestinimo nuostata bus pakeista – visos komplikacijos bus apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų.

„Norėčiau šiandien visus informuoti, kad šiuo metu aprašas yra aktyviai peržiūrimas, ir planuojama keisti kai kurias nuostatas, tai viena pirmųjų yra, kad bus atsisakoma komplikacijų apmokestinimo“, – posėdyje patikino A. Dumšienė.

„Tai šita vieta tikrai bus koreguojama, ir visos komplikacijos bus apmokamos iš Sveikatos draudimo biudžeto lėšų“, – pridūrė ministerijos atstovė.

Ji pridūrė, kad bus pridedama nuostata dėl cezario pjūvių skaičiaus, nustatyto gydymo įstaigoms.

„Visos gydymo įstaigos turi cezario pjūvių skaičių dalį nuo visų gimdymų. Tai čia bus įvestas rodiklis, kad visų cezario pjūvio nėščiosios pageidavimu skaičiuos nuo visų atliktų cezario pjūvio operacijų“, – pranešė A. Dumšienė.

„Tai šitie pakeitimai tikrai atsiras, bet tai yra projektas, kuris bus skelbiamas informacinėje sistemoje TAIS ir bus prieinamas pasižiūrėti visoms organizacijoms, ir pateikti pasiūlymus dėl šito projekto. Ir tik gavę visų pasiūlymus įsivertinsime, ir bus galutinis rezultatas“, – pažymėjo SAM Specializuotos sveikatos priežiūros skyriaus patarėja.

Kritikavo ir kitas tvarkos nuostatas

Lietuvos akušerių-ginekologų draugijos valdybos narė D. Ramašauskaitė kritikavo ir kitas cezario pjūvio pacientės pageidavimu tvarkos aprašo nuostatas. Pasak jos, didžiausia problema yra sveikatos priežiūros įstaigos daugiadalykės specialistų komandos sprendimo priėmimas posėdyje, kuriame dalyvauja tik informuota pacientė ir gydytojai. D. Ramašauskaitė atkreipia dėmesį, kad gydytojai dėl cezario pjūvio operacijos turėtų diskutuoti ir su vaiko tėvu.

„Kur mums atrodo didžiausia problema yra, tai būtent tas informuotas pasirinkimas. Turi būti diskusija ne tik tarp moters, bet ir tarp jos gyvenimo draugo, vaiko tėčio. Manau, kad ir jis turėtų būti įtrauktas į tą diskusiją. Ir tarp medicinos specialistų, ne tik akušerių-ginekologų, bet įtraukiant ir psichologus, ir įtraukiant gydytojus-neonatologus“, – posėdyje dėstė gydytoja akušerė-ginekologė.

„Tokia platesnė diskusija, kad moteris galėtų tikrai priimti tą informuotą pasirinkimą, kad suprastų tiek tuos pliusus, tiek tuos minusus visos tos operacijos, būtent jos situacijoje, ne apskritai kalbant, o būtent jos situacijoje“, – pridūrė D. Ramašauskaitė.

Ji pažymėjo, kad šis daugiadalykės specialistų komandos ir pacientės sprendimo dėl cezario pjūvio operacijos priėmimas turėtų įvykti toje gydymo įstaigoje, kurioje moteriai ir bus atlikta ši opercija.

„Mūsų siūlymu, tai turėtų būti toje įstaigoje, kurioje moteris ir atliks tą cezario pjūvio operaciją. Neturėtų būti taip, kad sprendimas yra priimamas vienoje įstaigoje, o moteris su tuo sprendimu atvyksta į kitą įstaigą jau tam sprendimo įgyvendinimui“, – teigė Lietuvos akušerių ginekologų draugijos valdybos narė.

Draugija ir Santaros klinikų specialistai kritikavo ir aprašo priede nurodytas cezario pjūvio santykines medicinines indikacijas, teigdami, kad jos yra perteklinės ir nereikalingos. Dabartiniame tvarkos aprašo priede įrašytos 78 medicininės ir santykinės indikacijos, kurios turi grėsti, kad pacientei būtų atliekama cezario pjūvio operacija jos pageidavimu.

„Mes manome, kad būtent tas pirmas tvarkos priedas, kur nurodytos cezario pjūvio medicininės ir santykinės indikacijos, tas sąrašas yra perteklinis, jo nereikėtų. Nes tokių absoliučių medicininių indikacijų mes suskaičiuosim pavienes, tarkime, centrinė placentos pirmeiga, invazinis gimdos kaklelio vėžys. Visa kita, kas išvardinta, yra santykinės indikacijos, ir galbūt tų indikacijų sąrašo nereikėtų, nes tai klaidina tiek medikus, tiek visuomenę, tiek moteris“, – pažymėjo D. Ramašauskaitė.

ELTA primena, kad SAM nuo 2023 m. sausio 1 d. sudarė galimybę vietoje gimdymo natūraliu būdu pasirinkti cezario pjūvio operaciją esant tam tikriems rizikos faktoriams, kai išpildomos dvi sąlygos – yra santykinė medicininė indikacija atlikti cezario pjūvio operaciją (pavyzdžiui, jeigu pacientė turi arba turėjo reprodukcinės funkcijos ar gimdymo sutrikimų, gimdo pirmą kartą, būdama vyresnio amžiaus, turi socialinių rizikos faktorių arba kitų padidintos rizikos faktorių) arba tai yra gydytojų specialistų komandos kartu su informuota paciente priimtas sprendimas, kad paminėtos sąlygos yra įgyvendintos ir pacientei galima atlikti cezario pjūvio operaciją jos pageidavimu.

Tačiau tokiu atveju, kai paslauga teikiama ne dėl medicininių indikacijų, o pacientės pageidavimu ir esant santykinėms medicininėms indikacijoms, keičiasi paslaugos apmokėjimo tvarka – tiek už konsultavimą, tiek už operaciją bei pooperacinę priežiūrą pacientė turi susimokėti pati.

SAM pabrėžė, kad tokios procedūros metu visa atsakomybė negali būti paliekama tik gydytojui ir dalį jos turi prisiimti pacientė, kurios iniciatyva yra atliekama operacija.

Ministerijos teigimu, jei gydytojas nepriima sprendimo, kad pacientei reikalinga cezario pjūvio operacija, bet jos reikalauja pati gimdyvė, tokiu atveju operacija nėra apmokama PSDF biudžeto lėšomis.

„Laisvietė“ Morgana Danielė pažėrė kritikos parengtai tvarkai, teigdama, kad tai praktikoje bus sunku pritaikyti ir pasinaudoti cezario pjūvio galimybe savo noru bus neįmanoma.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.