Latvių rašytojos knygos vaikams sužavėjo mažuosius skaitytojus ir Lietuvoje

Latvių rašytoja Zane Zusta mažiesiems Lietuvos skaitytojams jau pažįstama. Jos personažas Ūkė Pūkė raktą į vaikų širdis pelnė su ypatinga knyga „Ūkė Pūkė grįžta namo“ (leidykla „Debesų ganyklos“) – mielą, pamokančią istoriją joje papildo lėlių teatras.

 Jau antra Zane Zusta knygelė vaikams išleidžiama ir lietuviškai.<br> A.Krodere nuotr.
 Jau antra Zane Zusta knygelė vaikams išleidžiama ir lietuviškai.<br> A.Krodere nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jun 16, 2020, 4:16 PM

„Man patinka, kad mano knygos nėra tik gera istorija. Tai būdinga man, kaip rašytojai“, – teigia Z. Zusta, pristatanti tolesnius Ūkės Pūkės nuotykius, nugulusius knygoje „Ūkė Pūkė randa išeitį“.

– Kokia yra pagrindinė naujosios jūsų knygos vaikams mintis?

– Tai knyga, kuri skatina vaikus mąstyti šiek tiek kitaip. Net jos pavadinimas sako, kad gali rasti išeitį iš bet kokios situacijos. Jei mąstai plačiau, ne taip kaip visi, tau atsiveria kur kas didesnės galimybės.

– Kaip kilo idėja antrajai knygos „Ūkė Pūkė grįžta namo“ daliai?

– Iš tiesų jau kur kas anksčiau mąsčiau apie antrąją šios knygos dalį, bet neturėjau jai konkrečios idėjos. Vieną kartą tiesiog prisėdau ir pasakiau sau: gerai, aš parašysiu šią knygą, – ir štai kas iš to išėjo. Jei atvirai, aš net nežinau ir negaliu paaiškinti, kaip tai įvyksta. Tai tiesiog įvyksta (šypsosi).

– Kuo jums pačiai labiausiai patinka Ūkės Pūkės personažas?

– Man patinka Ūkės Pūkės smalsumas. Būtent dėl smalsumo jos gyvenimas toks įdomus ir kupinas nuotykių. Dar man patinka, kad ji nebijo pripažinti, jog kažko nežino. Tai labai gera savybė, nes nežinoti ir nesuprasti visko, kas vyksta pasaulyje, yra labai normalu. Išdrįsti pasakyti, kad kažko nežinai arba kad norėtum sužinoti, yra tikrai sveikintina.

– Pirmojoje knygos dalyje skaitytojai gali rasti lėlių teatrą, o kuo ypatinga antroji dalis?

– Man patinka, kad mano knygos nėra tik gera istorija. Tai būdinga man, kaip rašytojai. Džiaugiuosi, kad šios knygos kartu yra ir šiek tiek tarsi žaislai. Antrojoje knygos dalyje ant viršelio pritvirtinta Ūkė Pūkė, kurią skaitytojai gali paimti į rankas. Patraukus už virvelės jos sparnai juda, ji tarsi skrenda. Tai vaikams puikiai iliustruoja mintį, kad prieš jų akis visas gyvenimas, tad jie turėtų nebijoti skristi.

– Pirmoji knygos apie Ūkę Pūkę dalis labai sėkminga. Kuriose šalyse ji išleista? Kokie jūsų leidybiniai planai, susiję su antrąja knyga?

– Pirmoji knyga tikrai susilaukė didžiulės sėkmės. Ji išleista Kinijoje, Makedonijoje ir Lietuvoje. Žinoma, antrajai knygai taip pat ieškosiu leidėjų kitose šalyse. Manau, kad Ūkė Pūkė yra mielas personažas, mielas žaislas ir miela knyga, sukurta keliauti aplink pasaulį.

– Esate dviejų vaikų mama. Ar prieš išleidžiant knygas klausiate jų nuomonės?

– Žinoma, sūnūs yra pirmieji mano parašytų knygų vaikams skaitytojai. Visada laukiu, ką jie pasakys, ar jiems patiks, ar ne. Dar nė karto iš jų negirdėjau neigiamo atsiliepimo. Aš atsižvelgiu į savo vaikų nuomonę, tačiau taip pat klausau širdies. Jei giliai širdyje jaučiu, kad knyga yra gera, tuomet žinau, kad ji tikrai gera. Reikia tiesiog tikėti savimi.

– Esate ne tik vaikų knygų rašytoja. Taip pat rašote knygas suaugusiesiems, trumpas istorijas. Kur semiatės įkvėpimo?

– Labai geras klausimas. Iš tiesų net pati nežinau, iš kur ateina įkvėpimas. Kai pagalvoju, kad noriu rašyti, įvyksta kažkokia magija. Man nepatinka naudoti prototipus iš tikro gyvenimo. Žinoma, šiek tiek detalių iš mano aplinkos, asmeninės patirties knygose tikrai yra. Iš tiesų aš turiu labai lakią vaizduotę. Kai mano galvoje gimsta knygos personažas, aš tiesiog galiu įsivaizduoti visą jo gyvenimą. Man tai yra labai įdomu. Rašau ir nekantrauju sužinoti, kaip istorija pakryps, kas atsitiks kitame puslapyje arba kaip ji pasibaigs. Tai man yra tarsi džiuginantis nuotykis.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.