Kultinis vaikams rašantis Tomas Dirgėla leisis į komedijų turą po Lietuvą

To dar nebuvo. Sakoma taip dažnai, kad... Bet to dar tikrai nebuvo – vienas mylimiausių vaikų rašytojų Tomas Dirgėla rengia pirmąjį „stand up“ vaikams ir tėvams turą „Skaitymas kenkia medžiams“ didžiuosiuose šalies miestuose. Gruodžio 12 d. turas prasidės MO muziejuje Vilniuje ir keliaus į Kauną, Šiaulius, Panevėžį ir finalą pasieks Klaipėdoje.

Vienas mylimiausių vaikų rašytojų Tomas Dirgėla rengia pirmąjį „stand up“ vaikams ir tėvams turą „Skaitymas kenkia medžiams“ didžiuosiuose šalies miestuose.<br> Pranešimo spaudai nuotr.
Vienas mylimiausių vaikų rašytojų Tomas Dirgėla rengia pirmąjį „stand up“ vaikams ir tėvams turą „Skaitymas kenkia medžiams“ didžiuosiuose šalies miestuose.<br> Pranešimo spaudai nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Nov 30, 2022, 1:22 PM

T. Dirgėla nuolat plečia ribas, kas yra vaikų rašytojas ir ką reiškia kurti vaikams. Koncertiniai turai po Europą su vaikų rašytojų grupe „Knygų vaikai“ ar rašymo iššūkiai, kai knygos gimsta įvairiausiose vietose. Dar vienas iššūkis – ir stand up vaikams bei tėvams. Ypatinga šio turo proga – ką tik pasirodė vaikų mylimų detektyvų Domo ir Tomo 10-oji istorija „Dingusio sniego byla“. Tiesa, panašu, kad sniego susitikimuose nepritrūks. Tai pirmoji T. Dirgėlos kalėdinė knyga, tad susitikti rašytojas kviečia prieš šventes.

Taigi T. Dirgėla visų laukia:

  • Gruodžio 12 d. 18 val. Vilniuje, MO muziejuje
  • Gruodžio 13 d.18 val. Kauno Vinco Kudirkos bibliotekoje
  • Gruodžio 14 d. 18 val. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje
  • Gruodžio 15 d. 17.30 val. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje
  • Gruodžio 16 d. 18.00 val. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje

O kas iš tikrųjų laukia atėjusiųjų, pasakoja autorius T. Dirgėla.

– Kodėl „stand up“ vaikams ir tėvams? Nebaisu pasinerti į visai kitą veiklą, juk tai gerokai skiriasi nuo rašytojo darbo vienumoje?

– Viskas prasidėjo, kai atradau komiko Manto Bartuševičiaus „Youtube“ vaizdo įrašus. Peržiūrėjęs juos sugalvojau kurti trumpus juokingus siužetinius video apie knygas ir skaitymą. Daugiausiai juos keliu į instagramą.

Dažnai po susitikimų mokyklose ar bibliotekose priėję vaikai pasako, kad buvo žiauriai juokinga, o kelis kartus išgirdau taip tiesiai šviesiai sakant: „Tomai Dirgėla, šitas susitikimas man priminė „stand up“. Tai susidėjo viskas ir pagalvojau: o kodėl negaliu kalbėti apie skaitymą su humoru, gyvai, kodėl nepabandžius padaryti atskiros programos. Tuo labiau, kad tai bus, ko gero, pirmas tokio žanro pasirodymas vaikams. Ir tėvams, žinoma.

– Apie ką bus „stand up“? Garantuoji, kad bus linksma?

– Manau, kiekvienas komikas, prieš lipdamas į sceną tikisi, kad tikrai bus linksma. Kad visi juoksis, pokštai bus suprasti ir nereikės prašyti draugo kilnoti lentelę su užrašu juoktis arba raudonuoti per tylos pauzes. Su vaikais ir humoru patirties turiu užtektinai – pradedant juokais knygose ir baigiant susitikimais su skaitytojais, tad, manau, viskas bus gerai. O jeigu ką, visada galima imti ir improvizuoti. Arba pasakyti, kad ką nors palikai automobilyje ir tuoj grįši...

Šis „stand up“ bus iš dviejų dalių. Pirmoji dalis – apie mane, nes vaikai visada turi klausimų apie savo mylimiausio rašytojo vaikystę, mokyklos laikus ar dabartinį gyvenimą. Tad apie savo vaikiškas ir ne tik vaikiškas patirtis papasakosiu su labai daug saviironijos ir humoru, nors dalis įvykių man gana skaudūs. O tada siužetas natūraliai pereis prie skaitymo žalos ir neskaitymo naudos. Prižadu, kad įdomu ir juokinga bus tiek vaikams, tiek ir juos atlydėjusiems tėvams, nes kalbėsiu ir apie juos. Pavyzdžiui, tikriausiai teko susidurti su situacija, kai neatitraukdami akių nuo išmaniųjų telefonų tėvai vis ragina vaiką atsiversti knygą. Tikrai bus situacijų, kur suaugę galės atpažinti ir save.

– O jei įrodysi, kad skaitymas tikrai kenkia medžiams, nebijai, jog vaikai nebeskaitys knygų?

– Tuomet pridursiu, kad kenkia visų knygų skaitymas, išskyrus Dirgėlos… O šiaip vienas iš mano norų šiame stand up tiesiog parodyti vaikams, kad knygų skaitymas – tai gebėjimas suprasti humorą, ironiją ir mokėjimas atkapstyti, kas po juokais slypi giliau. Galų gale, ir gebėjimas šiek tiek pasijuokti iš savęs. Tikiu, kad į turo pasirodymus užsuks knygas mylintys vaikai ir tėvai, tad visus šiuos sluoksnius jie nesunkiai perpras.

– Esi rašytojas, plečiantis ribas ir parodantis, kad literatūra, knygos yra įdomu, o skaitymas gali asocijuotis su smagiomis emocijomis. Koncertai, turai, rašymo iššūkiai ir dar nebandytas „stand up“ žanras. Kodėl tau taip svarbu ir įdomu plėsti tas ribas?

– Puikiai suprantu, kokiais laikais gyvename – knyga ir skaitymas šiandien turi daug daugiau konkurencijos negu kada nors anksčiau. Jei norim, kad šiandien vaikas skaitytų, nebeužtenka tradicinių būdų, nusistovėjusių rėmų, reikia iš jų išlipti. Tikriausiai, vien to supratimo neužtenka, reikia, kad ir pačiam būtų įdomu bei smagu išbandyti ką nors naujo, neįprasto ir tai laikyti tiesiog dar viena savo, kaip vaikų rašytojo, darbo dalimi.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: kada JAV ginklai pasieks Ukrainą?