Mokytoja dalinasi: praktinės užduotys šešiamečiams, kurios skatina vaikų verslumą

„Šešiamečiai dar nekuria savo įmonių ir joms nevadovauja, tačiau jau šiame amžiuje formuojasi vaikų vertybinės nuostatos, tam tikri mąstymo modeliai, kurie vėliau padės jiems būti versliems,“ –  sako Justina Pečiulaitė, Erudito licėjaus mokytoja.

 Vaikai finansinio raštingumo gali pradėti mokytis ankstyvame amžiuje.<br>123rf.com nuotr.
 Vaikai finansinio raštingumo gali pradėti mokytis ankstyvame amžiuje.<br>123rf.com nuotr.
Išmokę vertinti pinigus, sužinoję kiek kas kainuoja, vaikai supras, kam ir kodėl verta taupyti.<br>V.Balkūno nuotr.
Išmokę vertinti pinigus, sužinoję kiek kas kainuoja, vaikai supras, kam ir kodėl verta taupyti.<br>V.Balkūno nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

Apr 30, 2020, 9:44 AM

Su priešmokyklinukais per savo pamokas tyrinėdama banknotų apsaugos priemones, klasėje įrengdama improvizuotas parduotuvėles ir organizuodama realius apsipirkimus prekybos centruose, mokytoja sako, kad vaikams pats efektyviausias ir įtraukiausias būdas mokytis verslumo – patyriminės veiklos.

„Ar vaikai jau ankstyvame amžiuje išmoks verslumo priklauso tik nuo mūsų pačių: mokytojų ir tėvų,“ – neabejoja Justina ir dalinasi efektyviais būdais, padėsiančiais vaikams ugdyti kritinį mąstymą ir gebėjimą prisitaikyti prie dinamiškos aplinkos.

Sudarykite sąrašą pirkinių

Norint, kad vaikai suvoktų pinigų reikšmę ir jų atsiradimo istoriją naudinga iškeliauti į muziejų, kur galima pamatyti, kaip kūrėsi pirmosios lietuvių gyvenvietės, kokia buvo jų buitis, kaip žmonės apsirūpindavo jiems reikalingais daiktais, galiausiai – kaip atsirado poreikis pinigams ir kokie jie buvo.

Taip pat jau šiame amžiuje verta susidaryti pirkinių sąrašą ir iškeliauti į parduotuvę, kioską, kepyklėlę ar pan., kur vaikai patys perka suplanuotus pirkinius, už juos susimoka, gauna grąžos.

„Žinoma, apsipirkimas neturėtų būti vienintelis tikslas, pirkiniai turi turėti savo paskirtį. Pavyzdžiui, jeigu mokykloje ar namuose kalbama apie duoną, tuomet po kelionės į kepyklėlę vaikai ragauja įsigytus skirtingus įvairių rūšių kepinius, juos lygina, aptaria.

Tokiu būdu vaikai gauna ne tik pirkimo ir atsiskaitymo už prekes patirties, bet panaudoja savo turimas žinias ir kitame, realaus gyvenimo, kontekste.“– pastebi Justina.

Tyrinėkite kitus pinigus

Supratus pinigų reikšmę, kitas žingsnis – imtis banknotų ir pinigų tyrinėjimo.

Kartu su vaikais apžiūrėkite banknotus bei monetas, palyginkite juos tarpusavyje, raskite skirtumų lygindami šią valiutą su kitų šalių pinigais; aptarkite apsaugos priemones ir jų svarbą, pabandykite jas užčiuopti, pamatyti ir pan.

Pabandykite nusipiešti savo pinigus ar net nukopijuoti tikruosius ir palyginkite, ar pinigų leidėjų naudojamos priemonės yra veiksmingos; drauge kurkite savo klasės ar šeimos pinigus su visais pinigams būdingais atributais.

Žaiskite 

Sukūrus unikalią valiutą, vėliau panaudokite ją žaidžiant: klasėje ar namuose įrenkite savo improvizuotas parduotuvėles, jose apsipirkite, sumokėkite už prekes, gaukite grąžą.

Paaiškinkite vertę

Sekantis žingsnis – pinigų vertės suvokimas. Tam labai tinka monetų nuo 1 iki 10 centų panaudojimas. Kiekvienam vaikui duokite po saujelę monetų ir drauge jas ištyrinėkite, apžiūrėkite, pabandykite suskaičiuoti, kurių monetų turite daugiausiai. Vėliau jas sugrupuokite stulpeliais pagal vertę ar pagal aversuose pavaizduotus simbolius.

Kitas etapas – įvardinkite reversuose esančius skaičius, drauge pabandykite juos sudėti ir apskaičiuoti turimų pinigų vertę.

Išmokykite dalintis

Šiame amžiuje taip pat labai svarbu suvokti ir dalinimosi svarbą. Todėl pyragų dienos ar kitos akcijos metu gaminkite savo kūrybos prekes, jas kuo geriau pristatykite, išreklamuokite, parduokite, o gautus pinigus panaudokite kilniam tikslui – pavyzdžiui vargingai gyvenančių šeimų vaikams nupirkite ir padovanokite batukus.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.