Gabių vaikų ugdymo programa kviečia trečiokus ir vienuoliktokus

Lietuvoje pradedama vykdyti tarptautinė programa, skirta gabių vaikų ugdymui – ją inicijuoja Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) kartu su partneriais iš Izraelio. „Gifted“ – tai specialios programos intelektualiam bei emociniam gabių vaikų gebėjimų ugdymui ir profesionali IQ testavimo metodika, pagal kurią nustatomas vaiko intelekto koeficientas, siekiant parengti individualų ugdymo planą kiekvienam, atsižvelgiant į jo gebėjimus.

Lietuvoje pradedama vykdyti tarptautinė programa, skirta gabių vaikų ugdymui, kurią inicijuoja Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) kartu su partneriais iš Izraelio.<br>M.Patašiaus nuotr.
Lietuvoje pradedama vykdyti tarptautinė programa, skirta gabių vaikų ugdymui, kurią inicijuoja Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) kartu su partneriais iš Izraelio.<br>M.Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 20, 2020, 12:40 PM

Programos dalyviai galės rinktis net iš septynių modulių, taip pat vyks psichologų konsultacijos, seminarai tėvams, pedagogų profesinis tobulinimas, žiemos ir vasaros stovyklos pagilintam mokymuisi ir kitos iniciatyvos.

Pasak programos iniciatorių, jos tikslas yra atrasti ir ugdyti talentingų vaikų gebėjimus – pasaulyje tokios programos organizuojamos vis dažniau, skiriant tam dideles investicijas, o Lietuvoje ji rengiama pirmą kartą. VDU šiame projekte bendradarbiauja su Izraelio įmone „IP Capital“ ir tarptautiniu mastu pripažintu Rišono Leziono Ron Vardi mokymo centru, kuris ugdo pažintines bei kūrybines talentingų vaikų kompetencijas. VDU botanikos sode sukurtoje atviroje mokymosi aplinkoje vaikai sutiks mokytojus ir dėstytojus, kurie taps vaiko partneriais šiam augant tiek intelektualiai, tiek emociškai.

Iniciatoriai pabrėžia, kad gabūs vaikai yra tokie, kurie objektyviai išsiskiria iš kitų itin aukštais gebėjimais, brandesniu mąstymu, kūrybiškumu, greitesniu žinių įsisavinimu, dažnai ir aukštesniais pasiekimais. Taip pat jie dažnai būna ir jautresni juos supančiai aplinkai, todėl mokydamiesi gali patirti iššūkių: motyvacijos praradimą dėl jiems neįdomių pamokų, daugiau nerimo dėl aukštų aplinkinių lūkesčių, didesnį vienišumą dėl savo išskirtinių gebėjimų. Tokio vaiko gebėjimams atsiskleisti reikia palaikančios aplinkos – ją ir siekiama sukurti programoje.

Pagarba vaikui kaip asmenybei

„Gabūs vaikai – būsimi mokslininkai, išradėjai, gydytojai ir teisininkai, mūsų valstybės ateities lyderiai. Todėl labai svarbu kuo anksčiau juos pastebėti ir kryptingai ugdyti, stiprinti jų gabumus ir auginti pasitikėjimą savo jėgomis. Tikrasis turtas yra žinios, o geriausia investicija – mokslas. Izraeliečiai pasižymi ypatinga pedagogine doktrina – skatinančia ir ugdančia savimi pasitikinčią, įvairiapusę, stiprią, ir mokančią priimti sprendimus asmenybę. Izraelio partnerių palaikymas ir pagalba kuriant šią programą – nepaprastai svarbus. Suteiktas didžiulis pasitikėjimo limitas mus verčia dar labiau stengtis, kad Ron Vardi gabių vaikų centro prototipas atsirastų Lietuvoje“, – paaiškina projekto koordinatorė Lietuvoje Dileta Tindžiulienė.

Anot jos, Izraelyje mokymo procesas remiasi principu, jog vaikas turi būti matomas ir girdimas. Šios šalies pagarbų požiūrį į vaiką kaip asmenybę taikliai atskleidžia posakis „Tu negali būti viskuo, bet tu gali būti bet kuo“.

„Gifted“ programa vykdoma pagal Izraelio Ron Vardi centro modelį. Specialiai parengti mokytojai ir dėstytojai paruošė programas gabių vaikų gebėjimų intelektualiam ir emociniam ugdymui. Taip pat bus naudojama profesionali IQ testavimo metodika, pagal kurią bus nustatomas vaiko intelekto koeficientas (IQ). Izraelyje veikia du testavimo centrai, nustatantys gabius vaikus pagal specialią metodiką – gabiu laikomas toks vaikas, kurio intelekto koeficientas yra 135 ir daugiau.

„Izraelyje programa „Gifted“ vykdoma jau 35 metus. Šalyje nuspręsta ieškoti gabių vaikų, rengti jiems specialias programas, skirti jų mokymui nemažus biudžetus ir ruošti specialius mokytojus darbui su jais. Izraelio valstybė gabių vaikų ugdymą laiko prioritetine švietimo sritimi ir tikslingai į juos investuoja. Šiuo metu Ron Vardi gabių vaikų centras, su kuriuo bendradarbiaujant vykdoma ši programa, nuolat priima besidominčiuosius gabių vaikų ugdymu iš viso pasaulio – Singapūro, Kinijos, JAV, P. Amerikos, Europos...“, – pasakoja Ron Vardi centro vadovas dr. Offer Keren. Ron Vardi, kurio vardu buvo pavadintas šis centras, buvo ypač gabus jaunuolis, kuris būdamas vos 12 metų įstojo į universitetą.

Ieškos ir palaikys talentus Lietuvoje

Lietuvoje rengiamoje programoje numatoma siūlyti ugdymą gabiems vaikams, kurių amžius – nuo 3 iki 18 metų. Šį rudenį programoje bus siūlomi septyni moduliai, skirti 3 ir 11 klasių moksleiviams.

Trečiokai galės rinktis du modulius iš šių: asmeninė ūgtis, išmanioji matematika, gamtamokslinis tyrinėjimas, kūrybinė saviraiška. Vienuoliktokai turės galimybę pasirinkti vieną iš trijų: skaitmeninė matematika, geografijos ir istorijos tyrimai, emocinių kompetencijų ir potencialo valdymas.

Taip pat žiemą ir vasarą vyksiančiose stovyklose dalyviai galės papildomai gilinti matematikos, biologijos, užsienio kalbų, meninio, geografijos, istorijos, chemijos, fizikos ir kitų disciplinų žinias. Bus siūlomos psichologų konsultacijos, vykdomas gabių vaikų atpažinimas, organizuojamos konsultacijos ir seminarai tėvams.

Mokslininkai vykdys gabių vaikų ugdymo tyrimus, pedagogams ir švietimo įstaigų vadovams bus siūlomas profesinis tobulinimas, kurio metu jie galės plėtoti kompetencijas, reikalingas gabių vaikų ugdymui.

„Siekiame sutelkti dėmesį į smalsius ir aktyvius mokinius, kurių talentus ir norą pažinti galima būtų skatinti jau nuo darželio ir auginti iki universiteto aukštumų. Didžiausias mano noras – pakviesti talentingus vaikus ieškoti naujų sprendimų būdų, kurie būtų autentiški ir neatsikartojantys. Talentus reikia atrasti, juos drąsinti ir džiaugtis jų pasiekimais“, – tikina VDU Švietimo akademijos Edukologijos tyrimų instituto docentė Ilona Tandzegolskienė.

Moksleiviai „Gifted“ programoje galės ugdyti savo STEAM (biologijos, fizikos, chemijos, matematikos, informatikos), meno, literatūros, teisės, verslo, filosofijos, verslumo ir kitus gebėjimus. Jiems taip pat bus galima tobulinti atkaklumo, kūrybingumo, kritinio mąstymo, analitinius ir komunikacinius įgūdžius. VDU, kaip laisvųjų menų universitetas, skatins moksleivių gebėjimą gyvenime taikyti visapusio išsilavinimo nuostatas. Tuo pačiu programa palaikys ir tarpdiscipliniškumo, pilietiškumo, socialinio jautrumo, atsakomybės vertybes.

Tarp baigusių programą – garsių įmonių vadovai

„Izraelio požiūris į gabių vaikų ugdymą unikalus tuo, kad jis yra visuminis – ugdomi pažintiniai, emociniai, socialiniai gebėjimai. Jie vystomi specialiai įrengtose vaikui įdomiose ugdymo aplinkose, prie palankios vaikui aplinkos prisideda ir lankstūs, kūrybiški, specialiai paruošti mokytojai“, – sako vienas iš projekto rengėjų, įmonės „IP Capital“ generalinis partneris Haim Zakman.

Jo teigimu, gabių vaikų programą baigusieji Izraelyje šiandien užima aukštas pozicijas švietimo įstaigose, valstybės tarnyboje, versle, išmaniųjų technologijų įmonėse. Tarp jų – ir garsios tarptautinės IT įmonės „Check Point“, turinčios 5 tūkstančius darbuotojų visame pasaulyje, įkūrėjas ir vadovas Gil Shwed, kuris programavimo mokytis pradėjo būdamas vos trylikos, o nuo penkiolikos pradėjo studijuoti informatiką universitete.

Vaikai, norintys dalyvauti tarptautinėje „Gifted“ programoje, kviečiami registruotis el. paštu dileta@ipprojects.net ir dalyvauti testavime, kurio metu nustatomas vaiko intelekto koeficientas. Testavimas vykdomas pagal Izraelio partnerių metodiką, su testuojamu vaiku dirba trijų žmonių komanda. Vienam vaikui skiriama viena valanda.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.