Kaip apsaugoti vaikus nuo pavojų internete? Svarbiausios kibernetinio saugumo taisyklės

Įžengęs išmanusis amžius liudija spartų technologijų progresą. Ir nors jų mėgėjai ploja katučių, tėvai bei globėjai imasi už galvų. Išmanieji prietaisai kelia vis daugiau grėsmių mažiesiems bei jauniesiems mūsų visuomenės nariams.

Išmanieji prietaisai kelia vis daugiau grėsmių mažiesiems bei jauniesiems mūsų visuomenės nariams.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Išmanieji prietaisai kelia vis daugiau grėsmių mažiesiems bei jauniesiems mūsų visuomenės nariams.<br>Pranešimo spaudai nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 30, 2024, 9:21 AM

Kaipgi apsaugoti savus vaikus? Į kokius aspektus vertėtų atkreipti dėmesį? Patarimais dalinasi prekybos centro internete „Varlė.lt“ ekspertas.

Rizika internete

Nesvarstysime klausimo, ar derėtų vaikui įteikti jo asmeninį įrenginį, neaptarinėsime ir kokio amžiaus tai daryti verčiausia. Dabartinė tikrovė tokia, kad daugelis vaikų jau nuo mažų dienų pažįstami tiek su išmaniaisiais įrenginiais, tiek su interneto platybėmis. Taigi svarbiausias klausimas – kaip? Kaip išmokyti vaikus saugiai būti virtualioje tikrovėje?

Ši tema toli gražu nėra naujiena. Į ją gilinamasi eilę metų. Atliekami tyrimai rodo, kad vaikų jauseną, emocinę būklę stipriai lemia internetinės patirtys. Ir vis dėlto tėvai ne visuomet suvokia galimas grėsmes, o suprantantieji ne visuomet žino, kaip nuo jų apsisaugoti.

Realybėje sergėdami nuo pavojų vaikus mokome nekalbėti su nepažįstamaisiais. Kodėl nemokome taip elgtis internete? Juk virtualūs draugai nėra tikri draugai. Kartais po draugo kauke slepiasi ir išnaudotojai. Vaikais internete gali patirti viliojimą ar netgi seksualinį išnaudojimą, psichologinį smurtą, spaudimą dalytis nederamo turinio nuotraukomis, taip pat sunkiai pakeliamas patyčias.

Raudona šviesa – atsargiai pavojus!

Svarbu pastebėti signalus, pranešančius apie vaiko patiriamas patyčias, o gal seksualinio pobūdžio viliojimą.

Apie tai liudija vaiko emocinės būklės pokyčiai – nerimastingumas, prislėgtumas, ryškūs nuotaikos svyravimai ar neįprasta pykčio, nervingumo gausa.

Pakitę mitybos ar miego įpročiai.

Pokyčiai bendravime – kai staiga iš draugų rato dingsta vieni ar kiti vaikai.

Persimainęs naudojimasis internetu – tam skiriama daugiau laiko, slapukaujama (nesidalijama, kas veikiama internete, naudojamasi juo nuošaliau nuo kitų šeimos narių).

Netgi atsisakymas eiti į mokyklą.

Tokiu atveju, vaikui dažnai prireikia kvalifikuotų asmenų pagalbos. Tad nedvejodami kreipkitės.

Kibernetinis saugumas: svarbiausios taisyklės

Kad to nenutiktų svarbu priimti tinkamus sprendimus, atlikti labai konkrečius žingsnius.

Dalinimasis asmenine informacija turi būti itin atidus. Juk tokie jautrūs mūsų duomenys kaip vardas ir pavardė, gimimo metai, kontaktiniai duomenys ar mokyklos pavadinimas būtent tai, kuo prieš mus pačius, šiuo atveju, prieš mūsų vaikus gali pasinaudoti pikto linkintys asmenys.

Dalinimasis savo asmenine informacija ar savo nuotraukomis (juolab nederamo turinio) tampa puikiu įrankiu seksualinio pobūdžio išnaudotojams. Su vaikais vertėtų smulkmeniškai aptarti bendravimą su nepažįstamaisiais virtualioje erdvėje ir jiems augant tai karts nuo karto priminti. Juk ir paauglys gali užsimiršti bei prarasti budrumą – išnaudotojo maskuotę palaikydamas egzistuojančiu savu bendraamžiu.

Dažnai šios grėsmės kyla socialinių tinklų platformose. Todėl bendrauti juose vertėtų itin atsargiai. Atskiras dėmesys turėtų būti skiriamas privatumo nustatymams. Svarbu vaikams paaiškinti jų funkcijas ir parodyti, kaip savo skelbiamą informaciją padaryti privačią. Taipogi saugumą kuria pačios vaiko paskyros privatumas. Tuomet informacija apie jį matoma tik vaiko patvirtintiems žmonėms.

Internetinis saugumas – tai ir slaptažodžio saugumas (stiprus, karts nuo karto keičiamas, atskleidžiamas tik tėvams) , ir atsakingas naudojimasis įvairiomis programėlėmis, įtartinomis nuorodomis ar dokumentais.

Būtina vaikui padėti suprasti, kokios yra elektroninės patyčios. Informuoti, kaip jis turėtų pasielgti tokiu atveju. Kad jas atpažinęs, vaikas drąsiai kreiptųsi į suaugusius, praneštų atitinkamoms internetinėms platformoms, o kas svarbiausia tokiose grėsmingose situacijose neliktų vienas.

Į pagalbą tėvams!

Kadangi vis dėlto gyvename išmaniajame amžiuje vertėtų pasidairyti po šiuolaikinių prekių bei paslaugų lentynas. Akivaizdu, jog ir šiuo aspektu technologijų kūrėjai spėjo pagalvoti. Yra sukurta ne viena programa, padedanti tėvams užtikrinti tinkamą vaiko saugumą.

„Pavyzdžiui, ESET turi įvairių saugumo planų namams ir vaikams. Juos renkasi mūsų klientai, atsakingai besirūpinantys savo vaikų kibernetiniu saugumu. Jie vaikams ramia širdimi perka išmaniuosius prietaisus.

Tokios programos veikia panašiu principu. Jos suteikia galimybę tėvams kontroliuoti vaiko prie įrenginio praleidžiamą laiką, filtruoti matomą turinį – kontroliuoti vienų ar kitų programų, socialinių tinklų naudojimą, blokuoti tam tikrus tinklalapius, taipogi sekti vaikų buvimo vietą,“ – žiniomis dalijasi prekybos centro internete „Varle.lt“ produkto vadovas Ruslanas Kavaliauskas.

Nors programinė įranga atlieka šnipinėjimo funkcijas, vis dėlto ji tampa puikiu pagalbininku apsaugant vaikus nuo internetinių grėsmių.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.