Pagalba nerimaujantiems
Kaip komentavo telekomunikacijų bendrovės „Telia“ ekspertai, artėjanti mokslo metų pradžia sukelia išties nemažai nerimo tiek tėvams, tiek vaikams. Nors pirmiausia skubama ieškoti programėlės fiziniam vaikų saugumui užtikrinti, lygiai tokia pat svarbi ir emocinė ramybė bei psichologinis saugumas.
Ekspertai, ruošiantis pradėti naujuosius mokslo metus, tėvams rekomenduoja pasidomėti emocinei gerovei ugdyti skirtomis programėlėmis, kurių gausu tiek lietuvių, tiek anglų kalbomis.
Viena iš rekomendacijų – aplikacija „Burbulai“, ypač aktuali prieš šių mokslo metų pradžią, mokyklose startuojant įtraukiojo ugdymo reformai. Specialistų sukurta programėlė – pritaikyta jaunesnio amžiaus vaikams, čia galima rasti garso įrašų ramybei, miegui, vaizduotės ir socializavimosi lavinimui, taip pat šioje programėlėje paprastai pristatomos ir skirtingos negalios, pateikiami trumpi įrašai apie autizmo spektro sutrikimą, dauno sindromą, sensorines negalias, disleksiją ir kt.
Nepamiršti pasirūpinti saugumu
Pradėję lankyti mokyklą, vaikai atsiduria pasaulyje, kuriame vyksta nusikaltimai ir nelaimingi atsitikimai, o kur dar pagundos praleidinėti pamokas ar būrelį iškeisti į žaidimus su draugais.
Šiuo metu viena populiariausių programėlių fiziniam saugumui užtikrinti – „life360“, prieinama tiek „Android“, tiek „iOS“ platformose. Instaliavę ją tiek vaiko, tiek savo telefonuose ir žemėlapyje pažymėję įprastas vaiko buvimo, pavyzdžiui, mokyklos teritorijos ribas, tėvai gali gauti pranešimus vos tik vaikas paliks pažymėtą zoną.
Programėlė turi ir papildomą, ganėtinai retą, funkciją – ataskaitas apie vaikus vežančių vairuotojų vairavimo ypatumus bei pranešimus apie įvykusį eismo įvykį. Nerimaujantiems dėl vaiko kelionių iki ar iš mokyklos, ši funkcija tikrai suteiks saugumo.
Specialistai primena: svarbiausias patarimas, renkantis įvairias vietos stebėjimo programėles – kalbėtis su vaikais, papasakoti, kodėl to reikia, netgi įtraukti vaiką į programėlės paieškos procesą, kartu tyrinėti, ką tėvai gali matyti ir ko ne, kad vaikas nesijaustų stebimas ar kontroliuojamas. Labai svarbu ne tik patiems nuspręsti, kaip apsaugoti vaiką, bet ir skatinti jų pačių sąmoningumą, kad mažieji suprastų, kodėl pasirūpinti saugumu būtina.
Žinoma, labai svarbu išlaikyti balansą tarp virtualaus ir realaus gyvenimo. Jei tik įmanoma, atsitraukti nuo telefono ir programėlių, skirti laiko pabūti kartu su vaiku: pasivaikščioti gamtoje, pažaisti stalo žaidimą ar kartu gaminti vakarienę. Veikla kartu ir atviri pokalbiai apie tai, kas neramina ar gąsdina – geriausias būdas užtikrinti abipusį emocinį saugumą. Kurdami virtualius ryšius nepamirškime ir paties svarbiausio ryšio – būti kartu čia ir dabar.
Programėlės, skirtos emocinei gerovei, paprastai skirstomos pagal amžių, fiziniam saugumui užtikrinti skirtas programėles įprasčiau rinktis atsižvelgiant į jų funkcionalumą. Bendrai, renkantis abiejų tipų programėles, tinkamiausią rekomenduojama rinktis atsakius į klausimą, kokią problemą norima spręsti. Šiame procese vaikai gali tapti puikūs pagalbininkai.
Pavojų apstu internete
Naudojimasis internetu – tapęs kasdienybe, tačiau be privalumų, kuriuos jis suteikia, virtualiame pasaulyje netrūksta ir pavojų: žalinga informacija, nepažįstamų žmonių bandymas susisiekti, prašymas atsiųsti asmeninių nuotraukų, asmeninių duomenų pasisavinimas, užgauliojimas ar patyčios.
„Telia“ ekspertai pastebi: susidūrus su iššūkiais internete, tėvai ar pedagogai suskumba ieškoti pagalbos, nes ne visuomet žino, kaip atpažinti pavojus, su kuriais virtualiame pasaulyje susiduria vaikai, tinkamai reaguoti ar į kokius specialistus kreiptis pagalbos. Į telekomunikacijų bendrovės „Telia“ puoselėjamos saugaus elgesio iniciatyvos „Augu internete“ el. pašto dėžutę daugiausia užklausų su prašymu atvykti į mokyklas ir pasikalbėti apie saugumą internete atkeliauja būtent po įvairių nemalonių nutikimų ar nelaimių. Vis tik apie saugumą internete svarbiau kalbėti prevenciškai ir taip užkirsti kelią nelaimėms.
„Telia“ ekspertai rekomenduoja partnerių sukurtą kibernetinio saugumo žaidimą „Spoofy“, kuris padeda tėvams rasti tinkamiausią būdą, kaip su vaikais kalbėtis apie saugumą internete.
Žaidimas suskirstytas į penkis pasaulius, kurių kiekvienas skirtas skirtingoms temoms aptarti: pirmasis, mokyklos, pasaulis, kurio tikslas – paaiškinti, kaip elgtis internete. Antrasis pasaulis – parkas. Visi jo tikslai susiję su privatumu: vaikams primenama, kokia informacija dalintis nuotraukose, kaip apsaugoti įrenginius, taip pat pristatomi internetiniai įsilaužimai ir duomenų pasisavinimas. Internetiniame žaidimo puslapyje prie kiekvieno pasaulio aprašymo pateikiamos ir temos diskusijoms.
Ne jei vaikai jau per dideli pačiam žaidimui, temos diskusijoms tikrai tiks ir kalbantis su kiek vyresniais vaikais. Instrukcijas ir patį žaidimą galite rasti čia.