V. Mazuronis: „Skalūnai - dovana Lietuvai“

Jungtinėse Amerikos Valstijose

V. Mazuronis (kairėje) apie skalūnus kalbėjosi su JAV politikais.
V. Mazuronis (kairėje) apie skalūnus kalbėjosi su JAV politikais.
Daugiau nuotraukų (1)

ELTA ir lrytas.lt inf.

Mar 7, 2013, 9:41 AM, atnaujinta Mar 10, 2018, 11:06 AM

Tai ministras pareiškė susitikęs su JAV Kongreso Atstovų rūmų Gamtinių išteklių komiteto, Energetikos ir mineralinių išteklių pakomitečio pirmininku Dougu Lambornu iš Kolorado valstijos ir JAV Atstovų rūmų Energetikos ir komercijos komiteto nariu, Baltijos šalių grupės kopirmininku Johnu Shimkus.

Apie skalūnų dujų išgavimą V. Mazuronis diskutavo ir su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoju energetikos klausimais, ambasadoriumi Carlosu Pascualiu.

V. Mazuronis pažymėjo, jog Lietuvai itin svarbi JAV parama ir patirtis siekiant tinkamai vystyti skalūnų uolienose esančių dujų išgavimą.

„Mes tikimės sukurti palankią investicinę aplinką užsienio investuotojams, kartu artimai dirbti su vietos bendruomenėmis. Skalūninių dujų išgavimas turi būti naudingas ir žemės savininkams, ir vietos bendruomenei, ir valstybei. Susitelkę turime siekti, kad rezultatas būtų naudingas visiems“, - sakė ministras.

Jo teigimu, svarbu pripažinti, kad JAV skalūnų uolienose esančių dujų ir naftos išgavimas vyksta jau ne vieną dešimtmetį, technologijos gerokai evoliucionavo, vietos valdžia, bendruomenės ir kompanijos surado bendrą kalbą.

„Todėl šiandien matome, kad JAV dujų rinkoje apie 25 proc. dujų sudaro dujos, išgautos iš skalūnų uolienų“, - teigė V. Mazuronis.

Įtakingi kongresmenai pažymėjo, kad JAV valstijų administracijos, ekspertai, aplinkosaugininkai bei dujų kompanijos nuolat ieško naujų bendradarbiavimo formų, tobulina teisinę aplinką ir priežiūros mechanizmus, išgaunant angliavandenilius iš skalūnų uolienų.

Anot kongresmenų, naujoji technologija leido sukurti naujų darbo vietų rajonuose, privačios energetikos kompanijos prisidėjo prie mokyklų įkūrimo, infrastruktūros gerinimo, užmezgė dialogą su vietos bendruomenėmis, paskatino savivaldos institucijas aktyviau bendradarbiauti su energetikos kompanijomis, nuolat tobulinti žemės gelmėse esančių išteklių išgavimo ir priežiūros technologijas.

Pasak D. Lamborno, skalūnuose esantys ištekliai yra didžiulė dovana valstybei bei vietos bendruomenei, tad Lietuvai derėtų tik džiaugtis, jei jos gelmėse bus rasta skalūnų dujų, kurias galima išgauti saugiai, efektyviai ir pelningai. Kongresmeno manymu, jos leistų mūsų šaliai užsitikrinti energetinį saugumą nuo didžiosios kaimynės ir jos tiekiamų dujų.

Panašios nuomonės buvo ir kongresmenas J. Shimkus, kuris pabrėžė, jog skalūnų dujų išgavimo technologijos revoliucija yra svarbi Lietuvai nacionalinio saugumo prasme, o kartu tai sukurs naujas galimybes ekonominiam augimui mažesniuose Lietuvos miesteliuose.

JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas energetikos klausimais C. Pascualis pažymėjo Lietuvos lyderystę vystant regioninius energetinius projektus, kurie prisidėtų prie energetinio saugumo iššūkių sprendimo Baltijos šalyse, kartu pabrėžė, kad JAV pasirengusi dalintis savo ekspertinėmis žiniomis, ekspertų patirtimi.

Susitikimų ir pokalbių metu ministras V. Mazuronis pabrėžė, jog keitimasis objektyvia, profesionalia informacija, ekspertų patarimais ir įžvalgomis yra tai, ko dabar reikia Lietuvos visuomenei, itin aktyviai diskutuojančiai apie energetinių resursų išgavimą Lietuvoje.

Ministras V. Mazuronis JAV lankosi Lietuvos ambasados JAV kvietimu. Šiandien numatytas ministro ir jo delegacijos apsilankymas JAV Pensilvanijos valstijos Penn State universiteto Marcellus Informavimo ir tyrimų centre, kurio ekspertai, vietos valdžios, bendruomenių ir verslo atstovai supažindins su skalūnų dujų išgavimo praktika Marrcellus skalūnų uolienų telkinyje.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.