Gegužę nustatyta mažiausiai dvejopo kainų nurodymo pažeidimų

Euro įvedimo Lietuvos Respublikoje įstatymas nustato, kad asmenys, parduodantys prekes ir paslaugas, kainas jų skelbimo vietose litais ir eurais pagal perskaičiavimo kursą ir šio įstatymo nustatytas apvalinimo taisykles privalo skelbti ne trumpiau kaip 6 mėnesius nuo euro įvedimo dienos, t. y. iki birželio 30 d. Kontroliuodamos kaip vykdomas šis reikalavimas priežiūros institucijos 2015 m. gegužės mėnesį atliko 4012 patikrinimus ir nustatė 100 pažeidimų, o tai sudaro 2,49 proc. nuo visų atliktų patikrinimų.

Sumažėjo vartotojų pranešimų dėl kainų pokyčių prekių ir paslaugų teikimo vietose.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Sumažėjo vartotojų pranešimų dėl kainų pokyčių prekių ir paslaugų teikimo vietose.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Jun 15, 2015, 10:18 AM, atnaujinta Nov 22, 2017, 10:16 AM

Pažeidusiems dvejopo kainų nurodymo reikalavimus ūkio subjektams skirti įspėjimai ir nurodyta nustatytus pažeidimus pašalinti. Iš jų poveikio priemonės taikytos 3 ūkio subjektams, prisijungusiems prie Geros verslo praktikos, įvedant eurą, memorandumo. Tai mažiausias pažeidimų skaičius per visą dvejopo kainų nurodymo stebėsenos laikotarpį.

Iš gegužės mėnesį nustatytų pažeidimų daugiausia sudarė atvejai, kai kainos nebuvo nurodytos dviem valiutomis – 55 proc. (panašūs duomenys buvo nustatomi ir sausio – balandžio mėn.) ir kainos į eurus buvo perskaičiuotos ne pagal nustatytą neatšaukiamą lito ir euro kursą (3,45280 lito už 1 eurą) – 23 proc. (balandžio mėn. tokio pobūdžio pažeidimai sudarė 21 proc.).

Pažeidimai, kai kainos buvo suapvalintos ne pagal teisės aktų reikalavimus sudarė 18 proc., o 4 proc. pažeidėjų kainas nurodė neaiškiai ir klaidinančiai. Daugiausia pažeidimų nustatyta Vilniaus (46,53 proc.), Šiaulių (13,86 proc.) ir Klaipėdos (12,87 proc.) apskrityse, mažiausiai – Utenos (0,99 proc.), Alytaus (1,98 proc.) ir Marijampolės bei Panevėžio (po 2,97 proc.) apskrityse.

Pagal veiklos sritis gegužės mėnesį daugiausia pažeidimų (66 proc.) nustatyta ne maisto prekių ir paslaugų srityje bei grožio salonuose, kirpyklose ir soliariumuose (13 proc.). Mažiausiai – vos po 1 proc. dvejopo kainų nurodymo pažeidimų nustatyta pašto paslaugų ir elektroninių ryšių, sporto paslaugų bei drabužių valymo, taisymo ir nuomos srityse.

Pasikonsultuoti su euro įvedimu susijusiais klausimais gegužės mėnesį į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą kreipėsi 26 asmenys, iš jų 17 vartotojų ir 9 juridiniai asmenys.

Dažniausiai vartotojai kreipėsi dėl kainų nurodymo dviem valiutomis, pastebėję galimus pažeidimus prekių ir paslaugų teikimo vietose (31 proc.) bei dėl netinkamo kainų perskaičiavimo (25 proc.). Taip pat vartotojai skundėsi dėl atvejų, kai atsiskaitant grynaisiais pinigais prekių pardavėjai ar paslaugų teikėjai atsisakydavo priimti 500 eurų nominalo kupiūras (19 proc.)

Sumažėjo vartotojų pranešimų dėl kainų pokyčių prekių ir paslaugų teikimo vietose. 2014 m. gruodžio mėn. paklausimai dėl kainų pokyčių sudarė 16 proc., 2015 m. sausio mėn. – 12 proc., 2015 m. vasario mėn. – 6 proc., o 2015 m. kovo – gegužės mėn. tokių kreipimųsi buvo vos keletas.

Euro įvedimo įstatymą pažeidusių ūkio subjektų sąrašas, taip pat išsamios patikrinimų ir pažeidimų ataskaitos yra skelbiamos Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos interneto svetainėje www.vvtat.lt ir svetainėje www.euras.lt.

Vartotojai apie galimus teisės aktų pažeidimus kviečiami pranešti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai telefonu (8 5) 262 6760.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.