Pasirodo, Kinijos interneto portalas „Jiedaibao“ teikė žmonėms tarpininkavimo paslaugas sudarant pinigų paskolos sutartis su anoniminiais paskolų davėjais, o iš paskolos prašančių merginų reikalavo fotografijų, kuriose jos būtų nusifotografavusios nuogos, ir nepadoraus turinio vaizdo įrašų kaip paskolos garantijos. Portalas grasino visa tai perduoti jų draugams ir giminaičiams, jeigu pinigai nebus laiku grąžinti.
Naujienų portalas „thepaper.cn“ patikslina, kad didžiąją dalį – maždaug du trečdalius – šių merginų sudaro kolegijų studentės, nors yra ir vyresnių moterų. Vyriausiai – 47 metai. Keturios aukos, kaip rodo jų pačių skelbiami asmeniniai duomenys, yra gimusios 1999-aisiais, septynios – 1998-aisiais metais.
Dauguma šių merginų gyvena mažuose provincijos miestuose ir kaimuose. Ir tik 5 procentai – didmiesčiuose.
Vienoje nuotraukoje matyti skolos raštelis, kuriame parašyta: „2016 metų liepos 18 dieną aš pasiskolinau 15 000 juanių (2030 Eur). Paskolą privalau grąžinti 2016 metų rugpjūčio 18 dieną. Palūkanų norma yra 50 procentų. Kaip paskolos užstatą aš pridedu vaizdo įrašą, kur nusifilmavau besimasturbuojanti, ir fotografijas, kuriose esu nuoga. Jeigu laiku negalėsiu grąžinti pinigų, visa atsakomybė teks man vienai“.
Nutekintoje ir internete atsidūrusioje „vaizdinėje medžiagoje“ matyti 152 paskolos ėmėjos, laikančios savo asmens tapatybės korteles, ir 92 merginos, nusifilmavusios nepadoraus turinio filmukuose.
Šešių merginų pateikiamoje asmeninėje informacijoje pažymima, kad jos pageidautų padengti skolą seksu su kreditoriumi ar kitu jo pasiūlytu asmeniu.
Iš paviešintų kvitų aiškėja, kad merginų paimtų paskolų suma svyravo nuo 2000 iki 6000 juanių (270–812 Eur), nors viena studentė pasiskolino 23 000 juanių (3113 Eur). Paskolos grąžinimo terminai buvo nuo penkių savaičių iki devynių mėnesių.
Didžiausia palūkanų norma, kaip matyti iš nufotografuotų skolos raštelių, yra 15 proc. per savaitę, o kai kurių paskolos gavėjų netgi buvo prašoma po dviejų mėnesių grąžinti dvigubai tiek, kiek buvo paėmusios.
Nuotraukos, kurios atstoja kvitus, rodančius pinigų gavimą, buvo išplatintos socialiniame tinkle per greitojo susirašinėjimo taikomąją programą „WeChat“ (pagal mėnesinį aktyvių naudotojų skaičių tai yra viena iš daugiausiai naudotojų turinčių programų. – Red.) ir greitojo susirašinėjimo programą QQ (Kinijoje plačiausiai paplitusi greitojo susirašinėjimo programa, kurios pilnas pavadinimas „Tencent QQ“. – Red.).
Kaip teigia žurnalas „Der Spiegel“, paskolas ėmusių merginų duomenys nebuvo deramai apsaugoti.
Portalas „Jiedaibao“ tokia veikla užsiima nuo 2015 metų, kreditoriai patys sprendžia, už kokius procentus skolinti pinigus. Portalas saugo kreditorių anonimiškumą. Tuo tarpu žmonės, norintys gauti paskolą, privalo patvirtinti savo tapatybę.
Kai fotografijos ir vaizdo įrašai tapo laisvai prieinami, „Jiedaibao“ atsisakė prisiimti bet kokią atsakomybę, pareikšdamas, kad „portalas nevykdo aprūpinimo nuotraukomis funkcijos“.
Internetinės tarpusavio skolinimo platformos Kinijoje labai greitai paplito, tuo pačiu padaugėjo ir su tuo susijusių sukčiavimo atvejų, konstatuoja „Global Times“.
O „Der Spiegel“ patikslina, kad Kinijoje yra apie 2,6 tūkst. panašių virtualių interneto platformų sandoriams tarp fizinių asmenų sudaryti. Jų gaunamas pelnas vertinamas 140 mlrd. eurų. Rugpjūčio mėnesį Kinijos vyriausybė apribojo maksimalią paskolos sumą vienu milijonu juanių (apie 135 tūkst. eurų).
Parengė Leonas Grybauskas