VMI ragina pasinaudoti istorine galimybe – jau greitai pasipils baudos

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad laikas pamirštiems mokesčiams sumokėti be jokių baudų ir delspinigių eina į pabaigą. Pasak VMI viršininko pavaduotojo Artūro Klerausko, tokios galimybės nebuvo mūsų šalies istorijoje ir, tikėtina, nebus ateityje.

Informaciją, jog įmonėje yra fiksuojamas PVM atotrūkio faktas, VMI paskelbs viešai.<br>D.Umbraso nuotr.
Informaciją, jog įmonėje yra fiksuojamas PVM atotrūkio faktas, VMI paskelbs viešai.<br>D.Umbraso nuotr.
Informaciją, jog įmonėje yra fiksuojamas PVM atotrūkio faktas, VMI paskelbs viešai.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Informaciją, jog įmonėje yra fiksuojamas PVM atotrūkio faktas, VMI paskelbs viešai.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
A.Klerauskas.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
A.Klerauskas.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Jun 5, 2019, 10:06 AM, atnaujinta Mar 20, 2020, 9:28 AM

Liko vos 26 dienos, po kurių VMI atnaujins kontrolės veiksmus. Kad šios galimybės nepraleistų tie mokesčių mokėtojai, kurių rodikliai kelia pagrįstų klausimų, VMI atveria dalį įmonių rizikos profilio: 4,2 tūkst. įmonių, kurioms VMI apskaičiuotas reikšmingas pridėtinės vertės mokesčio (PVM) atotrūkis, aktualią informaciją galės pamatyti prisijungę prie „Mano VMI“.

„Atveriame mokesčių mokėtojams informaciją, kurią paprastai galėjo matyti tik VMI, siekdami, kad įmonės pažvelgtų į save iš mokesčių administratoriaus perspektyvos ir, tikimės, priimtų tinkamą sprendimą – pasitaisyti, kol tą galima padaryti be jokių sankcijų“, – sakė VMI vadovė Edita Janušienė.

Svarbu žinoti tai, kad informacija, jog įmonėje yra fiksuojamas PVM atotrūkio faktas, bus paskelbta viešai.

Įprastai PVM atotrūkis (skaičius, rodantis, kiek įmonės deklaruotas PVM yra mažesnis nei kitų pagal įvairius parametrus panašių įmonių deklaruotas PVM) skaičiuojamas kartą per metus ir tai yra tarsi momentinė fotografija, fiksuojanti įmonės vaizdą konkrečiu laikotarpiu. Tačiau atsižvelgiant į šio pusmečio išskirtinumą, t. y. dėl galimybės atsiskleisti ir ištaisyti praeities klaidas, po liepos 1 d. VMI darsyk įvertins patikslintas PVM deklaracijas ir atotrūkį perskaičiuos. Tai reiškia, kad pasitaisius ir deklaravus papildomus mokesčius, pagerėję mokestiniai rodikliai gali sumažinti mokesčių mokėtojo PVM atotrūkį, o pagerėję veiklos rodikliai mažina tikimybę patekti į VMI kontrolės akiratį.

Po liepos 1 d. VMI atnaujins kontrolės veiksmus ir didžiausią dėmesį skirs tiems, kurie: buvo informuoti apie VMI turimą informaciją, susijusią su galimu mokesčių vengimu, tačiau nepasinaudojo galimybe atsiskleisti iki liepos 1 d. Taip pat tiems, kurie nepašalino mokestinių tyrimų metu nustatytų prieštaravimų. Kita grupė, kurie paklius į VMI akiratį – kontroliuojami sektoriai (mėsa, statyba, naudotų automobilių prekyba ir remontas, viešasis maitinimas) ir jų veikloje nustatytos rizikos.

VMI siūlo mokesčių mokėtojams, gavusiems laišką (1,3 tūkst.) apie jų rizikingumą arba fiksuojamą PVM atotrūkį (4,2 tūkst.), pasinaudoti vienintele galimybe ir iki liepos 1 d. patikslinti ar pateikti 2014 – 2018 m. mokesčių deklaracijas. Papildomai deklaruotus mokesčius be jokių baudų ar delspinigių reikia sumokėti per 20 dienų, o jei toks laikas yra per trumpas – kreiptis į VMI ir sudaryti periodinių mokėjimų grafiką iki dvejų metų be jokių palūkanų.

Nuo metų pradžios jau gauti 663 prašymai sudaryti savanoriškai deklaruotų anksčiau pamirštų mokesčių periodinių mokėjimų grafikus bendrai 5,25 mln. eurų sumai, iš jų per paskutinę savaitę – 38 prašymai 297,6 tūkst. eurų sumai.

Pradėjo siųsti laiškus

Nuo praėjusios savaitės mokesčių mokėtojai – tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys – pradėjo gauti laiškus, kuriuose nurodytos VMI nustatytos rizikos. Tiesa, laiškuose neverta tikėtis detalių: VMI jus informuos, kokią riziką indentifikavo, ir dar kartą primins apie galimybę pasinaudoti vienintele proga mokestines prievoles įvykdyti be baudų ir delspinigių.

Kaip aiškino A.Klerauskas, gyventojams siunčiami laiškai, kuriuose pranešama, kad, pagal VMI turimą informaciją, vertinant gyventojo gautas teisėtas pajamas ir turimą turtą, fiksuojamas atotrūkis.

Kitai didelei mokesčių mokėtojų grupei bus pranešama, kad VMI iš ofšorinių zonų gavo informacijos apie ten asmens turimą sąskaitą. „Tikėtina, kad dalis gyventojų, gavę mūsų laiškus, nustebs“, – sakė A.Klerauskas.

Be kitų atvejų, laiškai taip pat siunčiami asmenims, užsiimantiems el.komercija bei teikiantiems taksi, pavėžėjimo paslaugas – tiems, kurie pakliūva į pajamų nedeklaravimo rizikos grupę.

Tie, kurie sulaukė laiškų iš VMI, turėtų susisiekti su teritorine VMI ir susitarti dėl pokalbio.

Tiems, kurie prasižengė pirmąjį sykį, VMI skirtos baudos bus minimalios, kai kuriais atvejais – 7 eurai. Vis dėlto už pakartotinius nusižengimus ar tokius, kurie padaryti sunkinančiomis aplinkybėmis, gali tekti sumokėti ir 1,5 tūkst. eurų. Tokiu atveju kyla rizika, kad mokesčių mokėtojas bus paskelbtas nepatikimu mokesčių mokėtoju, o tai ribotų jo galimybę dalyvauti viešuosiuose pirkimuose ir pan.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.