Daugybė senjorų skundžiasi sumažėjusiomis pensijomis: „Vyksta komedijos“

Pernai pensijas 10 proc. padidino, o šį vasarį vėl sumokėta mažesnė suma. „Sodros“ atstovai aiškina, kad taip turi būti, tokie įstatymai. Nesąmonė – kaip gali būti tvarka taikoma atbuline data? Pensijos visiems buvo padidintos 10 proc. O dabar kažkam šovė į galvą – gal iš keršto – vasarį atskaičiavo“, – piktinosi į portalą lrytas.lt paskambinęs klaipėdietis Alfonsas.

Socialinio draudimo pensijos kasmet didėja vidutiniškai tiek, kiek auga ekonomika ir gyventojų darbo užmokesčio fondas.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Socialinio draudimo pensijos kasmet didėja vidutiniškai tiek, kiek auga ekonomika ir gyventojų darbo užmokesčio fondas.<br>V.Ščiavinsko nuotr.
Socialinio draudimo pensijos kasmet didėja vidutiniškai tiek, kiek auga ekonomika ir gyventojų darbo užmokesčio fondas.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Socialinio draudimo pensijos kasmet didėja vidutiniškai tiek, kiek auga ekonomika ir gyventojų darbo užmokesčio fondas.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Socialinio draudimo pensijos kasmet didėja vidutiniškai tiek, kiek auga ekonomika ir gyventojų darbo užmokesčio fondas.<br>M.Patašiaus nuotr.
Socialinio draudimo pensijos kasmet didėja vidutiniškai tiek, kiek auga ekonomika ir gyventojų darbo užmokesčio fondas.<br>M.Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

Feb 20, 2021, 8:00 PM

Jam pačiam pensija nesikeitė, tačiau žmonai Reginai vietoj pernai primokėtų 25 eurų šį vasarį, Alfonos teigimu, liko tik 3 eurai.

„Komedijos vyksta. „Sodroje“ mums pasakė, kad tai buvo priedas, kurio šiemet jau nebemokės. Kokie gali būti priedai? Juk ne apie algą kalbame“, – kalbėjo vyras.

Klaipėdiečių Reginos ir Alfonso pora – ne vieninteliai, kuriems kyla klausimų, kas nutiko, kad vasarį pensija buvo mažesnė nei pastaruosius metus. „Sodra“ tokių klausimų šiuo metu sulaukia apsčiai.

„Sodros“ atstovas spaudai Saulius Jarmalis portalui lrytas.lt paaiškino, kaip taip nutinka.

Anot S.Jarmalio, socialinio draudimo pensijos kasmet didėja vidutiniškai tiek, kiek auga ekonomika ir gyventojų darbo užmokesčio fondas. 2021 metais socialinio draudimo pensijos didėjo 9,58 proc.

Socialinio draudimo pensijų gavėjams, gaunantiems pačias mažiausias pensijas, mokamos pensijų priemokos. Turinčiųjų būtinąjį stažą visų gaunamų pensijų suma negali būti mažesnė nei minimalių vartojimo poreikių dydis. 2020 metais jis siekė 257 eurus, o 2021 metais ūgtelėjo iki 260 eurų.

Jei gaunamos pensijos ar visų gaunamų pensijų suma šio dydžio nesiekia, valstybė moka priemoką.

Po pensijų indeksavimo kai kurie gyventojai gali gauti mažesnę priemoką. Pavyzdžiui, gyventojo, turinčio būtinąjį stažą, senatvės pensija pernai siekė 230 eurų ir buvo mažesnė nei 257 eurų, tad jis gaudavo ir 27 eurų priemoką mažų pensijų gavėjams.

Po indeksavimo jo pensija 2021 metų sausį pasiekė 250 eurų. Pensijos mokamos už einamąjį mėnesį, tad jau sausį gyventojas gavo 250 eurų pensiją. Tuo tarpu priemokos mokamos už praėjusį mėnesį – taigi sausį gyventojas gavo priemoką už gruodį, kuri apskaičiuota pagal gruodžio mėnesio gaunamą pensiją ir siekė 27 eurus. Taigi sausį žmogus iš viso gavo 277 eurus.

Vasario mėnesį gyventojas gavo padidėjusią pensiją – 250 eurų ir priemoką už sausio mėnesį, kuri siekia 10 eurų, kad visa pensijų ir išmokų suma nebūtų mažesnė nei 260 eurų. Taigi, palyginti su sausiu, gyventojas gavo mažesnę sumą, tačiau, lyginant su 2020 metų gruodžiu, ši suma padidėjo.

Priemokos sumažėjimą gali lemti ir kitos pensijų išmokos. Pavyzdžiui, jeigu gyventojui paskiriama našlių pensija, priemoka sumažėja arba gali būti išvis nebemokama, jeigu žmogaus pajamos, gavus našlių pensiją, perkopia 260 eurų. Šiemet našlių pensijos bazinis dydis padidėjo iki 28,63 euro.

Kai kurių gyventojų pensijos ne tik bus indeksuotos nuo sausio, tačiau ir atnaujinamos. Šių pokyčių sulauks tie pensininkai ir neįgalieji, kurie praeitais metais dirbo ir mokėjo pensijų socialinio draudimo įmokas“, – aiškino S.Jarmalis.

Anot jo, daugumai tokių gavėjų pensijos didės dėl papildomai įgyto stažo ir apskaitos vienetų. Kiek padidės dirbusio pensininko ar neįgaliojo pensija, priklausys nuo darbo pajamų ir sumokėtų pensijų socialinio draudimo įmokų.

Mažų pensijų gavėjams, kurių pensija (ar kelių gaunamų pensijų suma) po atnaujinimo neviršys 260 eurų, ir toliau bus mokamos pensijų priemokos.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.