Profsąjungos siūlo MMA didinti iki 750 eurų M. Navickienė pritaria MMA didinti iki 703 eurų

Vyriausybės, darbdavių ir darbuotojų interesams atstovaujančiai Trišalei tarybai pradedant kitų metų minimalios mėnesio (MMA) svarstymus, profsąjungos siūlo ją didinti 108 eurais iki 750 eurų, tuo metu darbdaviai bendros pozicijos kol kas neturi. Anot jų atstovo, MMA gali augti, tačiau svarbu atsižvelgti į labiausiai nukentėjusį verslą ir jaunimo nedarbą.

Profsąjungos siūlo MMA didinti iki 750 eurų.<br>V.Balkūno nuotr.
Profsąjungos siūlo MMA didinti iki 750 eurų.<br>V.Balkūno nuotr.
M.Navickienė.<br>T.Bauro nuotr.
M.Navickienė.<br>T.Bauro nuotr.
Profsąjungos siūlo MMA didinti iki 750 eurų.<br>T.Bauro nuotr.
Profsąjungos siūlo MMA didinti iki 750 eurų.<br>T.Bauro nuotr.
I.Ruginienė<br>Pauliaus Gvildžio nuotr.
I.Ruginienė<br>Pauliaus Gvildžio nuotr.
A.Romanovskis.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
A.Romanovskis.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Profsąjungos siūlo MMA didinti iki 750 eurų.<br>J.Stacevičiaus asociatyvi nuotr.
Profsąjungos siūlo MMA didinti iki 750 eurų.<br>J.Stacevičiaus asociatyvi nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Lrytas.lt

Jun 7, 2021, 1:42 PM, atnaujinta Jun 7, 2021, 3:28 PM

Lietuvos bankas gegužę sakė, kad atsižvelgiant į Finansų ministerijos ekonomines prognozes bei į Trišalės tarybos sutartą formulę, MMA nuo kitų metų Lietuvoje galėtų augti 9,6 proc., arba 62 eurais – iki 703 eurų.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė sako, kad MMA didinti 108 eurais leidžia optimistinės prognozės.

„Įvairios yra finansinės prognozės, Lietuvos bankas daugiau pesimistinį scenarijų pristatė, bet žiūrint ir SEB banko ekonomines prognoze kitiems metams, jie labai optimistiškai jas vertina ir dar net daugiau sako, o pati Finansų ministerija irgi ne taip pesimistiškai vertina kitų metų situaciją“, – BNS sakė I.Ruginienė.

Anot jos, tikėtina, kad profsąjungų ir Lietuvos banko skaičiavimas skiriasi, nes bankas vidutinį darbo užmokestį, kuris naudojamas MMA apskaičiavimo formulėje, skaičiuoja be priedų, o profsąjungos – su priedais.

Tuo metu Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis sako, kad darbdaviai neturi bendros pozicijos, bet dėl to dar diskutuos. Anot jo, MMA gali ir turėtų augti, tačiau tuo pat metu turėtų būti numatytos pagalbos priemonės verslui, darbo vietų išsaugojimui.

„Suprantame, kad MMA turi kisti, bet didžiausias grėsmes matome, kad jei nebus aktyvių valstybės pagalbos priemonių darbo rinkoje ypatingai labiausiai nuo pandemijos nukentėjusiam verslui ir jaunimo nedarbui spręsti, tai tas MMA pakeitimas jeigu bus drastiškas, jis gali pabloginti situaciją ir padidinti nedarbą arba nustumti dalį į šešėlį“, – BNS sakė A.Romanovskis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė teigia pritarianti Lietuvos banko rekomendacijai kitąmet MMA didinti 62 eurais iki 703 eurų.

„MMA turi didėti ir turime ją kelti, mūsų siūlymas – laikytis Lietuvos banko rekomendacijos, kelti MMA iki 703 eurų ir tai siektų 62 eurus. Didėjantys atlyginimai ir tinkamas COVID-19 situacijos suvaldymas, kuris rodo, kad darbo užmokestis didėja, leidžia daryti tokį sprendimą ir kilimas MMA turėtų būti“, – BNS sakė ministrė.

Lietuvos bankas gegužę sakė, kad atsižvelgiant į Finansų ministerijos ekonomines prognozes bei į Trišalės tarybos sutartą formulę, MMA nuo kitų metų Lietuvoje galėtų augti 9,6 proc., arba 62 eurais – iki 703 eurų. Tuo metu profsąjungos siūlo ją didinti 108 eurais iki 750 eurų, o darbdaviai bendros pozicijos kol kas neturi, bet siūlo atsižvelgti į labiausiai per pandemiją nukentėjusį verslą ir jaunimo nedarbą.

Ministrės teigimu, Lietuvos banko pasiūlymas yra pagrįstas ekonominiais rodikliais ir jį galima įgyvendinti.

„Tų pasiūlymų visada yra labai įvairų iš socialinių partnerių, profesinės sąjungos siūlo daugiau didinti, darbdaviai turbūt žiūri labai rezervuotai į didinimą. Priminsiu, kad pernai MMA didėjo 35 eurais, dabar Lietuvos banko siūlymas kelti 62 eurais, tai siūlymas didinti yra beveik dvigubai spartesnis nei buvo praėjusiais metais“, – sakė M.Navickienė.

Anot jos, Trišalei tarybai nesutarus dėl bendro dydžio, sprendimą priims Vyriausybė.

„Visgi daug dedu vilčių į Trišalę tarybą ir manau, kad labai svarbus tas socialinis dialogas, kuris vyksta, nes tai platforma, kur gali išdėstyti argumentus tiek Vyriausybė, tiek profesinės sąjungos, tiek darbdavių atstovai. Aišku, konsensusą rasti tokioje diskusijoje dažnu atveju gali ir nepavykti, bet priimant sprendimą Vyriausybėje matai geriausią vaizdą ir visus argumentus“, – teigė ji.

MMA pokyčius nuo 2022-ųjų Trišalė taryba svarstys antradienį.

Trišalė taryba yra sutarusi, kad MMA ir vidutinio darbo užmokesčio (VDU) santykis neturi būti mažesnis kaip 45 proc. ir didesnis kaip 50 proc., bei turi atitikti ketvirtadalio didžiausią santykį tarp VDU ir MMA turinčių ES valstybių vidurkį, kuris numatomas pagal paskutinių trejų metų duomenis.

Paskutinį kartą MMA didėjo šių metų sausį – nuo 607 iki 642 eurų (iki mokesčių).

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.