Būsto paskolų turėtojams – nerimas dėl kilsiančių palūkanų: daugelis ryžtasi vienam sprendimui, kuriam bankas nepritaria

Dešimtis tūkstančių eurų siekiantis būsto kreditas gali kelti nerimą ilgam įsipareigojusiems žmonėms, tad kai kurie gyventojai ima galvoti apie paskolos grąžinimą anksčiau numatyto termino. Nors tai padaryti galima pora skirtingų būdų, pasak ekspertų, dažnu atveju grąžinti paskolos anksčiau laiko nereikėtų. Ką būtina apsvarstyti prieš priimant šį sprendimą ir kaip tai padaryti, pasakoja „Luminor“ banko būsto kredito produkto vadovė Žydra Rakauskaitė.

Kai kurie gyventojai ima galvoti apie paskolos grąžinimą anksčiau numatyto termino.<br>M.Patašiaus nuotr.
Kai kurie gyventojai ima galvoti apie paskolos grąžinimą anksčiau numatyto termino.<br>M.Patašiaus nuotr.
Kai kurie gyventojai ima galvoti apie paskolos grąžinimą anksčiau numatyto termino.<br>G.Bitivinsko nuotr.
Kai kurie gyventojai ima galvoti apie paskolos grąžinimą anksčiau numatyto termino.<br>G.Bitivinsko nuotr.
Kai kurie gyventojai ima galvoti apie paskolos grąžinimą anksčiau numatyto termino.<br>A.Jauniaus nuotr.
Kai kurie gyventojai ima galvoti apie paskolos grąžinimą anksčiau numatyto termino.<br>A.Jauniaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (3)

Lrytas.lt

2022-05-24 07:39

Paskolos grąžinimo anksčiau termino tema padažnėjo pasigirdus prognozėmis, kad artimiausiu metu EURIBOR kintama palūkanų bazė didės, o tai atitinkamai padidintų ir mėnesines paskolos įmokas.

„Tačiau, priimant sprendimą dėl priešlaikinio paskolos grąžinimo, reikėtų įsivertinti, kaip EURIBOR padidėjimas darytų įtaką mėnesinei įmokai. Pavyzdžiui, jei paskolos suma 90 tūkst. eurų, o likęs mokėjimo terminas – 20 metų, EURIBOR reikšmei padidėjus 1 proc. mėnesinė įmoka preliminariai galėtų padidėti 70–80 eurų per mėnesį“, – komentuoja Ž.Rakauskaitė.

Anot ekspertės, taip pat įprasta, kad gyventojai apie būsto kredito grąžinimą anksčiau numatyto termino pradeda galvoti padidėjus pajamoms ar atsiradus papildomoms lėšoms.

„Daugelis žmonių paprasčiausiai nemėgsta būti skolingi, todėl neretai kreipiasi į bankų specialistus su įvairiais klausimais: kaip grąžinti paskolą anksčiau numatyto termino, ar apsimoka tai daryti ir pan. Nors į kiekvieną atvejį žiūrime individualiai, dažniausiai tokio sprendimo priimti nerekomenduojame“, – teigia Ž.Rakauskaitė.

Finansinė padėtis gali apsiversti aukštyn kojomis

Kredito grąžinti anksčiau laiko neverta dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, itin dažnu atveju, būsto paskola yra vieni pigiausių pinigų, kuriuos galima pasiskolinti rinkoje.

Taip pat svarbu įsivertinti ir infliacijos lygį. Kadangi kreditas yra imamas ilgam laikotarpiui, pinigai per jį linkę nuvertėti. Tai reiškia, kad šiandien asmens mokami pinigai yra vertingesni, nei jie bus už, pavyzdžiui, 10 metų. O kuo ilgesnį terminą yra mokamos paskolos įmokos, tuo lengviau jas susimokėti bus ateityje, nes, tikėtina, kad jos sudarys vis mažesnę dalį asmens pajamų.

„Be to, ne kartą esame stebėję situacijas, kai anksčiau laiko grąžinti paskolą pasiryžę asmenys po kelių mėnesių vėl kreipiasi į banką, nes susiduria su finansiniais sunkumais ir prašo atidėti kredito įmokas. Tai puikiai iliustruoja faktą, kad visada būtina turėti bent trijų mėnesių finansinį rezervą ir nepamiršti, kad šeimos ar asmens finansinė situacija visada gali keistis. Todėl atiduoti paskutinių savo santaupų ir rizikuoti savo gerove, kad paskolą galimai grąžintumėte šiek tiek anksčiau, tikrai neverta“, – akcentuoja Ž.Rakauskaitė.

Galima atlikti vienkartinę įmoką

Vis dėlto atidžiai įsivertinus savo finansinę situaciją ir priėmus pagrįstą sprendimą kreditą grąžinti anksčiau, tai padaryti galima dviem skirtingais būdais. Anot Ž.Rakauskaitės, pirmasis variantas – sumažinti paskolos likutį nekeičiant mokėjimo termino ir atliekant vienkartinę įmoką. Šią procedūrą galima kartoti visą paskolos mokėjimo laikotarpį, kol ji yra pilnai grąžinama.

„Klientas bankui paprasčiausiai perveda norimą sumą pinigų ir tokiu būdu banke sumažina paskolos likučio dydį. Perskaičiavus kredito kainą, automatiškai sumažėja ir mėnesinė įmoka. Svarbu tai, kad paskolą su kintamomis palūkanomis pasiėmę gyventojai šia paslauga gali naudotis nemokamai. Tačiau kreditą su fiksuotomis ar terminuotai nekintančią palūkanų normą turintiems žmonėms yra taikomas išankstinio grąžinimo mokestis.

Nors jis liečia tik apie 2–3 proc. mūsų klientų, tai – svarbus faktorius, galintis turėti įtakos norui grąžinti paskolą anksčiau“, – teigia ekspertė.

Kitas būdas – trumpinti mokėjimo terminą

Dar vienas būdas grąžinti paskolą anksčiau laiko – sutrumpinti mokėjimo laikotarpį, kartu padidinant mėnesines įmokas. Pasak Ž.Rakauskaitės, atsižvelgus į savo pajamas ir santaupų kiekį bei nusprendus rinktis šį variantą, kiekvieną atvejį bankas vertina individualiai.

„Klientui sutrumpinus mokėjimo terminą, jo mokumas yra vertinamas iš naujo. Kaip ir imant kreditą, taip ir keičiant paskolos sutartį, bendra mėnesio įmokų suma negali viršyti 40 proc. šeimos ar žmogaus mėnesio pajamų“, – sako ekspertė.

Ji akcentuoja, kad tiek norint sumažinti paskolos likutį nekeičiant mokėjimo grafiko, tiek svarstant apie mokėjimo laikotarpio sutrumpinimą, pirmiausia reikėtų pasikonsultuoti su banko specialistais ir tik tuomet priimti sprendimą.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.