Aktualu kaupiantiems pensijų fonduose – nuo 2023 m. keičiasi pensijų išmokų ribos

Nuo 2023 m. įsigalioja nauji dydžiai, pagal kuriuos bus nustatoma pensijų išmokos rūšis senatvės pensijos amžių sukakusiems pensijų fondų dalyviams.

Nuo 2023 m. įsigalioja nauji dydžiai, pagal kuriuos bus nustatoma pensijų išmokos rūšis senatvės pensijos amžių sukakusiems pensijų fondų dalyviams.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Nuo 2023 m. įsigalioja nauji dydžiai, pagal kuriuos bus nustatoma pensijų išmokos rūšis senatvės pensijos amžių sukakusiems pensijų fondų dalyviams.<br>J.Stacevičiaus nuotr.
Nuo 2023 m. įsigalioja nauji dydžiai, pagal kuriuos bus nustatoma pensijų išmokos rūšis senatvės pensijos amžių sukakusiems pensijų fondų dalyviams.<br>A.Srėbalienės nuotr.
Nuo 2023 m. įsigalioja nauji dydžiai, pagal kuriuos bus nustatoma pensijų išmokos rūšis senatvės pensijos amžių sukakusiems pensijų fondų dalyviams.<br>A.Srėbalienės nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM)

2022-11-18 10:26

Išmokų ribos indeksuojamos kas 3 metus, atsižvelgiant į vidutinę metinę infliaciją.

Priklausomai nuo sukauptos sumos 2023 metais pensijų fonduose sukauptas lėšas galėsite atsiimti:

– Jums bus išmokėta vienkartinė išmoka, jei sukaupėte iki 5 403 eurų;

– Jums bus mokamos periodinės išmokos, jei sukaupėte daugiau nei 5 403 eurų, bet mažiau nei 10 807 eurų;

– Privalėsite įsigyti pensijų anuitetą, jei sukaupėte 10 807 eurų ar daugiau;

– Sukauptą pensijų turto dalį, viršijančią 64 841 eurų, galėsite gauti vienkartine pensijų išmoka. Už lėšas iki 64 841 euro turės būti įsigyjamas pasirinktos rūšies pensijų anuitetas.

Svarbu žinoti, kad kol lėšos yra pensijų fonde (kaupiant ar gaunant periodines išmokas), jos yra paveldimos. Gaunant anuiteto išmokas didžioji dalis antroje pakopoje sukauptų lėšų gali būti paveldimos – tai priklauso nuo jūsų pasirinkto anuiteto rūšies.

Kaip mokamos išmokos?

Valstybė, prisidėdama prie asmeninio kaupimo skatinamąja įmoka, nustato ir pensijų tikslus atitinkančią išmokų mokėjimo tvarką. Todėl ir vienkartinių išmokų mokėjimo galimybės yra labai ribotos, o pagrindinis sukauptų lėšų išmokėjimo būdas – periodiniai mokėjimai, t. y. periodinės pensijų išmokos arba pensijų anuitetas.

Kai dalyvis yra sukaupęs 10 807 eurus ir daugiau, norėdamas gauti išmoką, jis įsigyja pensijų anuitetą. Pensijų anuitetas jam bus mokamas tol, kol jis gyvens.

Taigi, jeigu statistika sako, kad nuo pensinio amžiaus vidutiniškai žmogus gyvena dar apie 19 metų (t. y. vidutiniškai iki 84–85-ojo gimtadienio), o konkretus pensininkas Jurgis, gaunantis pensijų anuitetą, ką tik atšventė 100 metų jubiliejų, pensijų anuitetą jis ir toliau gaus, nors jo kadaise sukaupti pinigai jau seniai pasibaigė.

Sau tinkamiausią pensijų anuiteto rūšį iš kelių galimų kiekvienas asmuo pasirenka pats. Pensijų kaupimo pagrindinis tikslas – išmokos visą gyvenimą. Apsispręsti pagelbės „Sodros“ svetainėje esantis Pensijų anuiteto pasirinkimo testas, o palyginti pensijų anuiteto skirtingų rūšių išmokos dydžius – Pensijų anuitetų skaičiuoklė.

Kai žmogus yra sukaupęs daugiau kaip 5 403 eurus, bet mažiau kaip 10 807 eurus, sukauptos lėšos jam išmokamos periodinėmis išmokomis. Tai reiškia, kad jo sukaupta suma nuo kreipimosi dėl jos mokėjimo dienos iki 85 metų sukakties bus paskirstyta į tiek mėnesių, kiek liko iki 85-ojo gimtadienio. Kas mėnesį asmeniui išmokama suma gali svyruoti, priklausomai nuo to, kaip keičiasi pensijų fondo vieneto vertė.

Vienkartinę išmoką iš pensijų fondo žmogus gali gauti dviem atvejais: kai jo pensijų fonde sukaupta suma yra mažesnė kaip 5 403 eurai arba kai ji didesnė kaip 64 841 eurai (tik dalį, viršijančią 64 841 eurų ribą).

Kada ir kur kreiptis dėl išmokos?

Asmuo dėl išmokų iš pensijų fondo gali kreiptis nuo senatvės pensijos amžiaus sukakties arba tada, kai jam paskiriama išankstinė pensija. Gali kreiptis ir bet kada vėliau.

Ir periodinės pensijų išmokos, ir pensijų anuiteto dydis priklauso nuo to, kiek laiko išmoka bus mokama. Tai reiškia, kad jei žmogus dėl išmokų kreipiasi vėliau, jo išmoka bus didesnė.

Pateikti prašymą dėl pensijų anuiteto įsigijimo asmuo gali arba „Sodroje“, arba pensijų kaupimo bendrovėje, kurioje asmuo turi savo pensijų kaupimo sąskaitą, tačiau pensijų išmokos sutartį sudaryti gali tik pensijų kaupimo bendrovėje.

Periodines pensijų išmokas moka pensijų kaupimo bendrovės, o pensijų anuitetus moka „Sodra“ iš Pensijų anuitetų fondo. Pensijų anuitetų fondo lėšos gali būti naudojamos tik pensijų anuitetams mokėti. Siekiant maksimalios naudos pensijų anuitetų gavėjams, šios lėšos investuojamos.

EP Rinkimai

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.