Džiugi žinia: biokuro kainos mažėja jau septintą savaitę iš eilės – tai atsispindės gyventojų sąskaitose

Tarptautinės biokuro biržos „Baltpool“ duomenimis, trumpalaikių biokuro sandorių (SPOT) kaina Lietuvoje pasiekė 27,74 Eur/MWh., kuri buvo 16,8 proc. mažesnė, lyginant su prieš mėnesį buvusia kaina (33,36 Eur/MWh), ir net 43,3 proc. mažesnė, lyginant su pernai rugsėju. Anot jų, kainos mažėja septintą savaitę iš eilės.

Biokuro kainos mažėja septintą savaitę iš eilės.<br>V.Skaraičio nuotr.
Biokuro kainos mažėja septintą savaitę iš eilės.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Žygimantas Šilobritas

Feb 20, 2023, 11:38 AM, atnaujinta Feb 20, 2023, 11:43 AM

„Baltpool“ Prekybos vadovo Vaidoto Jonučio teigimu, atpigęs biokuras šalies miestuose lemia pingantį šildymą gyventojams – nuo šildymo sezono pradžios šilumos kilovatvalandės kaina sumažėjo beveik 16 proc.

„Prasidėjus šildymo sezonui stebime aiškią kainų mažėjimo tendenciją. Viena iš priežasčių – šiemet biokuro poreikis yra mažesnis nei ankstesniais metais. Statistiškai sausio – vasario mėnesiais biokuro vartojimas pasiekia piką, tačiau šiemet poreikis buvo 10–20 proc. mažesnis nei įprastai. Mažesnę biokuro paklausą lemia šilta žiema. Be to, dėl sausų orų biokuro gamintojai neturėjo didelių problemų patekti į miškus“, – teigė V. Jaunutis.

Anot jo, Lietuvoje biokuro kaina, kurią moka šilumos tinklai, yra tiesiogiai perkeliama į šilumos tarifą, tad gyventojams – tai džiugi žinia.

„Lietuvoje, skirtingai nei pavyzdžiui, kaimyninėje Latvijoje, biokuro kainos pokyčiai iš karto atsispindi gyventojų gaunamose sąskaitose. Biokuro kaina sudaro apie 70 proc. šilumos tarifo, tad biokuro kainos sumažėjimas apie 20 proc. leidžia šildymo kainą sumažinti 10–15 proc. Tiesa, biokuro pirkimo strategija kiekviename mieste nevienoda.

Šiemet kainų pokyčius pajus gyventojai tuose miestuose, kuriuose biokuras daugiau perkamas trumpalaikiais sandoriais“, – sakė V. Jonutis.

Pasak „Baltpool“ Prekybos vadovo, kainų tendencijas toliau turėtų lemti kovo mėnesio oro temperatūra, nors didelių kainos šuolių rinkoje ir nesitikima.

„Kovas dar nėra tas mėnuo, kai šildymo poreikis būtinai mažėja – priešingai, šilumos poreikis šiemet kaip tik gali nustebinti lyginant su vasario mėnesiu. Tačiau prognozuočiau, kad dabartinis kainų lygis – apie 25–30 Eur/MWh – turėtų išsilaikyti ir artimiausiu metu. Šis kainų lygis yra optimalus, leidžiantis pelningai dirbti biokuro žaliavos gamintojų grandinei bei aprūpinti valstybę vietiniu kuru“, – kalbėjo V. Jonutis.

Pasak jo, prognozuoti kainas kitam šildymo sezonui kol kas sudėtinga, tačiau rinkos žaidėjai teigiamai vertina tai, kad biokuro pasiūlos klausimai šalyje yra sprendžiami.

„Kol kas aiškumo dėl kito šildymo sezono nėra daug, tačiau gera naujiena būtų ta, kad Lietuva, prieš metus kalbėjusi, kad pati biokuru apsirūpinti negali, šiandien įsitikino, kad gali – ir tai yra tik kainos ir žaliavos prieinamumo klausimas. Šiuo metu visi – tiek verslas, tiek ir valstybės institucijos – dirba tam, kad padidintų žaliavos gavybą ir užtikrintų pakankamą žaliavos pasiūlą“, – vertino V. Jonutis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.