Pajūrio verslininkai versdamiesi per galvą ieško šių darbuotojų: atvirai pasidalijo, kiek gali mokėti

Darbo skelbimų portaluose ir socialiniuose tinkluose jau kurį laiką mirga darbdavių pasiūlymai ir jaunuolių klausimai, kur galėtų įsidarbinti vasaros sezonui pajūryje. Palangos ir Šventosios verslai sezoninių darbuotojų paieškas jau pradėjo, o dauguma kalbintų verslininkų pastebi, kad jaunuoliai nori dirbti ir net pačiam darbdaviui tenka rinktis iš kelių variantų, ką priimti į darbą.

Palangos ir Šventosios verslai sezoninių darbuotojų paieškas jau pradėjo.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Palangos ir Šventosios verslai sezoninių darbuotojų paieškas jau pradėjo.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Palangos ir Šventosios verslai sezoninių darbuotojų paieškas jau pradėjo.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Palangos ir Šventosios verslai sezoninių darbuotojų paieškas jau pradėjo.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Palangos ir Šventosios verslai sezoninių darbuotojų paieškas jau pradėjo.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Palangos ir Šventosios verslai sezoninių darbuotojų paieškas jau pradėjo.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Palangos ir Šventosios verslai sezoninių darbuotojų paieškas jau pradėjo.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Palangos ir Šventosios verslai sezoninių darbuotojų paieškas jau pradėjo.<br>G.Bitvinsko nuotr.
Palangos ir Šventosios verslai sezoninių darbuotojų paieškas jau pradėjo.<br>V.Skaraičio nuotr.
Palangos ir Šventosios verslai sezoninių darbuotojų paieškas jau pradėjo.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (5)

Lrytas.lt

May 4, 2023, 10:03 AM, atnaujinta May 4, 2023, 3:29 PM

Restorano Šventojoje „Paršelio rojus“ atstovė Jūratė Rekašienė, komentuodama apie darbuotojų paieškos tendencijas, kaip tik buvo pakeliui į darbo pokalbį su keliomis kandidatėmis į vieną iš darbo pozicijų.

Anot jos, kartais gali būti tikrai nelengva rasti žmogų be žalingų įpročių, kurie nori atiduoti vieną iš savo gyvenimo vasarų, todėl ieškoma ne tik jaunimo, bet ir vyresnių žmonės, kurie nebijo darbo. Vienus darbuotojus prilygina ankstyvosioms kregždėms, o kiti darbo ieško paskutinę minutę, kai jau baigiasi mokslo ar studijų metai.

Kai kur laiškai plūste plūsta

Dirbti veržiasi ir nepilnamečiai, nors padavėjo ar barmeno pozicijoje įsidarbinti negali dėl amžiaus limito, tikino Jūratė. Nepilnamečiai įprastai dirba virtuvėje, nors, kaip juokavo Jūratė, ten romantikos daug nėra, tačiau darbas itin reikalingas ir naudingas. Jie pajunta, ką reiškia plauti indus, skusti daržoves, plauti grindis, prižiūrėti tualetus.

Mat po tokių darbų į namus pas savo šeimas grįžę jaunuoliai jau „užsigrūdinę“ ir net savuose namuose elgiasi kitaip. „Esu girdėjusi tokių atsiliepimų, kad grįžo visiškai kitoks vaikas“, – dalijosi prisiminimais restorano atstovė.

Tačiau darbo rinkos situaciją kiek palengvina tai, kad kiekvieną vasarą vis sugrįžta darbuotojai, kurie restorane yra anksčiau čia dirbę jau keliolika vasarų. „Mes tai labai vertiname ir labai jų laukiame – tai palengvina darbą tada, kai greitai reikia surinkti komandą“, – atviravo pašnekovė.

Visgi nuolat bandoma susitarti ir pasikalbėti su darbuotojais, ar jie galės ir norės išdirbti visą vasaros sezoną. Anot jos, su jaunimu yra nuolat kalbamasi ir diskutuojama, derinamas grafikas bei stengiamasi padaryti taip, kad išloštų abi pusės.

Pasak jos, aplinkiniai kartais stebisi, kaip restoranas išlaiko darbuotojus iki pat vasaros pabaigos. Juo labiau kad darbuotojų likti negali priversti, todėl apie tai diskutuojama individualiai.

Nepaisant įvairių nuotaikų ekonomikoje, Jūratė tiki, kad ši vasara verslui bus gera. Pagal poilsiautojų rezervacijas pajūryje verslininkai jau gali spręsti, koks bus artėjantis sezonas.

Kaip rašoma skelbime, virėjai, ruošiantys karštus patiekalus, per valandą galėtų uždirbti 8–9 eurus, neatskaičius mokesčių, o gaminantys šaltus patiekalus – gautų 7–8 eurus už valandą. Vidutiniškai dirbama 12 valandų per dieną.

Palangos kempingo „Compensa“ situacija panaši. Čia nuo 17 metų priimama nuo viešbučio ir kempingo administratorių, restorano padavėjų, kambarinių iki pagalbinių darbuotojų kitose pareigose. „Susidomėjimas tikrai didelis – jau plūsta laiškai ir gyvenimo aprašymai. Ypač domisi moksleiviai 17–18 m. amžiaus, kurie ieško kambarinės, teritorijos prižiūrėtojo, padavėjų pozicijos“, – teigė kalbinta atstovė.

Portalui lrytas.lt teigė, kad jau pastebima, kad visos darbo vietos vasaros sezonui bus užpildytos. Spėjama, kad susidomėjimas aukštas dėl to, kad čia gali dirbti jaunuoliai nuo 17 metų. Taip pat darbdavys suteikia ir apgyvendinimą, ir maitinimą.

Pernai norinčiųjų dirbti taip pat buvo tiek pat daug ir buvo iš ko pasirinkti.

„Autentic“ parduotuvės, Juodkrantėje ir Klaipėdoje ieškančios darbuotojų, atstovė Kristina teigė, kad kiekvienais metais ieško apie papildomų 5–8 darbuotojų vasaros sezonui, todėl nėra sunku surasti norinčių darbuotis. Siūlomas pardavėjo-konsultanto darbas gintaro juvelyrikos, papuošalų, lietuviškos tekstilės bei suvenyrų prekybos vietose.

Kaip portalui lrytas.lt minėjo ji, kadangi daug darbuotojų nereikia, jų rasti nėra sunku, nors atėjus sezonui visiškai visos vietos nebūtinai užsipildo.

Neretai pasitaiko ir taip, kad įsibėgėjus sezonui ir išėjus daliai darbuotojų, tenka ir vėl jų ieškoti. Dažniausiai į tokias pozicijas kreipiasi jaunimas, tačiau priima visus, kurie nori dirbti – mat čia nereikalaujama ypatingų kompetencijų. Tačiau ji jaunimą gyrė dėl anglų kalbos – dažnas ja kalba bene laisvai, kas yra didelis privalumas tokiame darbe.

„Darbą prie jūros romantizuoja – tai galimybė ne tik užsidirbti, bet ir pakisti gyvenamąją aplinka, pasimėgauti kurorto gamta“, – atkreipė dėmesį ji. Pavyzdžiui, per mėnesį, dirbant tokį darbą, galima uždirbti 980–1300 eurų, neatskaičius mokesčių.

Sunkumų neišvengia

Viešbutis „Amberton Green Apartments Palanga“ ieško sezoninių darbuotojų ir galimybe dirbti nuolat – atlyginimas sutartinis, tačiau nurodomas apie 800 eurų, atskaičius mokesčius. Tomas minėjo, kad kai kurių papildomų darbuotojų ieško jau ir dabar, vasarai taip pat ieškoma papildomai dirbančių kambarinių.

Kaip teigė jis, tiek šiais metais, tiek pernai vienokių ar kitokių sunkumų, ieškant darbuotojų, atsiranda, tačiau pavyksta surasti norinčių dirbti.

Dar vieno restorano Palangoje atstovė pasakojo, kad susidomėjusių srautas per mėnesį kiek sumažėjęs, o dalį užklausų tenka atmesti dėl to, kad į restoraną dėl padavėjo pozicijos kreipiasi nepilnamečiai. Kadangi norima stabilesnio kolektyvo, ieškoma darbuotojų, kurie galėtų dirbti ilgesnį laikotarpį.

Kiek kitokiomis nuotaikos gyvena verslai, kurie ieško darbuotojų su tam tikromis kompetencijomis. Pavyzdžiui, „Ginmita“ siūlo ledų šaldytuvų išvežiotojo poziciją Palangoje, reikalingas B kategorijos vairuotojo pažymėjimas ir reikalaujama vienerių metų vairavimo patirties. Siūlomas lankstus darbo grafikas, nereikia išsilavinimo, o atlyginimas siekia minimalią mėnesinę alga. Tačiau darbo skelbime rašoma, kad priklauso nuo išdirbtų dienų, o atlyginimas, atskaičius mokesčius, svyruoja nuo 800 eurų per mėnesį.

Darbuotojų įmonei ieškantis Mindaugas atviravo, kad šiemet kiek sunkiau surasti vairuotojų, kurie dirbtų šiltuoju sezonu, tačiau dėl kitų darbo pozicijų vargti netenka. Įmonėje taip pat dirba ir jaunimas nuo 16 metų, kurie įprastai prekiauja ledais.

 „Dabar mums sunkiau surasti vyresnių darbuotojų nuo 18 metų, bet dabar jau beveik esame suradę tiek, kiek ir reikia“, – komentavo jis. Vis tik pašnekovas atkreipė dėmesį, jei jaunimas neįsidarbins čia, suras vietą kitur – visgi Palangoje pasiūlymų netrūksta. 

Turizmas uostamiestyje dar neatsigavęs

Kad ir kaip norėtumėm, turizmo verslas ir paslaugų sektorius dar nėra atsigavęs iki priešpandeminio lygio – situacija išlieka sudėtinga, patikino Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro vadovė Romena Savickienė.

Nuo gegužės iki spalio ypač reikalingos uostamiestyje ypač reikalingos papildomos darbuotojų pajėgos maitinimo, apgyvendinimo ir paslaugų sektoriuje.

„Atlyginimus pajūryje vertinti sunku ir būtų per drąsu teigti, ar tai būtų mažesni, ar didesni nei pernai. Tai turbūt priklausys nuo to, kur žmogus dirbs. Norėtųsi, kad dirbančių žmonių ir jaunimo būtų pakankamai, kad neišvyktų pasidarbuoti į užsienį.

Mes ir patys turime „Pajūrio kempingą“, kuris pradeda veikti ir po truputį ieškosime sezoninių darbuotojų – tą daryti jau pradėjome, tad darbo vietų tikrai bus“, – komentavo R.Savickienė.

Nors šiemet Klaipėdos uostą turėtų pasiekti 61 kruizas, pernai jų buvo daugiau. Tiesa, pernai jie nebuvo pilnai užpildyti – kai kur užpildymas siekė apie 60 proc.

Pasak Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centro vadovės, kol kas tikimasi, kad šį sezoną Klaipėdą pasieks apie 50 tūkst. turistų, keliaujančių kruiziniais laivais.

„Skaičiuojama, kad Klaipėdoje vienas turistas iš kruizo Klaipėdoje palieka nuo 40 eurų: į šią sumą įeina į ekskursijas, maistas, suvenyrai. Jei kiekvienas paliks apie 40 eurų vien iš šių keliautojų būtų surinkta apie 2 mln. eurų“, – lygino ji.

Tačiau reikia pagalvoti, kad yra ir uosto rinkliavos bei kiti mokesčiai, o turistai į uostamiestį atvyksta ne tik kruizais, bet ir keltais, lėktuvais, automobiliais ir kitomis transporto priemonėmis.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.