LB siūlo pokyčius pagrindinėje mokėjimo sąskaitoje – kai kuriems žmonėms ją teiktų nemokamai

Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus pristatė siūlymus pokyčiams pagrindinėje mokėjimo sąskaitoje. Viena iš siūlomų idėjų – teikti minėtą sąskaitą socialinę pašalpą gaunantiems gyventojams nemokamai.

eurai, pinigai, A. Srėbalienės nuotr.<br> A.Srėbalienės nuotr.
eurai, pinigai, A. Srėbalienės nuotr.<br> A.Srėbalienės nuotr.
G.Šimkus.<br>T.Bauro nuotr.
G.Šimkus.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (2)

Lrytas.lt

2023-06-05 13:02

„Pačios pagrindinės mokėjimo sąskaitos sudėtinės dalys nesikeistų. Bet keistųsi tai, kad pati apimtis būtų nustatoma tokia, jog tenkintų 90 proc. gyventojų poreikius. Antras svarbus dalykas, kad, siekiant užtikrinti stabilumą šioje sistemoje, reikia ją peržiūrėti kas trejus metus, skirtingai nuo to, kad dabar tai daroma kas metus“, – teigė G.Šimkus.

„Turime atsižvelgti ir į socialiai labiau pažeidžiamus mūsų visuomenės narius, kad jie nebūtų išstumti iš finansų sistemos. Išliktų dabar esanti nuostata, kad piniginę socialinę paramą gaunantiems būtų taikoma pusė maksimalaus įkainio, bet siūlome, kad socialinę pašalpą gaunantiems pagrindinė mokėjimo sąskaita būtų teikiama nemokamai“, – pažymėjo jis.

G.Šimkus taip pat kalbėjo apie LB siūlymą keisti apskaičiuojamą maksimalų įkainį, kuris negalėtų viršyti 0,119 proc. nuo minimalios mėnesinės algos (MMA).

„Pirmas dalykas, komisinis atlyginimas už pagrindinę mokėjimo sąskaitą negalėtų viršyti tam tikros minimalios mėnesinės algos dalies, jei konkrečiai – 0,119 proc. nuo MMA. Krepšelio kaina galėtų keistis tik tuo atveju, jeigu keičiasi pati krepšelio apimtis. Kalbame apie bazinius vartotojo poreikius, gyventojų įtraukimą“, – sakė LB valdybos pirmininkas.

„Mokėjimų paslaugų teikėjai kas kartą keisdami įkainius ir teikdami pasiūlymus, būtų įpareigoti informuoti savo klientus apie galimybę pasirinkti pagrindinę mokėjimo sąskaitą“, – tikino jis.

Siekia, kad krepšelis būtų už prieinamą kainą

G.Šimkus aiškino, kad siūlomų Mokėjimų įstatymo nuostatų siekis – mokėjimo paslaugų krepšelis už prieinamą kainą.

„Siūlome atnaujinti Mokėjimų įstatymo nuostatas, būtent tas, kurios apibrėžia pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslaugų teikimą ir informavimą apie ją. Pagrindinis siekis, kad visada būtų prieinamas daugelio gyventojų poreikius atitinkantis mokėjimo paslaugų krepšelis už prieinamą kainą“, – tikino LB valdybos pirmininkas.

„Su numatomais pakeitimais keliame šiuos tikslus – geresnį mokėjimo paslaugų prieinamumą gyventojams. Taip pat, kad bazės mokėjimo krepšelis veiktų kaip tam tikras inkaras ir sparčiai nedidėtų mokėjimo paslaugų įkainiai. Trečia – geresnė socialiai pažeidžiamų asmenų apsauga. Taip pat siekiame, kad jeigu keičiasi mokėjimo paslaugų teikėjo įkainiai, gyventojai būtų geriau informuoti apie pasirinkimus ir galų gale sumažėtų administracinė našta“, – aiškino jis.

LB valdybos pirmininkas akcentavo, kad krepšelis paskatino teigiamus pokyčius mokėjimo paslaugų rinkoje, bet nuo jo įsigaliojimo praėjo 6 metai, tad atėjo metas naujoms korekcijoms.

„Pagrindinė mokėjimo sąskaita – tam tikras mokėjimo paslaugų krepšelis, kurio sudėtis ir maksimali kaina yra reguliuojama. Tas krepšelis apima bazinius gyventojų mokėjimo poreikius – sąskaitos atidarymą ir tvarkymą, elektronines priemones sąskaitai valdyti ir inicijuoti mokėjimus, mokėjimo korteles ir mokėjimus jomis, elektroninius pavedimus, grynųjų pajamų pasiėmimo iš sąskaitos ir įmokėjimo į sąskaitą paslaugas. Svarbu, kad ši mokėjimo sąskaitos paslauga yra prieinama visiems“, – tikino G.Šimkus.

„Krepšelis padarė savo darbą ir paskatino teigiamus pokyčius mokėjimo paslaugų rinkoje, bet nuo jo įsigaliojimo praėjo 6 metai, stipriai pasikeitė ekonominė aplinka, stipriai keitėsi ir mokėjimo įpročiai. Tai geras pretekstas įvertinti, kur mes esame ir, mūsų manymu, kur mes galime ir turime eiti toliau siekdami pagerinti mokėjimo paslaugų teikimą ir prieinamumą“, – pabrėžė jis.

Pagrindinės mokėjimo sąskaitos paslauga Lietuvos rinkoje teikiama jau septintus metus. Į pagrindinės mokėjimo sąskaitos krepšelį įeina sąskaitos atidarymas ir tvarkymas, elektroninės priemonės sąskaitai valdyti ir inicijuoti mokėjimus, mokėjimo kortelė ir mokėjimai ja, elektroniniai pervedimai, grynųjų pinigų pasiėmimo ir įmokėjimo į sąskaitą paslaugos.

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2023 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.