1. Iš anksto nepasirūpinkite dokumentais
Laiku nepasitikrinus asmens tapatybės dokumentų galiojimo ar jo tinkamumo jūsų kelionei, atostogas galima išbranginti visai padoria suma. Už skubią asmens tapatybės kortelės gamybą per 1 darbo dieną teks pakloti 10 kartų didesnę sumą nei įprasta tvarka, tokia pat skubi paso gamyba atsieis 4 kartus brangiau. Kortelės atveju kalba eina apie 100 eurų, už skubiai pagamintą pasą teks sumokėti 200 eurų siekiančią sumą.
Beje, nors Jungtinė Karalystė (JK) iš Europos sąjungos išstojo 2021 m. pabaigoje, dar šiandieną girdžiu istorijų apie keliautojus, pamiršusius, kad skrendant į šią šalį reikalingas pasas. Visai neseniai dėl šios priežasties vieno mano pažįstamo šeimai kelionė pabrango netgi 800 eurų.
Tačiau JK – ne vienintelė šalis, kurioje nepakaks asmens tapatybės kortelės. Taigi, tam, kad netektų išleisti papildomų lėšų skubiai paso gamybai, pasidomėti kelionei reikalingu asmens tapatybės dokumentu verta dar įsigyjant kelionę ar likus bent mėnesiui iki atostogų.
2. Venkite kelionių draudimo
Keliaujantys, ypač su jaunesnio amžiaus vaikais, puikiai žino, kad neretai apsieiti be traumų, apsinuodijimo maistu ar kitų netikėtumų gali būti ganėtinai sudėtinga. Tačiau neplanuoti apsilankymai medicinos įstaigose ar kelionės sutrikimai reiškia ir neplanuotas išlaidas.
„Swedbank“ draudimo duomenys rodo, kad keliautojams dažniausiai prireikia medicininės pagalbos, o vidutinė išmoka tokiais atvejais siekia 630 eurų.
Dėl kelionės sutrikimų, pavyzdžiui, atšauktų skrydžių, draudimo vidutinė atlyginama žala sudaro 680 eurų. Vidutinė išmoka vagystės atveju sudaro apie 630 eurų.
Dalies būtinųjų medicininės pagalbos išlaidų galima išvengti pasinaudojus nemokama Valstybinės ligonių kasos išduodama Europos sveikatos draudimo kortele. Tiesa, ji neatstoja sveikatos draudimo ir neužtikrina, kad šios paslaugos bus visiškai nemokamos, nes tai priklauso nuo konkrečios šalies sveikatos priežiūros sistemos.
3. Nuomokitės būstą be virtuvės
Atostogos – metas, kuomet norisi kaip įmanoma labiau atitrūkti nuo kasdienės rutinos, įskaitant ir maisto gaminimą. Vis dėlto, kasdieniai pusryčiai, pietūs ir vakarienė restoranuose gali nejuokingai patuštinti kišenę. Ypač keliaujant su šeima. Valgymas restoranuose gali lemti kelissyk didesnes išlaidas nei gaminantis maistą patiems.
Beje, turistinėse miestų lokacijose maisto ir gėrimų kainos dažnai būna didesnės nei kiek labiau nutolusiuose rajonuose. Jei esame apsistoję ir valgyti keliaujame turistų dažniau lankomose vietose, net ir už pačius paprasčiausius patiekalus mokėsime kaip už ganėtinai prabangų maistą.
Tuo metu išsinuomoję būstą su virtuve galime geriau suvaldyti išlaidas maistui. Taip pat – labiau kontroliuoti, ką valgome bei rinktis sveikesnius patiekalus.
4. Neplanuokite atostogų finansų
Kruopščiai iš anksto nesuplanuotas atostogų biudžetas – dar vienas puikus būdas išleisti gerokai daugiau nei norėtume ar galime sau leisti. Jei keliaujame į užsienį ir bilietais bei nakvyne jau pasirūpinta iš anksto, tai nereiškia, kad visa kita galima palikti savieigai – pernelyg atsipalaidavus ir įsijautus į poilsio režimą mūsų išlaidos bus tikrai didesnės nei įprastą mėnesį, taigi, iki kito atlyginimo gali tekti graužti džiūvėsėlius.
Pageidaujant išvengti poatostoginių finansinių pagirių, biudžetą planuoti ir netgi papildomai tam pataupyti tikrai verta iš anksto. Reikėtų įvertinti savo pajamas, nustatyti, kokią sumą turėtume pasilikti būtinoms išlaidoms namuose, o kokią galime išleisti atostogų metu.
Aiškiai apibrėžtą atostogų sumą reikėtų išskirstyti į eilutes transportui, maistui, pramogoms, pirkiniams ar suvenyrams. Reikėtų numatyti ir finansinį rezervą netikėtoms išlaidoms, ypač jei neturime kelionių draudimo.
Galiausiai, būtina nuolat sekti savo išlaidas ir stebėti, kad jos neviršytų numatytų biudžeto ribų. Jei kažkuriems poreikiams išleidžiame daugiau, nei numatyta, įvertinkite, kurių išlaidų galime susimažinti, idant savo atostogų biudžeto neviršytume.