Seimą pasieks senjorams patrauklus projektas: siūlys mokėti periodines išmokas

Senatvės pensijos, šalpos pensijų ir kompensacijų gavėjams siūloma vieną kartą per metus mokėti periodinę išmoką.

Senatvės pensijos, šalpos pensijų ir kompensacijų gavėjams siūloma vieną kartą per metus mokėti periodinę išmoką.<br>M.Patašiaus nuotr.
Senatvės pensijos, šalpos pensijų ir kompensacijų gavėjams siūloma vieną kartą per metus mokėti periodinę išmoką.<br>M.Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Jadvyga Bieliavska

Sep 28, 2023, 8:28 AM, atnaujinta Nov 20, 2023, 5:17 PM

Tai numatantį Periodinės pensijos išmokos įstatymo projektą ketvirtadienį ketina pateikti Seimui Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narė Rimantė Šalaševičiūtė.

„Nors kartą metuose vyresni žmonės pasijustų geriau, žinotų, kad jie neskriaudžiami ir neužmiršti. Toks sprendimas pagerintų senjorų finansines galimybes, sumažintų socialines įtampas ir suteiktų senjorams daugiau orumo bei pasitikėjimo“, – Eltai sakė R. Šalaševičiūtė.

Priėmus įstatymo projektą, visiems socialinio draudimo senatvės pensijos gavėjams, šalpos senatvės pensijų, šalpos neįgalumo pensijų bei šalpos kompensacijų gavėjams kartą per metus būtų išmokama vienkartinė išmoka. Į tokią išmoką galėtų pretenduoti senjorai, kurie gauna vidutinę ar mažesnę už vidutinę socialinio draudimo senatvės pensiją, kuri yra nustatoma ir įsigalioja einamųjų metų sausio mėnesio 1 d.

Išmokos dydis būtų susietas su senatvės pensijos bendrosios dalies dydžiu ir šalpos pensijos baziniu dydžiu.

Jei Seimas pritartų, pensininkai kasmet gautų išmoką, kuri būtų ne mažesnė kaip 246 eurai. Šalpos pensijų ir kompensacijų gavėjai gautų 184 eurus siekiančią išmoką.

Periodines išmokas siūloma senjorams mokėti iki einamųjų metų lapkričio 20 d. Jos būtų mokamos iš valstybės biudžeto lėšų.

Įstatymo projekto iniciatorių skaičiavimais, jo įgyvendinimas pareikalautų apie 200 mln. eurų biudžeto lėšų per pirmuosius galiojimo metus, kitais metais lėšų poreikis gali keistis.

Projektą parengusių Seimo narių R. Šalaševičiūtės ir Aušrinės Norkienės duomenimis, vienkartinės papildomos kasmetinės išmokos, dar vadinamos 13-ąja ir 14-ąja pensijomis yra mokamos Austrijoje, Italijoje, Kipre, Lenkijoje, Portugalijoje, Slovakijoje ir Vengrijoje.

Siūloma, kad naujas įstatymas įsigaliotų nuo kitų metų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.