KT sprendimas antrąją pensijų pakopą gali pakeisti iš esmės – gali kilti klausimas, ar apskritai ji turi gyvuoti

Premjerė Ingrida Šimonytė tvirtina, kad siūlymai Pensijų kaupimo įstatyme turėtų būti vertinami po Konstitucinio Teismo (KT) sprendimo, nes jis gali antrąją pensijų pakopą keisti fundamentaliai. Pasak jos, sulaukti KT nutarimo yra „vienintelis logiškas siūlymas“, kuris atsakys į klausimus dėl pataisų pensijų kaupime.

Lietuvos banko duomenimis, šiuo metu antrojoje pensijų sistemos pakopoje dalyvauja apie 1,4 mln. gyventojų.<br>M.Patašiaus nuotr.
Lietuvos banko duomenimis, šiuo metu antrojoje pensijų sistemos pakopoje dalyvauja apie 1,4 mln. gyventojų.<br>M.Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 31, 2023, 11:48 AM, atnaujinta Oct 31, 2023, 12:33 PM

„Viską vertiname taip pat, kaip vertinome prieš keletą savaičių ir kaip tada, kai opozicija kreipėsi į KT, nes tame kreipimesi yra užduoti klausimai, į kuriuos atsakymas gali nulemti fundamentalius pokyčius antroje pakopoje, gali iškilti klausimas, ar apskritai ta pakopa gali gyvuoti“, – antradienį, spalio 31 d., Seime žurnalistams teigė I.Šimonytė.

„Tada gali reikėti svarstyti ne kiek kartų kas gali išsiimti, o apskritai, ar antra pakopa kaip pensijų sistemos dalis gali likti tokia, kokia yra. Mūsų siūlymas ir tai, manau, yra vienintelis logiškas siūlymas – sulaukti KT nutarimo, kuriame būtų atsakyta į tuos klausimus ir tik tada imtis tam tikrų pataisų, priklausomai nuo to atsakymo“, – tvirtino ji.

Galiausiai premjerė pažymėjo, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija taip pat yra paruošusi patikslinimus Pensijų kaupimo įstatyme, tačiau laukia KT sprendimo.

Naujienų agentūra ELTA primena, kad šalies vadovas Gitanas Nausėda siūlo Pensijų kaupimo įstatyme numatyti pensijų kaupimo dalyviui teisę vieną kartą per visą dalyvavimo kaupime laiką gauti vienkartinę ne didesnę kaip 25 proc. sukaupto turto dydžio išmoką.

G.Nausėda taip pat siūlo nustatyti, kad automatinio įtraukimo būdu į pensijų kaupimą būtų įtraukiami tik asmenys, ne jaunesni kaip 21 m. amžiaus, paliekant jiems teisę patiems rašyti prašymą, jei nori kaupti pensijai nuo darbo patirties pradžios.

Įstatymo projekte numatyta įtraukti pareigą „Sodros“ valdybai gauti patvirtinimą iš įtraukiamo į pensijų kaupimą asmens, kad gavo pranešimą apie jo įtraukimo į pensijų kaupimą faktą.

Taip pat siūloma suteikti teisę įtrauktiems į pensijų kaupimą asmenims nutraukti pensijų kaupimą po 3 mėnesių, kai buvo pradėtos skaičiuoti pensijų įmokos.

Galiausiai lydinčiajame įstatymo projekte prezidentas siūlo nustatyti, kad gautos vienkartinės pensijų sąskaitoje sukaupto pensijų turto dalies išmokos nebūtų apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu.

Siūloma, kad įstatymų nuostatos, susijusios su teisės į vienkartinę išmoką įgyvendinimu, įsigaliotų nuo 2024 m. liepos 1 d.

Lietuvos banko duomenimis, šiuo metu antrojoje pensijų sistemos pakopoje dalyvauja apie 1,4 mln. gyventojų. Iš jų aktyviai kaupia ir kas mėnesį įmokas moka beveik 800 tūkst. dalyvių – tai sudaro 54 proc. visų dirbančiųjų.

Tuo metu prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė tvirtina, kad svarstant pokyčius Pensijų kaupimo įstatyme nereikia prisidengti laukiama KT išvada. Pasak jos, jeigu pensijų sistema nebus taisoma dabar, jos koregavimas gali užtrukti daugiau negu metus.

„Ypač svarbu atkreipti dėmesį, kad mes negalime prisidengti tuo, jog laukiame KT. KT sprendimas sufokusuotas į nutraukimą, išmokamas, tuo tarpu jeigu lauksime, panašu, kad sistema toliau metus, o gal daugiau bus netaisyta ir tai neatitinka, prezidento nuomone, žmonių lūkesčių“, – antradienį Seime žurnalistams teigė I.Segalovičienė.

„Turime pradėti, konstruktyviai diskutuoti, dėti ant stalo visus pasiūlymus, ieškoti tų sprendimų ir kaip mūsų politinė praktika rodo, rimti pasiūlymai gimsta ne taip greitai, jiems reikia laiko ir esame įsitikinę, kad valdžios pareiga yra paisyti ne fondų interesų, bet žmonių. Prezidentas kviečia uždegti žalią šviesą diskusijai ir pradėti darbus Seime“, – tvirtino ji.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.