Kad Valentino diena neapkarstų: patarimai, kaip valdyti finansus poroje

Nesutarimai dėl pinigų – vienas dažniausiai porose pasitaikančių ginčų. Šv. Valentino dienos proga siūlome kelis patarimus, kaip gyvenimo partneriai turėtų kalbėtis apie pinigus ir planuoti biudžetą, kad išvengtų nereikalingų barnių ir lengviau pasiektų bendrus finansinius tikslus.

Nesutarimai dėl pinigų – vienas dažniausiai porose pasitaikančių ginčų.<br> Asociatyvi G.Bitvinsko nuotr.
Nesutarimai dėl pinigų – vienas dažniausiai porose pasitaikančių ginčų.<br> Asociatyvi G.Bitvinsko nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

2024-02-14 11:46, atnaujinta 2024-02-14 11:48

Pirmas žingsnis link tvarios finansinės ateities dviese – neslėpti praeities, sako Edvinas Jurevičius, „Luminor“ mažmeninės bankininkystės vadovas.

„Jei anksčiau esate turėję didelių skolų arba jums sunkiai sekasi valdyti asmeninius finansus, pradėdami su partneriu kartu planuoti biudžetą būtinai apie tai papasakokite. Taip pat aptarkite vienas kito išlaidų įpročius bei visus dabar turimus finansinius įsipareigojimus. Taip lengviau ateityje išvengsite finansinių nesutarimų ar nemalonių siurprizų“, – pasakoja ekspertas.

Kam ir kaip taupysite

Kitas žingsnis – apžvelkite abiejų gaunamas pajamas ir remiantis jomis nusistatykite bendrą biudžetą. Jame reikėtų nusimatyti taupymo tikslus ir planuojamas bendras išlaidas.

„Taupymo tikslus reikėtų nusistatyti pagal jūsų abiejų vertybes, interesus bei gyvenimo būdą, kurio sieksite. Tikslai gali būti trijų rūšių – trumpalaikiai (nuo kelių mėn. iki poros metų), vidutinės trukmės (kelerių metų) ir ilgalaikiai (10 ir daugiau metų). Trumpalaikių tikslų pavyzdžiai – 3–6 mėn. finansinė pagalvė, išsvajotos atostogos ar vestuvių šventė. Vidutinės trukmės taupymo tikslas galėtų būti suma, reikalinga pradiniam įnašui nuosavam būstui ar naujam automobiliui įsigyti. O prie ilgalaikių finansinių tikslų būtų galima priskirti poros siekį sukaupti pinigų šiuo metu dar mažų vaikų studijoms ar patogiai senatvei“, – sako E. Jurevičius.

Drauge išsikėlus taupymo tikslus, reikėtų nuspręsti ir tai, kaip ir kur taupysite pinigus. Gera opcija trumpalaikiams ir vidutinės trukmės taupymo tikslams – terminuotieji ar kaupiamieji indėliai. Tuo tarpu ilgalaikiams tikslams pasiekti galima rinktis ir kokią nors investavimo rūšį, pavyzdžiui, investicijų ar pensijų fondus.

Nuspręskite, kiek prisidėsite prie bendrų išlaidų

Kitas žingsnis – susiplanuoti bendras išlaidas ir kaip jos bus paskirstytos poroje – t. y. nusimatyti, kas už kokias išlaidas bus atsakingas. Įprastai prie bendrų išlaidų priskiriami tokie poreikiai kaip maistas, transporto išlaidos, mokesčiai už būstą, jeigu aktualu – vaikų ar augintinių priežiūrą.

„Pokalbis apie tai, kiek abu prisidėsite prie bendrų išlaidų, gali būti nelengvas. Greičiausiai partnerių pajamos skirsis ir pasidalinti išlaidas per pusę ne visada bus teisinga. Kad tai neatneštų papildomų nesutarimų, protingiausia išlaidas skirstyti priklausomai nuo uždirbamų pajamų. Pavyzdžiui, mažiau uždirbantis partneris padengia 40 proc. bendrų išlaidų, o didesnes pajamas gaunantis – 60 procentų“, – pataria E. Jurevičius.

Taip pat nusistatykite bendrųjų išlaidų limitus. Pavyzdžiui, sutarkite, kokią maksimalią sumą per mėnesį skirsite maistui, transportui, bendroms pramogoms. Kad būtų lengviau, galima užsisakyti e.

sąskaitas ar periodinius mokėjimus ir juos pasiskirstyti poroje pagal sutartą proporciją nepamirštant atsižvelgti į sezoniškumo įtaką. Pavyzdžiui, žiemą komunalinių paslaugų sąskaitos galimai bus didesnės dėl išlaidų šildymui ir pan.

„Be to, ne visos poros išlaidos turėtų būti priskirtos prie bendro biudžeto. Galbūt viena pusė mėgsta sodininkystę, o kita atsipalaiduoja mėgstamų serialų platformose. Tokiu atveju galite sutarti, kad kiekvienas padengsite savus pomėgius nuosavomis lėšomis. Asmeninės sąskaitos pravers ir planuojant individualias išlaidas ar netikėtas dovanas savo partneriui ar partnerei“, – pažymi „Luminor“ banko mažmeninės bankininkystės vadovas.

Taip pat ekspertas pataria iš karto sutarti, ką darytumėte, jeigu išlaidos sumažėtų. Tai ypač aktualu šiemet, kai tikimasi palūkanų sumažėjimo, kas gali lemti, pavyzdžiui, mažesnes įmokas už būsto paskolą.

„Sumažėjus išlaidoms, rekomenduočiau ne didinti išlaidas kitoms reikmėms, o, jeigu įmanoma, nepanaudotą sumą skirti taupymui. Tokiu būdu galėsite greičiau pasiekti savo finansinių tikslų“, – sako E. Jurevičius.

Reguliariai aptarkite biudžetą

Priklausomai nuo poros norų, poreikių, finansinių tikslų bei išlaidų pokyčių numatytas biudžetas bėgant laikui kis, teigia E. Jurevičius. Dėl to svarbu reguliariai aptarti, kaip sekasi laikytis susitarimų, ir, jei reikia, perskirstyti lėšas.

„Nėra vieno teisingo būdo kaip dviese valdyti pinigus ir tikrai ne visada sutiksite su savo partneriu visais finansiniais klausimais. Tačiau nuolat kalbėtis apie vienas kito finansinius lūkesčius ir galimybes yra svarbu, nes tokiu būdu galėsite kuo geriau prisitaikyti prie kito poreikių bei rasti kompromisą. Pokalbiams apie pinigus svarbu rasti tinkamą laiką ir kalbantis nepamiršti, kad esate viena komanda. Taip bus lengviau išvengti rimtų konfliktų ir pasiekti užsibrėžtų finansinių tikslų“, – sako E. Jurevičius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.