Šį punktą nuomos sutartyje pataria suformuluoti itin aiškiai: ateityje gali tapti ilgų ginčų priežastimi

2025 m. kovo 11 d. 16:09
Jūsų mylėtame bute nuomininkai gyveno vos pusmetį, tačiau, panašu, kad butui jau reikės remonto. Kas tokiais atvejais turėtų padengti išlaidas? Advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ advokatas Dominykas Užkurnys sako, kad atsakomybė už šiuos darbus tiesiogiai priklauso nuo to, kaip aiškiai atsakomybės ribos yra apibrėžtos nuomos sutartyje. Tinkamai sureglamentuota nuomos sutartis ne tik padės išvengti ginčų, bet ir užtikrins sklandų bendradarbiavimą tarp nuomotojo ir nuomininko.
Daugiau nuotraukų (2)
„Žiūrint formaliai – pagal Lietuvos Respublikos Civilinį kodeksą, sutarčiai pasibaigus nuomininkas privalo grąžinti nuomotojui daiktą tokios būklės, kokios gavo, atsižvelgiant į normalų nusidėvėjimą arba sutartyje aptartą buto būklę. Visgi problema kyla, kai nėra aiškiai apibrėžta, kas laikoma „natūraliu nusidėvėjimu“, ir kokia apimtimi nuomininkas turi atstatyti patalpų būklę.
Nuomotojai kartais reikalauja iš nuomininko padengti išlaidas, kurios kyla dėl įprasto naudojimo, pavyzdžiui, sienų spalvos blukimo ar įbrėžimų, kurie susidarė laikui bėgant“, – pranešime žiniasklaidai pasakoja advokatas.
Teisininko teigimu, norint tinkamai įvertinti atsakomybę, svarbu suprasti ir nuomos sutartyse įvardinti skirtumą tarp natūralaus ir nenatūralaus nusidėvėjimo:
  • Natūralus nusidėvėjimas – sienų spalvos išblukimas, grindų paviršiaus nusitrynimas dėl ilgalaikio naudojimo ar smulkūs įbrėžimai. Šios išlaidos turėtų būti nuomotojo atsakomybė.
  • Nenatūralus nusidėvėjimas – sienų įlenkimai, ryškios dėmės ar sugadintos apdailos elementai dėl netinkamo nuomininko elgesio. Tokiu atveju atsakomybė tenka nuomininkui.
„Ellex Valiunas“ advokatas Dominykas Užkurnys pažymi, kad norint išvengti ginčų ateityje, nuomos sutartyje būtina aiškiai ir išsamiai apibrėžti kelis svarbius aspektus:
  • Tinkamai paskirstyti atsakomybes. Sutartyje turėtų būti nurodyta, kurie darbai yra nuomotojo, o kurie – nuomininko atsakomybė. Pavyzdžiui, numatyti, kad už patalpų ir jose esančių daiktų tinkamumą naudoti visą nuomos laikotarpį atsako nuomotojas, mat įprastai susidėvinčių daiktų ar jų dalių atstatymas yra nuomotojo pareiga, tuo tarpu sugadintų apdailos elementų atstatymas dėl netinkamo nuomininko elgesio jau yra nuomininko atsakomybės apimtyje. Nuomininkas neprivalo remontuoti ar kaip kitaip tobulinti grąžinamų patalpų, jis turi nuomos termino pabaigos dieną atlaisvinti patalpas, palikti jas tvarkingas ir švarias, tokios būklės, kokia ji buvo nuomos pradžioje, ir atsižvelgiant natūralų nusidėvėjimą).
  • Fiksuoti būsto būklę. Prieš perduodant būstą nuomininkui, prie būsto perdavimo akto rekomenduotina pridėti būsto nuotraukų su jo trūkumų aprašymu. Pasibaigus sutarčiai toks būklės užfiksavimas padės objektyviai įvertinti būklės pokyčius ir išvengti skirtingų versijų „atmintyje“.
  • Numatyti ginčų sprendimo procedūrą. Sutartyje rekomenduojama numatyti galimybę kreiptis į nepriklausomus būsto žalos vertinimo ekspertus, jeigu ateityje kiltų nesutarimų, kur yra natūralus, o kur – jau ar nenatūralus nusidėvėjimas Taip ginčas bus išspręstas konstruktyviau ir objektyviau.
NuomanuomininkaiBūstas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.