Su premjeru dėl vienos sąlygos jau susitarė
Šio mokesčio siūlomo dizaino nepalaiko koalicijoje esantys demokratai, o valdančiosios daugumos partnerė „Nemuno aušra“ planuoja prisijungti prie balandžio 27 d. rengiamo protesto prieš mokesčių didinimą. Į protestą ruošiasi atvykti keliasdešimt tūkstančių protestuotojų.
Kol tarptautinės institucijos ragina Lietuvą tokį mokestį įvesti, praėjusią savaitę „Nemuno aušros“ frakcija išsikvietė Registrų centro atstovus pasiaiškinti, kaip šiuo metu nustatoma NT vertė. Tačiau, pasak „aušriečių“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio, jų skaičiavimo metodika yra sena ir ydinga, esą neįvertinama, ar turtas jau įgytas kaip asmeninė nuosavybė, ar jis pirktas su banko paskola.
Politiko manymu, įvedant visuotinį NT mokestį privaloma nustatyti 100 tūkst. eurų grindis, nuo kurių gyventojai jį ir pradėtų mokėti. Jis taip pat svarstė, kad NT mokestis vienam būstui taip pat galėtų būti skaidomas pagal savininkų skaičių. Tuo atveju, jei vienam asmeniui priklauso keli būstai, kiekvienas jų turėtų būti apmokestinamas atskirai.
„Juk vienas turtas įgytas įnešant tik 15, kitas – 20 ar 30 proc. pradinį įnašą. Su premjeru jau sutarėme, kad jokio visuotinio NT mokesčio būti negali. Norime apsaugoti gyventojus, kurie turi savo pirmąjį būstą.
Šiuo atveju metodikoje reikėtų nurodyti, kad turto vertė turėtų būti skaičiuojama asmeniui. Paprasčiau sakant, jei 400 tūkst. eurų vertės būste gyvena 5 šeimos nariai, tai būsto vertė asmeniui siekia 80 tūkst. eurų ir tokie žmonės išvengtų NT mokesčio“, – „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ savo poziciją dėstė R.Žemaitaitis.
Protestuotojai rinksis nežinia dėl ko
Seimo liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas kunkuliuojančias diskusijas dėl NT mokesčių pertvarkos vadina nesusipratimu, mat valdančioji dauguma iki šiol nepateikė jokio projekto. Šią savaitę planuojama Seime registruoti įvairius mokestinių pakeitimų projektus, tačiau tarp jų NT mokesčio nebus.
„Valdantieji daugiau mažiau sutaria dėl kitų mokesčių, tačiau reikia pripažinti, kad dėl NT – jokio sutarimo nėra. „Šeimų maršas“ jau gavo leidimą organizuoti protestą balandžio 27 d. Vilniuje. Leidimas išduotas 30 tūkst. žmonių. Socialdemokratai labai gudriai sužaidė ir neregistravo NT mokesčio. Dabar protestuojai rinksis nežinia dėl ko“, – dėsto opozicijos atstovas.
Jį labiausiai stebina tai, kad trys pagrindinės valdančios partijos susitarimo vis dar neranda. Politikas spėja, kad tai lemia, jog valdančiosios koalicijos sudėtyje esančių partijų rinkėjai yra regionuose, kaimiškose vietovėse, kur perkamoji galia silpnesnė. Dėl to jie papildomais mokesčiais nenori skriausti mažesnes pajamas gaunančių gyventojų, potencialių rinkėjų.
„Nemuno aušra“ renka protesto balsus, todėl nesistebiu, kad jie patys eis protestuoti prieš NT mokestį. Premjeras G.Paluckas formuodamas valdančią koaliciją priėmė „aušriečius“, kad turėtų daugiau balsų. Dabar palaikymo iš opozicijos tikėtis jam tikrai nereikėtų, mes jiems nieko neskolingi. <...> Tai, ką dabar matome, kitaip, nei R.Žemaitaičio šantažu G.Paluckui, nepavadinsi“, – tvirtino E.Gentvilas.
NT mokestis neramina ir profsąjungas
Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos laikinasis pirmininkas Audrius Gelžinis laikosi nuomonės, kad net ir neturint NT projekto ant stalo apie jį kalbėti būtina.
„Mes pasisakome už tai, kad būtų išlaikytas mokesčių progresyvumas, socialinis teisingumas. Mums priekaištaujama, kad profsąjungos kišasi į NT mokestį, esą turėtume rūpintis tik darbuotojų klausimais. Bet kai 14 proc. dirbančiųjų yra prie skurdo ribos, mes suprantame, kad naujas mokestis yra labai jautrus klausimas“, – savo poziją paaiškina A.Gelžinis.
Jis taip pat primena, kad šiuo metu NT mokestį reikia mokėti tik tiems, kurio būsto vertė yra didesnė nei 150 tūkst. eurų, o dabar A.Gelžinis siūlo pirmiausia dėmesį koncentruoti susitariant dėl NT mokesčio grindų.
A.Gelžinio neabejoja, kad šių diskusijų fone negalima nepamiršti savivaldybių vaidmens. Pagal dabar galiojančią tvarką, savivaldybių tarybos patvirtina, kiek jų gyventojams reikės mokėti už būstą. Pavyzdžiui, Vilniuje su tam tikromis išimtimis numatytas 1 proc. tarifas visam kitam NT, o štai Neringoje – 0,5 proc.
„Savivaldybių vaidmuo čia taip pat svarbus, į NT mokestį galima žiūrėti įvairiais pjūviais, – pabrėžia A.Gelžinis. – Žiūrėdami iš savo varpinės galim pasakyti, kad visuotinio NT mokesčių pertvarkos reikėtų siekiant didesnio socialinio teisingumo.
Gulbinų kvartale ar Nidoje mokama vienaip, o žmogus, su paskola daugiaaukštyje nusipirkęs butą, turi mokėti kitaip“, – reziumuoja Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos laikinasis pirmininkas A.Gelžinis.