Seime – sprendimas dėl Gynybos fondo projekto: kai kurie punktai sulaukia rimtos kritikos

Finansų ministerijos parlamentui antradienį teikiamame Gynybos fondo projekte prezidentas pasigenda socialinio teisingumo ir nepalaiko vartojimo mokesčių didinimo – akcizų kurui, sako prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė.

Eurai.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
Eurai.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
S.Skvernelis.<br>T.Bauro nuotr.
S.Skvernelis.<br>T.Bauro nuotr.
R.Budbergytė.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
R.Budbergytė.<br>R.Danisevičiaus nuotr.
A.Armonaitė.<br>V.Skaraičio nuotr.
A.Armonaitė.<br>V.Skaraičio nuotr.
E.Gentvilas.<br>V.Skaraičio nuotr.
E.Gentvilas.<br>V.Skaraičio nuotr.
G.Skaistė.<br>T.Bauro nuotr.
G.Skaistė.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (6)

Lrytas.lt

Jun 11, 2024, 11:02 AM, atnaujinta Jun 20, 2024, 3:22 PM

„Prezidentas yra išsakęs labai svarbų, jo požiūriu, principą, kuriuo turėtume vadovautis – tarp Gynybos fondo mokestinių sprendimų neturėtų būti visuotinio vartojimo mokesčių. Štai kodėl prezidentas pasisakė prieš pridėtinės vertės mokesčio (PVM) didinimą ir matome, kad šito atsisakyta, nes jis brangintų prekes ir paslaugas ir didintų pragyvenimo kaštus žmonėms. Todėl prezidentui abejonių kelia ir akcizas kurui, kuris pagal savo esmę yra vartojimo mokestis“, – „Žinių radijui“ sakė I.Segalovičienė.

Anot prezidento patarėjos, kai kurie valdančiųjų šiuo metu teikiami siūlymai, pavyzdžiui, didesnis verslo liudijimų apmokestinimas, finansinę naštą perkels ant vidutines ir mažas pajamas gaunančių gyventojų ir taip brangins prekes ir paslaugas.

„Prezidentas norėtų diskutuoti apie socialiai teisingesnius sprendimus, ką ne kartą yra kalbėjęs. Tai – aukštų pajamų progresyvumo klausimas. Iš pradžių buvo ir bendros mokesčių reformos pakete. Gaila, kad šį kartą jis nėra svarstomas, nes galėtų sugeneruoti apie 70 mln. eurų papildomai“, – pridūrė prezidento patarėja.

Visgi, anot I.Segalovičienės, senkantis laikas diskusijoms verčia svarstyti skirtingus variantus gynybos išlaidoms finansuoti – tarp jų ir galimą pelno mokesčio didinimą daugiau nei dabar siūlomu 1 proc.

Finansų ministerijos parengto Valstybės gynybos fondo projektą sudaro laikinasis solidarumo įnašas už 2025 metų mokėjimo laikotarpį, fizinių ir juridinių asmenų, kitų organizacijų ir jų padalinių savanoriškos įmokos, 1,9 proc. valstybės biudžeto pajamų, gautų iš surinkto pelno mokesčio 2025 metais, 6 proc. – 2026 ir vėlesniais metais.

Iš akcizų 2025 metams numatoma gauti 6,5 proc. valstybės biudžeto pajamų, 6,6 proc. – 2026 metais, 6,9 proc. – 2027 ir vėlesniais metais. 0,2 proc. pajamų būtų gauta iš surinkto gyventojų pajamų mokesčio 2026 ir vėlesniais metais į konsoliduotuosius valstybės biudžetą ir savivaldybių biudžetus, 0,3 proc. valstybės biudžeto pajamų, gautų iš surinkto gyventojų pajamų mokesčio 2025 metais, 0,5 proc. – 2026 ir vėlesniais metais.

25 mln. eurų Gynybos fonde numatyti iš valstybės biudžeto pajamų, gautų iš gyventojų pajamų mokesčio, ta pačia suma sumažinus savivaldybių biudžetams tenkančią pastoviąją gyventojų pajamų mokesčio dalį, apskaičiuotą rengiant Lietuvos 2025–2027 metų biudžeto patvirtinimo įstatymo projektą.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė yra sakius, kad priėmus šį fondo projektą nuolatinis finansavimas gynybai kasmet siektų bent 3 proc. nuo bendrojo vidaus produkto (BVP).

„Laisviečiai“ akcizų kėlimui nepritars

Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė sako, kad „laisviečiai“ palaikys Valstybės gynybos fondo projektą, tačiau nepritars akcizų kėlimui. Anot jos, nesinori, kad žmonėms brangtų produktai, o verslui didėtų kaštai.

„Dėl pelno mokesčio pritariame, ir tikiuosi, kad priimsime pakeitimus bei turėsime daugiau finansų gynybai. Yra papildomų visokių idėjų, po pateikimo jas registruosime ir tikiuosi bus pritarta“, – pažymėjo ji.

Tuo metu dėl bankų solidarumo įnašo pratęsimo Seimo Laisvės partijos frakcija balsuos „laisvai“.

„Norėtųsi, kad ateitų daugiau naujų bankų, bet tokiais sprendimais pavyks padaryti priešingai. Frakcija dėl pasiūlymo balsuos laisvai ir matome, kad valstybėje yra daugiau gynybos finansavimo šaltinių“, – sakė ekonomikos ir inovacijų ministrė.

Liberalai pateikimo stadijoje palaikys

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas sako, kad frakcija parlamente po pateikimo antradienį, birželio 11 d., balsuos už Finansų ministerijos parengtą Gynybos fondo įstatymų paketą. Tačiau, politiko teigimu, svarstymo stadijoje bus siekiama diskutuoti dėl partijos anksčiau pateiktų siūlymų.

„Šiandien balsuosime už visą paketą pateikimo stadijoje, pritarimas visam paketui. Svarstymo stadijoje jau žiūrėsime atskirai pozicijas dėl kiekvieno įstatymo. Nenorime būti kategoriški“, – akcentavo politikas.

Anot liberalo, partija nepritaria savivaldybių, individualios veiklos apmokestinimui, tačiau palaikytų pelno mokesčio didinimą 1 proc. punktu bei akcizų didinimą. Anot E.Gentvilo, kai kuriems siūlymams, pavyzdžiui, individualios veiklos apmokestinimui, partija yra linkusi pritarti juos „kiek sušvelninus“.

„Dėl bankų solidarumo įnašo pratęsimo – jeigu pernai visi buvome prieš, dabar sutarėme balsuosime už jį“, – pridūrė politikas.

Opozicija palaikys ne visus finansavimo įrankius

Opozicinės Seimo frakcijos linkusios pritarti antradienį Seime teikiamam Gynybos fondo kūrimo įstatymo projektui. Vis dėlto aršesnės diskusijos gali kilti dėl to, kokios lėšos į jį turėtų keliauti, mat kai kurių valdančiųjų siūlymų dėl fondo finansavimo įrankių oponentai teigia nepalaikysiantys.

Pasak socialdemokratės Rasos Budbergytės, jos vadovaujama frakcija palaikys Gynybos fondo kūrimo idėją, tačiau gretutinių įstatymo projektų, susijusių su lėšų į fondą paėmimu, frakcija dar nėra aptarusi.

„Pritariame pačiai idėjai, kad Gynybos fondas Lietuvoje turi būti sukurtas Lietuvoje, socialdemokratai tai palaiko ir tai aiškiai jau seniai sako, kad norime ar nenorime, tokį fondą mums teks turėti ir padidinti tuos mūsų pajamų šaltinius, kurie būtų skiriami gynybai“, – žurnalistams Seime antradienį sakė R.Budbergytė.

„Kalbant apie atskirus projektus, iki galo dar nesame iškristalizavę savo nuomonės, bet labai aiškiai galiu pasakyti, kad ketiname pritarti tam, ką ruošiamasi padaryti su savivaldybių metodikos pakeitimo įstatymu – kad 25 mln. eurų kasmet skiriami būtų slėptuvėms ir priedangoms. Solidarumo mokesčiui, be abejonės, pritarsime, kad jis būtų nuolatinis“, – kalbėjo politikė.

Pasak socialdemokratės, frakcija tikrai nepritars degalų akcizo didinimui, tačiau palaikys akcizų alkoholiui ir tabakui kėlimą, be to, siūlys pelno mokestį taikyti ne 1, o 3 proc.

„Pritarsime pelno mokesčio pateikimui – 1 proc. padidinti ir atsisakyti tam tikrų lengvatinių režimų. Bet tai sakydama teigiu ir tai, kad registruosime savo pasiūlymą, kad pelno mokestis būtų padidintas ne 1 proc., bet 3 proc. punktais“, – teigė R.Budbergytė.

„Kalbant apie gyventojų pajamų mokestį, smulkaus verslo apmokestinimo pakeitimus, manau, kad valdantieji gudrauja ir atnešė projektą tą, kuriam Seime buvo nepritarusi anksčiau opozicija ir mes tikrai nepritarsime“, – teigė politikė.

S.Skvernelis: degalų akcizui nepritarsime

Opozicinės Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis taip pat teigia, kad frakcija palaikys pačią Gynybos fondo idėją

„Iš to, kas šiandien pateikta, mūsų frakcija palaikys patį mechanizmą – Gynybos fondo įstatymą ir pritarsime alkoholio ir tabako akcizų didinimui ir pelno mokesčiams. Iš lydinčiųjų įstatymų dviem pritarsime, kitiems – ne“, – sakė S.Skvernelis, pabrėždamas, kad nepritars ir degalų akcizo didinimui.

„Todėl, kad tai susiję pirmiausia su mūsų visų kasdieniu gyvenimu, nes degalų brangimas yra visų prekių ir paslaugų, kelionių brangimas. Šaltinių, kaip minėjau, yra įvairiausių – ir šešėlio mažinimas, ir pelno mokesčio, galbūt, didesnės ambicijos, ir kitų būdų, kaip savo įsipareigojimus įvykdyti“, – kalbėjo politikas.

Buvęs premjeras taip pat nevengė kritikos valdančiųjų atžvilgiu dėl Gynybos fondo finansavimo.

„Kai buvau Ministras Pirmininkas ir mes pasirašėme susitarimą dėl 2 proc. Gynybos finansavimo, aš neklausinėjau ir nebėgiojau po Seimą pas kitus, nei 16 pasitarimų nedariau. Ėmėme su Vyriausybe ir tai įgyvendinome. Ta diskusija, kuri čia buvo užvelta pusę metų, atrodo, atvedė prie nelabai kokybiško produkto ir Vyriausybė lyderystės nepademonstravo su valdančiaisiais“, – sakė S.Skvernelis.

Naujienų agentūra ELTA primena, kad Finansų ministerija siūlo papildomas lėšas gynybai surinkti pratęsiant bankų solidarumo mokestį, didinant pelno mokesčio tarifą 1 proc. punktu, pakeliant akcizus ir įvedant mokestį daliai draudimo sutarčių. Šios priemonės leistų jau 2025 m. į gynybos fondą surinkti 297,8 mln. eurų, o 2026 m. – 421,2 mln. eurų.

Dar metams pratęsus bankų solidarumo mokestį, jis 2025 m. atneštų 60 mln. eurų.

Akcizų didinimas apimtų alkoholį ir tabaką bei 6 centų saugumo dedamąją visam kurui.

Tarp siūlymų – ir Saugumo įnašo koncepcija, t.y. 10 proc. įnašas draudimo sutartims išskyrus gyvybės draudimą.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.