Trečiadienį pritarus Vyriausybei, susitarimą pasirašė ekonomikos ir inovacijų ministras Lukas Savickas, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, finansų ministras Rimantas Šadžius ir aplinkos ministras Povilas Poderskis.
„Kalbame ne apie kasmetinę (paramą – ELTA) – tai konkretus įsipareigojimas, įtvirtintas įsipareigojimo protokole, kuris numato, jog tai yra bendra valstybės paskata, siekianti kiek daugiau nei 8 proc. nuo projekto vertės, (…) bet ne daugiau kaip 54 mln. eurų“, – žurnalistams po pasirašymo sakė L.Savickas.
Tai reiškia, kad Lietuvos finansinės parama projektui sieks kiek daugiau nei 8 proc. bendrų projekto kaštų. Ši parama suderinta su Europos Komisija (EK).
Mažeikių naftos perdirbimo įrenginio projektas pripažįstamas kaip strateginės svarbos, todėl jam galios įvairios valstybės finansinės paramos priemonės: pelno mokesčio lengvatos, kompensacijos už taršos leidimų netiesiogines išlaidas, investicijų į infrastruktūrą kompensavimas.
L.Savicko teigimu, nėra numatytas konkretus terminas, per kurį „Orlen Lietuva“ turėtų užbaigti Mažeikių gamyklos modernizaciją, tačiau tikimąsi, kad tai bus padaryta „pačiais greičiausiais terminais“.
„Šių detalių (projekto terminų – ELTA) tikrai neįtraukėme. Yra svarbus investicinis sutarimas, investicinė projekto apimtis ir įsipareigojimų iš valstybės pusės, kurie yra fiksuoti, suma procentu – 54 mln. eurai bus tas paketas, kurį esame pasiruošę pasiūlyti iš valstybės pusės“, – tikino L.Savickas.
„Šiandienos susitarimas duoda visą pagrindą tikėtis, kad įmonė nuo šiandien tikrai judės maksimaliais įmanomais greitais žingsniais į priekį“, – kalbėjo ekonomikos ir inovacijų ministras.
Kaip anksčiau pranešė Vyriausybės kanceliarija, šis reikšmingai naftos perdirbimo efektyvumą didinantis projektas padės stiprinti Lietuvos konkurencingumą, mažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro, atvers naujas investicijų kryptis.
Aplinkos ministras pabrėžė, kad Lietuvos investicija į Mažeikių gamyklos projektą padės mažinti klimatui žalingas vienos didžiausių šalies pramonės įmonių emisijas.
„(Po gamyklos modernizacijos – ELTA) 20 proc. daugiau produktų iš naftos išgaunama – kiek tiksliai emisijų bus sumažinama, čia priklausys nuo konkrečių tuo metu vykdomų gamyklos pajėgumų, iš esmės visa tai dar spręsis“, – žurnalistams kalbėjo P.Poderskis.
„Orlen Lietuva“ vadovas: tikimės, kad projekto pabaiga bus 2026 m.
Susitarimą pasirašęs „Orlen Lietuva“ generalinis direktorius ir valdybos narys Zbigniew Paszkowicz sakė, jog nepaisant sudėtingos geopolitinės situacijos ir augančių kaštų bendrovė sieks Mažeikių naftos gamyklos modernizavimą užbaigti 2026-aisiais.
„Pirminis planas buvo, kad projektas būtų užbaigtas šiais metais. Tačiau reikia turėti omenyje turbulentiškus laikus ir mūsų (geopolitinę – ELTA) aplinką“, – žurnalistams kalbėjo „Orlen Lietuva“ vadovas.
„Šiandien pasirašytas susitarimas dėl paramos mums yra labai svarbus, leidžiantis priimti galutinį sprendimą ir projektą užbaigti (…) kitais metais. (…) Šiandien patvirtinu, kad tikslas yra projektą įgyvendinti (…) kitais metais“, – tikino Z.Paszkowicz.
„Orlen“ grupės generalinis direktorius Ireneušas Fonfara Lietuvoje viešėjo šį sausį, tuomet susitiko su Seimo pirmininku Sauliumi Skverneliu ir premjeru Gintautu Palucku.
Memorandumą dėl bendradarbiavimo vykdant Mažeikių naftos gamyklos modernizavimą su „Orlen Lietuva“ pasirašė ankstesnė premjerės Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybė, tačiau, kaip teigė S.Skvernelis, jokie įsipareigojimai nebuvo įgyvendinti.
Anksčiau buvo siekiama, kad Mažeikių naftos perdirbimo gamyklos modernizavimo projektas būtų baigtas 2025 m. rudenį, tačiau I.Fonfara tikino, jog jis užtruks iki 2026-ųjų pradžios.
„Orlen Lietuva“ – vienintelė naftą perdirbanti bendrovė Baltijos šalyse, Lietuvoje valdanti Mažeikių naftos perdirbimo gamyklą ir Būtingės naftos terminalą, joje dirba virš 1,5 tūkst. darbuotojų.