Kaip aplinką ir savo sveikatą tausoja Lietuvos žvaigždės?

Populiarėjant aplinkai draugiškam gyvenimo būdui, visuomenė dalinasi į dvi stovyklas – tuos, kuriems ekologija yra pamatinė vertybė ir tuos, kurie ekologiją vadina tiesiog mada, kuri netruks praeiti. Tačiau ekologiškai gyvenančiųjų gretos gausėja, daugelis stengiasi valgyti kuo natūralesnį ir sveikesnį maistą, renkasi energiją taupančius prietaisus. Pradedama suvokti ir antrinio atliekų naudojimo bei perdirbimo reikšmė: pratinamasi rūšiuoti atliekas, nešti panaudotas baterijas bei galvaninius elementus į specialiai tam skirtas vietas. Viena naujausių elektroninių atliekų grupių – perdegusios energiją taupančios lemputės, pakeitusios iki šiol naudotas kaitrines lemputes.

Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Oct 8, 2012, 4:08 PM, atnaujinta Mar 16, 2018, 6:34 AM

Psichologė Aistė Jasaitytė-Čeburiak, neseniai buvusi modeliu, sako daugiausia dėmesio skirianti natūraliam maistui: valgį gamina namuose, daržovių parsiveža iš kaimo arba perka turgelyje, taip pat stengiasi, kad šeima gertų daug vandens, nepirktų gėrimų plastikiniuose buteliuose. Namie jos šeima rūšiuoja buityje susidarančias atliekas, o senas lemputes, kaip ir kitas elektronines atliekas, atiduoda specialiose jų surinkimo vietose.

Aistė įsitikinusi, jog šeimoje puoselėjamas ekologinės gyvensenos vertybes tėvai savo vaikams gali perduoti tik asmeniniu pavyzdžiu: „Vaikas viską stebi, mokosi iš tėvų, jam viską reikia paaiškinti, todėl sausos deklaracijos tikrai nepadės“.

Namuose gaminti maistą stengiasi ir drabužių dizainerės Indros Dovydėnaitės ir interjero dizainerio Dovo Serapino šeima. Be to, jie degina popierines atliekas židinyje, neperka plastmasinių maišelių. I. Dovydėnaitė sieja ekologiją su patogumu ir taupumu: „Jei kaitrinę lemputę pakeisime energiją taupančia, sumažės ne tik elektros sąnaudos – nereikės leisti pinigų dažnai perdegančioms kaitrinėms lemputėms pirkti“. Dizainerė prisimena ekologiją ir kurdama drabužius: „Man rūpi, kuo žmogus vilkės, todėl stengiuosi, kad drabužiai būtų iš kuo natūralesnių medžiagų“.

Tuo metu aktorius Leonardas Pobedonoscevas-Leo įsitikinęs, kad pirmiausia ekologiškam gyvenimo būdui reikia paruošti savo organizmą, tik tada pereiti prie pokyčių buityje. „Mūsų šeima jau pradėjo keisti maisto racioną: atsisakėme pieno produktų, ketiname atsisakyti mėsos, bet valgyti daugiau daržovių bei žuvies“.

Aktorius renka ir senus galvaninius elementus, ir perdegusias lemputes, kitas elektronines atliekas – jų sukaupęs didesnius kiekius, neš į surinkimo vietas. Žurnalistas, TV laidų vedėjas Andrius Užkalnis ekologija vadina protingą sugyvenimą su aplinka, kurioje gyveni. Jo šeima laikosi taisyklių nemėtyti ir neteršti aplink save, neeikvoti be reikalo nei elektros, nei vandens, nei šilumos: „Pavyzdžiui, naudojame daug rašomojo popieriaus, tačiau stengiamės visada jį panaudoti du kartus“. A. Užkalnio bute Vilniuje – aukštos lubos, todėl butui apšviesti reikia daug šviestuvų, kuriuose – tik taupiosios lemputės. Gyvendamas Anglijoje, jis kelis kartus yra atidavęs perdegusias energiją taupančias lemputes saugiai perdirbti, tą patį ketina daryti ir Lietuvoje, kai tik prisikaups lempučių.

VšĮ „Ekošviesa“ energiją taupančias lemputes Lietuvoje surenka nuo 2010 m. Surinktos lemputės yra atiduodamos elektroninių atliekų perdirbėjams, kurie, naudodami specialias technologijas, saugiai pašalina gyvsidabrį, o stiklą perdirba antriniam panaudojimui. Visoje Lietuvoje elektrą taupančių lempučių surinkimo punktų yra net 150-yje vietų: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Utenoje, Ukmergėje, Mažeikiuose, Prienuose, Zarasuose, Rokiškyje, Kaišiadoryse, Panevėžyje, Elektrėnuose, Alytuje ir Telšiuose. Surinkimo punktų adresai skelbiami www.eko-sviesa.lt

UAB „Lrytas“,
Gedimino 12A, LT-01103, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus webmaster@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.