Viskas, ką reikia žinoti mokantis vairuoti su šeimos nariu

Sulaukusiems 17 metų mokytis praktinio vairavimo leidžiama ne tik vairavimo mokykloje, bet ir su šeimos nariu.

Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Jul 10, 2014, 5:06 PM, atnaujinta Feb 12, 2018, 2:05 AM

Tiesa, prieš tai reikia išlaikyti vairavimo teorijos egzaminą „Regitroje“, bet jam galima pasiruošti ir savarankiškai.

Tačiau, kad mokydamiesi vairuoti nepadarytumėte pažeidimų, ar dar blogiau – nepatektume į eismo įvykį, kurio nuostolių neatlygintų draudikai, ketbilietai.lt primena naujausius šeimos narių mokymo reikalavimus, kurie įsigaliojo nuo šių metų liepos 1 dienos.

Savarankiškas teorijos mokymasis

Nuo 2014-ųjų metų liepos 1 dienos būsimiems vairuotojams leidžiama savarankiškai mokytis ir laikyti vairavimo teorijos egzaminą VĮ „Regitra“:

– jei asmeniui yra 17 metų ir nori įgyti teisę vairuoti B, A2 kategorijos transporto priemones;

– jei asmeniui yra 14 metų ir nori įgyti teisę vairuoti AM kategorijos transporto priemones;

– jei asmeniui yra 15 metų ir nori įgyti teisę vairuoti A1, B1;

– jei asmeniui 19 arba 23 metai* ir nori įgyti teisę vairuoti A kat.transporto priemones.

*Turint dvejų metų A2 kategorijos transporto priemonių vairavimo stažą ir išlaikius praktikos egzaminą A kategorijos motociklu. Vairuoti triračius, kurių galia didesnė kaip 15 kW, galima nuo 21 metų.

Kas gali mokytis vairuoti su šeimos nariu?

Mokytis vairuoti B kategorijos automobilį su šeimos nariu (vadinamu šeimos vairavimo instruktoriumi) gali ne jaunesni, nei 17 metų asmenys, išlaikę teorijos egzaminą „Regitroje“ bei turintys galiojančią vairuotojo sveikatos tikrinimo medicininę pažymą (formos tipas F Nr. 083-1/a).

Kas gali mokyti vairuoti?

Be specialią licenciją turinčio vairavimo instruktoriaus, mokinį gali mokyti šeimos narys, turintis ne mažesnį kaip 5 metų B kategorijos transporto priemonių vairavimo stažą. Šeimos vairavimo instruktorius kitą šeimos narį gali mokyti praktinio vairavimo tik tada, kai šis yra išlaikęs teorijos žinių egzaminą „Regitroje“.

Šeimos narių negali mokyti asmenys, kuriems yra atimta teisė vairuoti transporto priemones už KET pažeidimus.

Teisiškai šeimos nariais laikomi sutuoktiniai, vienas iš tėvų, vyras ir moteris, įregistravę savo partnerystę įstatymų nustatyta tvarka, jų vaikai ir įvaikiai, broliai, seserys, seneliai ir vaikaičiai.

Taigi, besimokančio žmogaus dėdė ar vyro brolis nelaikomi šeimos nariais ir mokyti vairuoti negali. Globėjų ar rūpintojų šeimos nariais laikomi vaikai, kuriems pagal įstatymus nustatyta globa ar rūpyba.

Kokius dokumentus reikia turėti mokymo metu?

Šeimos vairavimo instruktorius mokymo metu privalo turėti ir tikrinantiems pareigūnams pateikti:

1. vairuotojo pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti B kategorijos motorines transporto priemones ir patvirtinantį, kad šeimos vairavimo instruktorius turi ne mažesnį kaip 5 metų šios kategorijos transporto priemonių vairavimo stažą;

2. transporto priemonės registravimo liudijimą;

3. transporto priemonės techninės apžiūros rezultatų kortelę (ataskaitą);

4. transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimą (polisą);

5. dokumentą, pagal kurį galima nustatyti, kad šeimos vairavimo instruktorius ir mokinys yra šeimos nariai. Jei šeimos vairavimo instruktorius yra mokinio sutuoktinis – santuokos liudijimą, jei tėvas ar motina – mokinio gimimo liudijimą ir pan. Ta pati pavardė asmenų giminystės neįrodo.

Mokinys privalo turėti ir tikrinantiems pareigūnams pareikalavus pateikti:

1. Asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą arba asmens tapatybės kortelę).

2. VĮ „Regitra“ pažymą apie išlaikytą teorijos žinių egzaminą.

3. Galiojančią vairuotojo sveikatos tikrinimo medicininę pažymą (F Nr. 083-1/a). Ją galima gauti savo poliklinikoje ar šeimos klinikoje.

Kokiu automobiliu galima mokyti vairuoti?

Mokyti vairuoti šeimos narį leidžiama įprastu B kategorijos automobiliu, kuris yra registruotas, perėjęs techninę apžiūrą bei turi galiojantį privalomąjį civilinės atsakomybės draudimą. Draudimo polise turi būti įtraukta sąlyga, kad automobilį gali vairuoti nepatyręs vairuotojas. Mokyti negalima tik tais B kategorijos automobiliais, kurių stovėjimo stabdžio valdymo svirtis yra įrengta ne tarp vairuotojo ir keleivio sėdynių.

Šviečiančio plafono ant stogo su „M“ raide, papildomų veidrodėlių bei pedalų, kurie yra būtini vairavimo mokyklos automobiliui turėti nereikia.

Tačiau mokymo metu transporto priemonės priekis ir galas turi būti pažymėti baltu lygiakraščio trikampio formos skiriamuoju ženklu su raudonu apvadu ir juoda raide „M“ viduryje. Trikampio kraštinės ilgis – 200–300 mm, apvado plotis – 1/10 kraštinės ilgio. Tokių ženklų galima įsigyti daugelyje parduotuvių.

Dar keli svarbūs dalykai:

– Mokytis vairuoti su šeimos nariu galima ne ilgiau nei tris valandas per dieną.

– Už KET ir šeimos narių mokymo reikalavimų laikymąsi mokymo metu atsako šeimos vairavimo instruktorius.

– Laikyti praktinį egzaminą „Regitroje“ leidžiama tik turint 18 ar daugiau metų. Ir tik tada, kai mokinys vairavimo mokykloje yra baigęs nustatytą 30 valandų praktinio vairavimo mokymo kursą. Jį galima baigti prieš pradedant važinėti su šeimos nariu arba po to.

Sekite Lrytas.lt Auto naujienas Facebook'e.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.