Europos sinoptikai perspėja: ateina nauja karščio banga, gresia ekstremali kaitra

Pietų Europa susiduria su nauja karščio banga, kelios šalys jau kovoja su miškų gaisrais, kilusiais dėl aukštos temperatūros ir besitęsiančios sausros.

 Europos sinoptikai perspėja: temperatūra pakils, ateina nauja karščio banga.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
 Europos sinoptikai perspėja: temperatūra pakils, ateina nauja karščio banga.<br> Reuters/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 11, 2022, 8:36 PM

Ispanijoje ir Portugalijoje temperatūra siekia daugiau nei 40 laipsnių, abi šalys jau kovoja su miškų gaisrais. Nuo birželio pabaigos Ispanija užregistravo 250 didelių gaisrų, sunaikinusių iš viso beveik 82 tūkst. hektarų miško – beveik tiek pat ploto, kiek buvo sunaikinta per visus praėjusius metus.

Portugalijos ugniagesiai pirmadienį suvaldė du miškų gaisrus, nusiaubusius centrinę šalies dalį, kurioje dėl besitęsiančio karščio galioja nepaprastoji padėtis. Per gaisrus 27 žmonės buvo lengvai sužeisti, o pastarosiomis dienomis buvo apgadinti septyni namai ir du žemės ūkio pastatai, sakė civilinės saugos vadas Andre Fernandesas. „Šiuo metu nėra aktyvaus didelio gaisro, bet padėtis rimta“, – pridūrė jis per spaudos konferenciją.

Rimčiausias gaisras kilo ketvirtadienį Ouremo mieste, esančiame už 130 kilometrų šiauriau Lisabonos. Jis apėmė maždaug 2 000 hektarų augmenijos, jį suvaldžius maždaug 600 ugniagesių liko vietovėje, kad neleistų gaisrui atsinaujinti. Penktadienį kaimyninėje Pombalio komunoje kilęs gaisras, sunaikinęs 560 hektarų, taip pat buvo sutramdytas pirmadienio rytą, budėti liko 300 ugniagesių.

Nuo ketvirtadienio Portugaliją alina aukšta temperatūra, prognozuojama, jog šią savaitę kai kuriuose regionuose ji viršys 45 laipsnius Celsijaus. „Artimiausiomis dienomis patirsime didžiausios rizikos sąlygas, – sakė ministras pirmininkas Antonio Costa. – Menkiausias budrumo praradimas gali baigtis didelio masto gaisru“.

Portugalijos vyriausybė paskelbė nacionalinę „nepaprastąją padėtį“, siekdama sustiprinti pagalbos tarnybas ir jų galias ekstremaliose situacijose. Lisabona taip pat paprašė Europos Sąjungos aktyvuoti civilinės saugos mechanizmą, į Portugaliją jau pasiųsti du gaisrų gesinimo lėktuvai iš Ispanijos. „Šiandien šalis geriau pasirengusi“ nei 2017 m., kai per miškų gaisrus žuvo daugiau nei 100 žmonių, sakė A. Costa, reaguodamas į krizę jis atšaukė vizitą Mozambike.

Dėl sausros problemų kyla ir Italijoje, dėl nepakankamo kritulių kiekio šiaurėje baigia išdžiūti ežerai ir upės. Penkiuose šiauriniuose regionuose paskelbta nepaprastoji padėtis, kai kurie miestai išjungė fontanus arba normuoja vandenį. Pietuose ugniagesių komandos kviečiamos suvaldyti vis daugiau miškų gaisrų. Civilinės gynybos laukia intensyvus miškų gaisrų sezonas.

Šią savaitę Prancūzijoje taip pat numatoma beveik 40 laipsnių temperatūra. Ugniagesiai irgi kovoja su daugybe miškų gaisrų, dėl sausros jų tikimasi dar daugiau. Kai kurios miškų zonos uždarytos, Nimo miestas atsargumo sumetimais atšaukė fejerverkus, planuotus minint liepos 14-ąją – nacionalinę šventę. Kai kurios mažesnės bendruomenės susiduria su geriamojo vandens tiekimo problemomis.

Graikijoje padėtis palengvėjo po ilgai trukusios sausros ir daugelio gaisrų šio mėnesio pradžioje. Praėjusį savaitgalį beveik visuose šalies regionuose smarkiai lijo. Tačiau prognozuojama, kad po liepos 18 d. temperatūra pakils virš 40 laipsnių, ypač pietuose.

Jungtinė Karalystė paskelbtas perspėjimas dėl karščių bangos

Jungtinėje Karalystėje pirmadienį paskelbtas perspėjimas dėl ekstremalaus karščio, sinoptikams prognozuojant, kad didžiojoje Anglijos ir Velso dalyje termometrų stulpeliai pakils virš 30 laipsnių ribos.

Pasak meteorologų, šilti orai vyraus kone visą savaitę, ypač pietų ir vidurio Anglijoje bei Velse, o antradienį pietryčių Anglijoje temperatūra gali šoktelėti iki 33 laipsnių.

Temperatūra pirmadienį tebebuvo keliais laipsniais žemesnė nei Ispanijos ir Portugalijos rajonuose, kur termometrai turėjo rodyti daugiau nei 40 laipsnių.

Tačiau JK Meteorologijos tarnybos vyriausiosios meteorologės pavaduotoja Rebekah Sherwin nurodė, kad Didžiojoje Britanijoje karščiai tęsis iki kitos savaitės pradžios.

„Nuo sekmadienio iki pirmadienio [Anglijos] pietryčiuose temperatūra tikriausiai viršys 35 laipsnius, nors detalės dar neaiškios“, – sakė R. Sherwin.

„Kitur Anglijoje ir Velse temperatūra gali gerokai viršyti 32 laipsnius, o šiauriau – siekti nuo vidutinės iki aukščiausios 20–30 Celsijaus [laipsnių diapazono] ribos“, – pridūrė ji.

Britanijoje aukščiausia temperatūra – 38,7 laipsnio – buvo užfiksuota 2019 metų liepos 25-ąją Kembridžo botanikos sode, esančiame Anglijos rytuose.

Pasak R. Sherwin, sinoptikai negali atmesti galimybės, kad šis rekordas bus viršytas, nors tokia „tikimybė lieka maža“.

„Vis dar galimi įvairūs orų scenarijai, o šiuo metu atrodo labiau tikėtina, kad bus pasiekta vidutinė, o gal ir viršutinė 30–40 [laipsnių diapazono] riba“, – pridūrė ji.

Paskelbtas įspėjimas dėl ekstremalių karščių klasifikuojamas kaip „gintarinis“. Ši kategorija, antroji iš trijų pagal pavojingumą, reiškia, kad orai daro „didelį poveikį“ kasdieniam gyvenimui ir žmonėms.

Meteorologijos tarnybos Nacionalinio klimato informacijos centro vadovas Markas McCarthy pranešė, kad „dėl klimato kaitos stipriai įsitvirtinęs atšilimas“ visoje Europoje didina tikimybę, kad Britanijoje bus fiksuotas naujas rekordas.

Labai sausus orus patiria ir Vokietija, dėl jų pastarosiomis dienomis kilo nedideli miškų gaisrai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.