Metai po lietuviškųjų palydovų paleidimo: naujas VU iššūkis

Vasario 28 d. sukanka lygiai metai po to, kai iš Tarptautinės kosminės stoties (TKS) buvo paleisti pirmieji lietuviški palydovai – „LituanicaSAT-1“ ir „LitSat 1“. Vilniaus universiteto (VU) komanda toliau plėtoja kosmines technologijas ir rengiasi paleisti antrąjį palydovą.

Žemės orbita lietuviškieji palydovai pradėjo skrieti 2014 metų vasario 28-ąją.<br>NASA nuotr.
Žemės orbita lietuviškieji palydovai pradėjo skrieti 2014 metų vasario 28-ąją.<br>NASA nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

Feb 27, 2015, 3:39 PM, atnaujinta Jan 12, 2018, 2:46 AM

„LituanicaSAT-1“ kūrėjų komanda dalyvauja keliuose MITA (Mokslo inovacijų ir technologijų agentūros) finansuojamuose projektuose. VU mokslininkai atlieka su ekologišku vienkomponenčiu raketiniu kuru susijusius tyrimus, dirba su raketinių mikrovariklių sistemomis ir jų komponentais, radijo ryšio sistemomis, skirtomis ne tik kosminiams palydovams, bet ir pasaulyje vis populiarėjantiems bepiločiams orlaiviams. Be to, sukurtos IT duomenų perdavimo, apdorojimo ir saugojimo sistemos, tarnausiančios kaip tolimesnių projektų pagrindas.

Šiuo metu VU mokslininkai kartu su projekto partneriais aktyviai dirba su „LituanicaSAT-2“ projektu. 2016 m. pirmą ketvirtį startuosiančiam palydovui iškelti du pagrindiniai tiksliai: atlikti fundamentinį termosferos tyrimą ir raketinio mikrovariklio eksperimentą. Šis ekperimentas pasaulyje bus atliekamas pirmą kartą. Dėl jo ateityje atsiras galimybė mažųjų palydovų gyvavimo orbitoje laiką padidinti 5–6 kartus (standartinis palydovų gyvavimas laikas orbitoje yra apie 2–3 mėn.).

„Įsitikinome, kad Lietuvoje galime kurti ir plėtoti pasaulinio lygio mažųjų palydovų projektus – tai iš tikrųjų mūsų jėgoms. Toliau didinsime savo galimybes ir ieškosime naujų taikymo sričių tiek moksle, tiek versle ir netgi krašto gynyboje, kuri tampa vis aktualesne problema“, – sakė „LituanicaSAT-2“ projekto vadovas Vytenis Buzas.

2358 kartus Žemės orbitą apskriejęs palydovas „LituanicaSAT-1“ buvo pradėtas kurti dar 2012 m. liepą. Į kosmosą iš Valopo saloje Virdžinijos valstijoje (JAV) įsikūrusio NASA skrydžių centro jis, kartu su Kauno technologijos universitete sukurtu „LitSat-1“, buvo paleistas 2014 m. sausio 9 d.

Žemės orbita palydovai pradėjo skrieti vasario 28-ąją. Į TKS palydovus erdvėlaivyje „Cygnus 2“ nugabeno raketa nešėja „Antares“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.