Garsaus išeivijos dailininko darbuose – pasaulio pabaigos mitai

„Mitinio pasaulio klodai“ gilinasi į pasaulio tautų mitologiją. Juose užslėptos pasaulio ir žmonijos atsiradimo, gyvybės bei mirties paslaptys menininką domino nuo vaikystės. Daugelyje darbų įkūnijama užuomina apie apokaliptinius mitus, pranašaujančius pasaulio pabaigą.

Parodos „Alfonsas Dargis: Vaizduotės užrašai“ vaizdai.<br>Andrius Malūkas
Parodos „Alfonsas Dargis: Vaizduotės užrašai“ vaizdai.<br>Andrius Malūkas
Daugiau nuotraukų (1)

lrytas.lt

2015-05-06 17:23, atnaujinta 2018-01-04 18:47

„Mitinio pasaulio klodai“ gilinasi į pasaulio tautų mitologiją. Juose užslėptos pasaulio ir žmonijos atsiradimo, gyvybės bei mirties paslaptys menininką domino nuo vaikystės. Daugelyje darbų įkūnijama užuomina apie apokaliptinius mitus, pranašaujančius pasaulio pabaigą.

„Žmogiškieji saitai“ — artimiausia tema pačiam A. Dargiui. Perteikiamos daugiausia draugystės, meilės, šeimos temos, o gretų jų pastebimi ir skaudūs išgyvenimai dėl tėvynės netekties, namų ilgesio.

Trečia tema — „Teatras — gyvenimiškoji scena“. Šioje ekspozicijoje vyrauja žmonės su kaukėmis, kurios leidžia tapti kuo nors kitu. Transformuoti veidai-kaukės įkūnija žmogaus vienišumo, dvasinio nerimo ir sumaišties situaciją. Alfonsas Dargis laikomas vienu moderniausių XX amžiaus antros pusės Lietuvos dailininkų. Jo kūrinius sunku priskirti vienai tapybos krypčiai. Juose pinasi kubizmo, abstrakcionizmo ir primityvizmo idėjos. Eksperimentuoti ir maišyti technikas mėgęs dailininkas.

Originali, laisva ir įvairiapusė dailininko kūryba bei plastinė jo kūrinių kalba kristalizavosi paveikta XX a. Europos modernizmo krypčių, lietuvių tautodailės ir primityviųjų tradicinių kultūrų.

Tapytojas, grafikas ir scenografas Alfonsas Dargis gimė 1909 m. gegužės 12 d. Reivyčiuose, Mažeikių valsčiuje. 1929–1936 m. jis mokėsi Kauno meno mokykloje, kur jam dėstė Stasys Ušinskas, Adomas Galdikas ir kt. Besimokydamas A. Dargis priklausė novatoriškų siekių mokinių grupei „Forma“.

Gavęs Lietuvos valstybės stipendiją tęsė studijas Vienos dailės akademijoje. Nuo 1941 m. jis gyveno Vokietijoje, dirbo scenografu Teplicės, Eisenacho, Gotos, Getingeno, Hanoverio teatruose. 1951 m. persikėlė į Ročesterį (JAV), 1973 m. čia įsteigė mokyklą Forma Art Studio, kurioje dėstė. Nuo 1985 m. A. Dargis su žmona Louise apsigyveno Frydrichshafene, Badeno-Viurtembergo žemėje. Dailininkas mirė 1996 m. sausio 13 d., palaidotas Frydrichshafene.

Intensyvi Dargio parodinė veikla apėmė plačią pasaulinę erdvę, besitęsiančią nuo Kauno iki svarbių Amerikos ir Europos meno centrų: Čikagos, Niujorko, Bostono, Kelno, Manheimo ir kt. Menininkas yra surengęs per 50 asmeninių parodų, dalyvavo daugelyje grupinių parodų įvairiose pasaulio šalyse.

Dargio kūrinių yra Moderniojo meno muziejuje Niujorke, M. K. Čiurlionio galerijoje Čikagoje, Vaizduojamojo meno muziejuose Dalase, Bostone, Filadelfijos meno muziejuje, Delavero ir Nebraskos universitetuose ir kt. Išskirtinis Dargio kūrybos bruožas – tai moderniai archaiška forma, kurios primityvumo ištakos glūdi ne vien lietuvių tautodailėje, bet ir tolimame senovės Meksikos indėnų mene bei XX a. modernistinėje dailėje (sąsajos su kubizmo, surrealizmo apraiškomis).

Paroda „Alfonsas Dargis: Vaizduotės užrašai“ veiks iki birželio 21-os dienos, o vėliau bus perkelta į dailininko gimtinę — Mažeikius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.