Teismas nepatenkino V. Uspaskicho prašymo nušalinti prokurorą (papildyta)

Vilniaus apygardos teismas, nagrinėjantis Darbo partijos vadinamosios juodosios buhalterijos bylą, nepatenkino Viktoro Uspaskicho prašymo nuo bylos nušalinti valstybinį kaltinimą palaikantį Generalinės prokuratūros prokurorą Saulių Versecką, kaltinamiesiems šioje byloje sugriežtinusį kaltinimus. V. Uspaskichas prokurorą kaltino politikavimu.

V. Uspaskicho pareikštame nušalinime rašoma, kad prokuroras prieš pat Seimo rinkimų antrąjį turą įteikė prašymą pakeisti kaltinimus, politiniais sumetimais parinktas kaltinimo sunkinimas.<br>R. Danisevičius
V. Uspaskicho pareikštame nušalinime rašoma, kad prokuroras prieš pat Seimo rinkimų antrąjį turą įteikė prašymą pakeisti kaltinimus, politiniais sumetimais parinktas kaltinimo sunkinimas.<br>R. Danisevičius
Daugiau nuotraukų (1)

BNS, ELTA ir lrytas.lt inf.

Nov 5, 2012, 1:48 PM, atnaujinta Mar 15, 2018, 4:43 PM

Spalio 26 dieną Generalinė prokuratūra vadinamojoje „juodosios“ buhalterijos byloje Darbo partijai, jos lyderiui V. Uspaskichui, Seimo nariui Vytautui Gapšiui, kandidatei į Seimo nares Vitalijai Vonžutaitei ir buvusiai partijos finansininkei Marinai Liutkevičienei pateikė kaltinimus dėl sukčiavimo. Šie kaltinimai atsirado S. Verseckui nusprendus perkvalifikuoti kaltinamųjų veiksmus. 

V. Uspaskicho pareikštame nušalinime rašoma, kad prokuroras prieš pat Seimo rinkimų antrąjį turą įteikė prašymą pakeisti kaltinimus, politiniais sumetimais parinktas kaltinimo sunkinimas, V. Uspaskicho manymu, tai „neleistinas prokuroro badymas politikuoti“.

Nušalinimo prokurorui pareiškime cituojami politologų ir žiniasklaidos atstovų pasisakymai, žiniasklaidos pranešimai, kuriuose įžvelgiama sąsajų tarp naujų sunkesnių kaltinimų partijai ir jos nariams bei Seimo rinkimų.

Nušalinimo pareiškimas kol kas skelbiamas teismo posėdyje. Po jo paskelbimo turėtų būti išklausytos šalių nuomonės dėl šio nušalinimo, o teismas vėliau dėl to priims nutartį.

Anksčiau Darbo partija ir keturi su ja siejami asmenys kaltinti neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimu valstybės institucijoms, siekiant išvengti mokesčių ir apgaulingu pareiškimu apie juridinio asmens veiklą. Šie du Baudžiamojo kodekso straipsniai pagal dabar prokuroro naujai pateiktą kaltinimą pakeisti į Baudžiamojo kodekso 182 straipsnio 2 dalį, kuris numato atsakomybę už sukčiavimą.

S. Verseckas tvirtino nutaręs kaltinimus perkvalifikuoti, atsižvelgdamas į dabartinę teismų praktiką tokio pobūdžio bylose - kad mokestinių prievolių vengimas prieš valstybę yra sukčiavimas. Pasak jo, su šia teismų praktika jis susipažino rugsėjo mėnesį.

Anot prokuroro, faktinės bylos aplinkybės nekeičiamos, tik duodamas kitoks juridinis įvertinimas.

Pakeitus kaltinimus į sunkesnius, ilgėja senaties terminas, griežtėja bausmės. Pagal senesnius kaltinimus, senaties terminas buvo aštuoneri metai, skaičiuojant nuo 2006 metų. Pagal dabartinius kaltinimus, senaties terminas - dešimt metų.

Liudytojai į Darbo partijos bylą daugiau nebus kviečiami

Vilniaus apygardos teismas nusprendė daugiau nekviesti liudytojų į posėdžius, kurie yra byloje esančiame sąraše.

Teismas nusprendė tik paskelbti mirusių ir į užsienį išvykusių liudytojų parodymus - tokių yra arti dvidešimties.

Darbo partijos byloje iš viso yra apie 330 liudytojų, teisme apklausta apie pusantro šimto, tarp jų - ir pagrindinė liudytoja Nijolė Steponavičiūtė. Prokuroras yra sakęs, kad teismui ir be liudytojų parodymų pakanka byloje esančios medžiagos.

Teismo sprendimas nebekviesti liudytojų papiktino kaltinamuosius.

''Džiaukitės tokia demokratija ir teise. (...) Ateityje ir jūs čia sėdėsite“, - žurnalistams sakė kaltinamasis partijos vadovas V. Uspaskichas.

Teismui nusprendus nebekviesti liudytojų į apklausas, bylos įrodymų tyrimas artėja pabaigos link. Šalys dar turi teisę prašyti teismo kviesti, jų manymu, svarbius bylai liudytojus.

Kaltinamieji yra pareiškę, kad savo parodymus duos tik po liudytojų apklausos. Kada įvyks jų apklausos, kol kas nežinoma.

Baudžiamojo kodekso 182 straipsnio 2 dalis numato, kad tas, kas apgaule savo ar kitų naudai įgijo didelės vertės svetimą turtą ar turtinę teisę arba didelės mokslinės, istorinės ar kultūrinės reikšmės turinčias vertybes arba išvengė didelės vertės turtinės prievolės, arba ją panaikino, arba sukčiavo dalyvaudamas organizuotoje grupėje, baudžiamas laisvės atėmimu iki aštuonerių metų.

Prokuroras yra skelbęs, kad 2004-2006 metais partijos dokumentuose nefiksuota apie 25 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. išlaidų, susijusių su turtu, įsipareigojimais ar struktūros pasikeitimais.

Ieškinį šioje byloje yra pareiškusi Valstybinė mokesčių inspekcija, kuriai nebuvo sumokėti daugiau kaip 3 mln. 9 tūkst. litų privalomų mokesčių ir įmokų, bei Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius dėl valstybei padarytos žalos nesumokant privalomų valstybinio socialinio draudimo įmokų - daugiau kaip 855 tūkst. litų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.