Prezidentė pasiryžo rasti generalinį prokurorą dar šiemet

Prezidentė Dalia Grybauskaitė

D.Grybauskaitė kalbasi su potencialiais kandidatais.<br>T.Bauro nuotr.
D.Grybauskaitė kalbasi su potencialiais kandidatais.<br>T.Bauro nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

BNS ir lrytas.lt inf.

Nov 3, 2015, 8:27 AM, atnaujinta Oct 6, 2017, 2:53 AM

„Turėtume dar šiais metais paskirti generalinį prokurorą ir atkurti prokuratūros sistemos stabilumą, kad visuomenei nekiltų nė mažiausių abejonių dėl teisingumo ir viešojo intereso gynimo, ikiteisminių tyrimų kokybės ir profesionalumo. Valstybei reikalinga prokuratūra, kelianti žmonių pasitikėjimą ir pagarbą savo kompetencija ir principingumu“, – antradienį po susitikimo su Seimo valdyba pranešime spaudai teigė prezidentė.

D.Grybauskaitės teigimu, prokuratūrai turi vadovauti aukšto lygio teisininkas profesionalas, sukaupęs darbo patirties ir prokuratūros, ir teismų sistemoje, kuriam rūpėtų ne munduras, o žmogaus teisių ir viešojo intereso gynimas, kokybiniai institucijos pokyčiai, jos modernumas ir atvirumas visuomenei. Tokius prokuratūros pokyčius paspartintų ir Seimo politinė valia, teigia Prezidentūra.

Pasak prezidentės atstovės spaudai Daivos Ulbinaitės, su Seimo vadovybe D.Grybauskaitė konkrečių kandidatūrų į generalinius prokurorus neaptarė, nors pokalbiai su potencialiais kandidatais vyksta. Anot jos, valstybės vadovė dėl siūlomo kandidato apsispręs artimiausiu metu.

Tuo pačiu prezidentės patarėja akcentavo, kad „situacija, kai prokuratūrai vadovauja laikinas generalinis prokuroras, negali tęstis pernelyg ilgai“.

„Per susitikimą buvo keletą kartą pabrėžta, kad Konstitucijoje įtvirtintas atsakingo valdymo principas nurodo, jog atsakomybė už stabilią prokuratūros sistemos veiklą tenka ir Prezidentūrai, ir Seimui, kuris dalyvauja generalinio prokuroro skyrimo procedūroje, pritardamas prezidentės teikiamai kandidatūrai. Taigi, atsakomybė dėl šios susiklosčiusios padėties tenka dviem institucijoms – ir prezidento, ir Seimo. Todėl būtinas bendras sutarimas dėl generalinio prokuroro skyrimo ir kandidatui keliamų reikalavimų“, – žurnalistams sakė D.Ulbinaitė.

Jos teigimu, per susitikimą D.Grybauskaitė pabrėžė, kad politikų keliamos iniciatyvos keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką problemos nesprendžia, o tik dar labiau trikdo sistemos darbą.

„Taip pat susitikime pabrėžta, kad laiku nepaskyrus generalinio prokuroro gali iškilti kolizija dėl kitų prokurorų skyrimo. 2016 metais baigiasi net 55 vyriausių prokurorų ar jų pavaduotojų kadencijos ir turi prasidėti rotacijos procesas“, – tvirtino D.Ulbinaitė.

Seimas spalio mėnesio pradžioje nepritarė prezidentės siūlymui generaline prokurore skirti Kaišiadorių apylinkės teismo pirmininkę Editą Dambrauskienę. Vasarą parlamentarai atmetė ir pirmą prezidentės pasiūlytą kandidatą į šias pareigas – Kauno apygardos teismo pirmininką Nerijų Meilutį. Nepaskyrus vadovo, laikinai prokuratūrai toliau vadovauja generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis.

Valdančiosios partijos „Tvarka ir teisingumas“ prezidiumas yra pasiūlęs koalicijos partneriams prezidentei teikti dabartinio Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko socialdemokrato Juliaus Sabatausko kandidatūrą į šalies generalinius prokurorus.

Be to, dauguma Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narių bei valdančiųjų socialdemokratų ir „tvarkiečių“ frakcijų seniūnai pasiūlė keisti generalinio prokuroro skyrimo tvarką. Iš prezidento norima atimti teisę parinkti kandidatą į šį postą ir perduoti ją Vyriausybei.

Pagal įregistruotą Prokuratūros įstatymo pataisą, generalinį prokurorą penkeriems metams Vyriausybės teikimu, Seimo pritarimu, skirtų ir iš pareigų atleistų prezidentas. Taip pat numatoma, kad generalinio prokuroro kandidatūras Vyriausybei siūlytų Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas ir teisingumo ministras.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.