Siūloma didinti išmokas už patirtus smurtinius nusikaltimus

Teisingumo ministerija siūlo, kad asmenys gautų valstybės išmokas iš Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondo ir tais atvejais, jeigu nusikaltimą padarė nepakaltinamas, ribotai pakaltinamas asmuo arba asmuo, kuriam po nusikalstamos veikos padarymo sutriko psichika ir dėl to jis negali suvokti savo veiksmų esmės.

M.Patašiaus nuotr.
M.Patašiaus nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Dec 13, 2017, 2:56 PM, atnaujinta Dec 13, 2017, 3:47 PM

„Iki šiol valstybė nekompensuoja žalos nukentėjusiesiems nuo smurtinių nusikaltimų, jeigu juos padaro nepakaltinami asmenys. Kaip rodo statistika, kasmet nepakaltinami asmenys nužudo po 4 ar 5 žmones ir padaro po 30–40 kitų smurtinių nusikaltimų. Siūlome, kad ir tokiais atvejais nukentėjusieji gautų finansinę valstybės paramą“, – pranešime spaudai sako teisingumo viceministrė Milda Vainiutė.

Įstatymo projekte taip pat siūloma, kad išmokama kompensacija nebūtų mažinama skiriamų pašalpų ar išmokų (laidojimo, laikino nedarbingumo pašalpos ir kt.) suma, nes tai nėra žalos atlyginimas. Pavyzdžiui, jeigu šiandien nukentėjusiajam, kurio artimasis buvo nužudytas, priklauso 3 tūkst. eurų išmoka, iš šios sumos būtų atimama 304 eurų dydžio laidojimo pašalpa.

Be kita ko, naujoje įstatymo projekto redakcijoje numatyta, kad prašymas kompensuoti smurtiniu nusikaltimu padarytą žalą turi būti pateiktas ne vėliau kaip per 5 metus nuo teismo sprendimo, kuriuo buvo priteista žala, įsiteisėjimo. Šiuo metu įstatyme nustatytas 10 metų terminas.

Taip pat numatoma, kad priimtiems sprendimams dėl smurtiniu nusikaltimu padarytos žalos kompensavimo būtų suteiktas vykdomojo dokumento statusas. Tai reiškia, kad sumos iš nuteistųjų bus išieškomos be teismo sprendimo, aiškina Teisingumo ministerija.

Nukentėjusiesiems išmokamos sumos pataisomis nekeičiamos.

Didžiausia turtinė žala, išmokama iš minėto fondo tyčinių nužudymų bylose, siekia 3,8 tūkst. eurų, neturtinė žala – 4,56 tūkst. eurų.

Nukentėjusiems dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo ar dėl smurtinio nusikaltimo nepilnamečiam asmeniui didžiausia turtinė žala siekia 3,04 tūkst. eurų, neturtinė – 3,8 tūkst. eurų. Jei padarytas kitas smurtinis nusikaltimas, didžiausias turtinės žalos dydis gali būti 2,28 tūkst. eurų, neturtinės žalos – 3,04 tūkst. eurų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.