Izraelio priešai džiaugiasi A.Sharono mirtimi

Tauta nepamirš

Libano gyventojai A.Sharono mirtimi džiaugtis ragina net vaikus.<br>AP nuotr.
Libano gyventojai A.Sharono mirtimi džiaugtis ragina net vaikus.<br>AP nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

„Reuters“, AFP, AP, BNS ir lrytas.lt inf.

Jan 11, 2014, 4:45 PM, atnaujinta Feb 17, 2018, 4:30 PM

„Buvęs ministras pirmininkas Arielis Sharonas atsisveikino su šiuo pasauliu būdamas 85-erių“, – parašė Ofiras Gendelmanas, ministro pirmininko Benjamino Netanyahu atstovas oficialioje paskyroje tinkle „Twitter“.

„Jis išėjo; išėjo, kai pats nusprendė išeiti“, – sakė jo sūnus Giladas netoli Tel Avivo esančioje ligoninėje „Sheba“, kur jo tėvas buvo prižiūrimas.

Tauta nepamirš

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pareiškė, kad Izraelio žmonės amžinai puoselės ligoninėje netoli Tel Avivo šeštadienį mirusio buvusio premjero A.Sharono atminimą.

„Izraelio valstybė lenkia galvą prieš išėjusį buvusį ministrą pirmininką Arielį Sharoną“, – sakoma B.Netanyahu pareiškime.

„Jo atminimas bus amžinai saugomas tautos širdyje“, – pabrėžė jis, reikšdamas ir „didį liūdesį“ dėl A.Sharono mirties.

B.Netanyahu pavadino A.Sharoną „svarbiausiu Izraelio kovos už saugumą veikėju“.

„Jis buvo, pirmiausia, narsus karys ir didis karo vadas, vienas didžiausių Izraelio gynybos pajėgose“, – pabrėžė premjera.

„Pasitraukęs iš karinės tarnybos, jis toliau dirbo Izraeliui, eidamas daugelį pareigų Izraelio vyriausybėje ir, žinoma, būdamas 11-uoju ministru pirmininku“, – pažymėjo B.Netanyahu.

Buvo griežtas ir gudrus lyderis

Dešiniosios Izraelio vyriausybės ministrai ir politinė opozicija gedi griežto ir gudraus lyderio, palikusio ryškius pėdsakus regione per karinę invaziją, žydų nausėdijų kūrimą ir šokiravusio tautiečius savo vienašališku sprendimu išvesti Izraelio karines pajėgas ir naujakurius iš Gazos Ruožo 2005 metais.

„Izraelio tauta neteko brangus žmogaus, didžio vadovo ir narsaus kario“, – sakoma strateginių reikalų ministro Yuvalo Steinitzo pareiškime.

Kol kas negauta komentarų iš palestiniečių savivaldos vadovo Mahmoudo Abbaso, su kuriuo A.Sharono politinis įpėdinis partijos „Likud“ vadovo poste, premjeras B.Netanyahu vedė JAV tarpininkaujamas taikos derybas.

Islamistai jaučiasi laimingi

Gazoje, „Hamas“ islamistai, kurių politinė įtaka augo Izraeliui pasitraukus iš Gazos, džiaugiasi A.Sharono mirtimi.

„Mes dar labiau pasitikime savo pergale, pasitraukus šiam tironui“,– pareiškė „Hamas“ atstovas Sami Abu Zurhi, kurio judėjimas siekia sugriauti žydų valstybę.

„Mūsų žmonės šiandien jaučiasi nepaprastai laimingi dėl šios mirties, dėl to, kad išėjo šis nusikaltėlis, kurio rankos suteptos mūsų žmonių krauju ir mūsų lyderių čia ir tremtyje krauju“, – nurodė jis.

Panašaus vertinimo sulaukta ir iš „Fatah“ partijos.

„Sharonas buvo nusikaltėlis, atsakingas už (palestiniečių prezidentu vadinto Yassero) Arafato nužudymą. Mes tikėjomės, kad jis pasirodys prieš tarptautinį baudžiamąjį teismą kaip karo nusikaltėlis“, – sakė įtakingas „Fatah“ atstovas Jibrilas Rajubas.

Koma truko aštuonerius metus

A. Sharonas, užkietėjęs jėgos šalininkas, tapo valstybininku, inicijavusiu planus perbraižyti valstybės sienas ir iš pagrindų pakeitusiu jos politinį vaizdą.

Nuo 2006 metų sausio 4 dienos, kai A.Sharoną po insulto ištiko koma, jis nebeatgavo sąmonės, o pastarosiomis dienomis, nuo sausio 1 dienos, jo būklė vis blogėjo, kaip nurodė medikai - dėl inkstų veiklos sutrikimo po operacijos.

Šio 85 metų politiko karjera – išskirtinė ir prieštaringai vertinama – truko daugiau kaip pusę amžiaus, ir jos tikslas buvo ginti šalies saugumą.

A.Sharonas kartą apsisprendė laikytis įsitikinimo, kad Izraeliui reikia atsiskirti nuo palestiniečių ir vienašališkai nuspręsti dėl savo sienų. 2005 metų rugsėjį, po 38 metus trukusios okupacijos, išvedęs Izraelio pajėgas ir naujakurius iš Gazos Ruožo, A.Sharonas paliko savo dešinės pakraipos partiją „Likud“ ir įkūrė centristų partiją, kuriai numatė įgyvendinti, jo nuomone, istorinę užduotį.

Tačiau, kai jį ištiko koma, Gazos Ruožo kontrolę perėmė islamistų judėjimas „Hamas“, kuris 2007-ųjų birželį sutriuškino jėgas, lojalias nuosaikiam palestiniečių prezidentui Mahmudui Abbasui, ir kuris iš esmės įsteigė islamistų teritoriją Izraelio pasienyje.

Save vadino kariu

A.Sharonas taip pat garsėjo prieštaringai vertinama Izraelio 1982 metų invazija į Libaną, per kurią žuvo maždaug 20 tūkst. žmonių.

2006 metais, po 34 dienas trukusio karo tarp Izraelio ir šiitų kovotojų grupuotės „Hizbollah“, tarpininkaujant Jungtinėms Tautoms (JT) Libane įsigaliojo ugnies nutraukimas. Pati „Hizbollah“ buvo įkurta po 1982 metų invazijos, kuriai A.Sharonas vadovavo kaip gynybos ministras.

A.Sharonas gimė 1928 metų vasario 27 dieną britų valdytoje Palestinoje. Jo tėvai buvo Lietuvos žydai.

Pats save jis vienu žodžiu apibūdino autobiografijos pavadinimu: „Karys“.

Pirmą kartą premjeru jis buvo išrinktas 2001-ųjų vasarį, keliais mėnesiais anksčiau apsilankęs Al Aksos mečetės komplekse Jeruzalėje, kurį žydai vadina Šventyklos kalnu. Tas apsilankymas ir musulmonams, ir judėjams šventoje vietoje išprovokavo antrąjį palestiniečių sukilimą.

Nors jo administracija iš pradžių buvo laikoma didžiausia jėgos šalininke per Izraelio istoriją, mažiau nei po ketverių metų ji išvedė iš Gazos Ruožo pajėgas ir iškeldino iš ten naujakurius.

Vadino „buldozeriu“ ir „Beiruto skerdiku“

Šitas atsitraukimas iš 1967 metais okupuotos palestiniečių teritorijos pelnė A.Sharonui pagyrų visame pasaulyje, bet nesutaikomais priešais pavertė buvusius draugus ir sąjungininkus dešiniųjų nacionalistų stovykloje.

Tačiau niekas negalėjo išteisinti A.Sharono jo priešininkų palestiniečių akyse. Kai jis 2006-aisiais patyrė insultą, netrukus „Hamas“ pareiškė, kad Artimiesiems Rytams bus geriau be jo.

Panašiai ir jo kritikai iš Izraelio dešiniųjų laikė jį išdaviku, kurio strategija padėjo perduoti valdžią Gazos Ruože judėjimui „Hamas“.

A.Sharonas išgarsėjo Izraelio karuose su arabų valstybėmis - represalijomis ir tendencija viską daryti pagal savo norus.

Jis buvo generolas per 1967 metų Šešių dienų karą, o 1973-iaisiais buvo atšauktas iš atsargos dalyvauti Jom Kipuro kare, kurio metu jo pajėgos kirto Egipto Sueco kanalą.

Dėl stiliaus ir sudėjimo „buldozeriu“ vadintą A.Sharoną arabai prisimena kaip „Beiruto skerdiką“ – dėl palestiniečių pabėgėlių žudynių Sabroje ir Šatiloje, kurias, stebint izraeliečių pajėgoms, vykdė viena Libano grupuotė.

Tai galiausiai kainavo jam postą – jis buvo priverstas atsistatydinti, nes buvo laikomas „netiesiogiai atsakingu“ už minėtą žudymą.

Tačiau jis liko ministrų kabinete ir atkūrė savo reputaciją, pirmiausia – kaip infrastruktūros, o paskui – kaip užsienio reikalų ministras, o 2000-aisiais tapo „Likud“ lyderiu.

Šeimos gyvenimą draskė tragedijos

2005 metų lapkritį jis išėjo iš „Likud“ ir įkūrė naują partiją „Kadima“, nusivylęs radikaliųjų pažiūrų šalininkais, kurie nepritarė pasitraukimui iš Gazos Ruožo ir bet kokioms tolesnėms nuolaidoms okupuotame Vakarų Krante.

Tai padaręs A.Sharonas iš esmės performavo Izraelio politinį kraštovaizdį.

Jo lošimas pasiteisino per 2006 metų kovo rinkimus, kai „Kadima“ pateko į Izraelio istoriją kaip pirmoji nauja partija, laimėjusi pirmuosius savo rinkimus.

Tačiau jo asmeninį gyvenimą paženklino tragedija. Pirmoji žmona Margalith žuvo per automobilio avariją 1962 metais.

Antroji A.Sharono žmona – Margalith jaunesnioji sesuo Lily – mirė nuo vėžio 2001 metais, o vienas iš trijų jo sūnų 1967-aisiais mirė po nelaimingo atsitikimo, žaisdamas su tėvo šautuvu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.