„WikiLeaks“: „Švedų tyrimas padės grąžinti J. Assange'ui gerą vardą“

Švedijos atnaujinamas tyrimas dėl įtariamo išžaginimo leis vyriausybių paslaptis viešinančio tinklapio „WikiLeaks“ įkūrėjui Julianui Assange'ui reabilituotis, pareiškė tinklapio vyriausiasis redaktorius Kristinnas Hrafnssonas.

Švedijos prokurorai pranešė, kad atnaujino tyrimą dėl „Wikileaks“ įkūrėjui Julianui Assange'ui pareikštų kaltinimų išprievartavimu. <br>AFP/Scanpix nuotr.
Švedijos prokurorai pranešė, kad atnaujino tyrimą dėl „Wikileaks“ įkūrėjui Julianui Assange'ui pareikštų kaltinimų išprievartavimu. <br>AFP/Scanpix nuotr.
Švedijos prokurorai pranešė, kad atnaujino tyrimą dėl „Wikileaks“ įkūrėjui Julianui Assange'ui pareikštų kaltinimų išprievartavimu. <br>„Scanpix“ nuotr.
Švedijos prokurorai pranešė, kad atnaujino tyrimą dėl „Wikileaks“ įkūrėjui Julianui Assange'ui pareikštų kaltinimų išprievartavimu. <br>„Scanpix“ nuotr.
Švedijos prokurorai pranešė, kad atnaujino tyrimą dėl „Wikileaks“ įkūrėjui Julianui Assange'ui pareikštų kaltinimų išprievartavimu. <br>„Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Švedijos prokurorai pranešė, kad atnaujino tyrimą dėl „Wikileaks“ įkūrėjui Julianui Assange'ui pareikštų kaltinimų išprievartavimu. <br>„Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Švedijos prokurorai pranešė, kad atnaujino tyrimą dėl „Wikileaks“ įkūrėjui Julianui Assange'ui pareikštų kaltinimų išprievartavimu. <br>ZUMAPRESS/Scanpix nuotr.
Švedijos prokurorai pranešė, kad atnaujino tyrimą dėl „Wikileaks“ įkūrėjui Julianui Assange'ui pareikštų kaltinimų išprievartavimu. <br>ZUMAPRESS/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (4)

Lrytas.lt

2019-05-13 12:28, atnaujinta 2019-05-13 23:25

„Anksčiau tyrimas buvo nutrauktas, bet jo atnaujinimas suteiks Assange'ui galimybę grąžinti gerą vardą“, – sakoma K. Hrafnssono pareiškime socialiniame tinkle „Twitter“.

„Assange'as visada norėjo atsakyti į visus švedų prokuratūros klausimus ir ne kartą siūlėsi taip padaryti. Žiniasklaidos plačiai išplatinta prielaida, kad Assange'as vengė apklausos Švedijoje, yra melaginga“, – pabrėžė jis.

Anksčiau pirmadienį Švedijos prokuratūra nusprendė atnaujinti tyrimą išžaginimo byloje „WikiLeaks“ įkūrėjui. Parengtinis bylos tyrimas buvo nutrauktas 2017 metų gegužę.

Pasak prokuratūros, kadangi šiuo metu J. Assange'as yra kalinamas Didžiosios Britanijos kalėjime, susidariusios aplinkybės leidžia prašyti jo perdavimo Švedijai.

Australas aktyvistas, prieš septynerius metus pasiprašęs prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone, buvo suimtas balandžio 11-ąją, Kitui atšaukus jam suteiktą politinį prieglobstį ir išdavus britų pareigūnams.

Stokholmas prieš dvejus metus nutraukė bylą dėl rimto lytinio nusikaltimo, nes negalėjo apklausti J. Assange'o jam pasiprašius prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone.

Švedų prokurorai preliminarius kaltinimus – neprilygstančius oficialiems – J. Assange'ui pareiškė po 2010 metais įvykusio jo apsilankymo Švedijoje, kur dvi moterys pateikė skundus, tvirtindamos tapusios šio australo lytinių nusikaltimų aukomis.

Byla dėl įtariamo nederamo lytinio elgesio buvo nutraukta 2017 metais suėjus senaties terminui. Liko byla dėl įtariamo išžaginimo, bet pareigūnai negalėjo jos tirti, nes J. Assange'as gyveno ambasadoje ir nebuvo galimybių atvežti jį į Švediją.

Šios bylos senatis sueis 2020 metų rugpjūtį. J. Assange'as neigia pažeidęs įstatymus ir tvirtina, kad kaltinimai yra politiškai motyvuoti, o lytiniai santykiai vyko abipusiu sutikimu.

K. Hrafnssonas taip pat pareiškė, kad Švedijai buvo daromas „politinis spaudimas“ atnaujinti tyrimą dėl J. Assange'o, kuris šiuo metu Britanijoje atlieka 50 savaičių įkalinimo bausmę už 2012 metais padarytą pažeidimą.

E.-M. Persson sakė, kad bus išduotas europinis J. Assange'o arešto orderis. Švedijai žengus šį žingsnį britų pareigūnai turės spręsti, ar išduoti J. Assange'ą Švedijai, ar Jungtinėms Valstijoms, kur jis yra atskirai ieškomas dėl įtariamo įsilaužimo į vieną Pentagono kompiuterių.

47 metų australas su jį apkaltinusiomis moterimis susipažino 2010 metų rugpjūtį atvykęs į Stokholmą skaityti paskaitos. Viena jų dalyvavo organizuojant renginį Švedijos centro kairės Socialdemokratų partijai ir pasisiūlė priimti J. Assange'ą savo bute. Kita moteris buvo auditorijoje.

Moterų pasakojimus išklausęs policijos pareigūnas nusprendė, jog yra priežastis įtarti, kad jos tapo lytinių nusikaltimų aukomis, ir perdavė bylas prokurorui.

Nė vienos iš šių moterų vardai viešai neskelbiami.

J. Assange'as 2010 metų rugsėjį išvyko iš Švedijos į Britaniją. Tų metų lapkritį Stokholmo teismas patvirtino prašymą sulaikyti J. Assange'ą apklausai.

2012-ųjų birželį J. Assange'as prisiglaudė Ekvadoro ambasadoje Londone, kad išvengtų ekstradicijos į Švediją.

Po beveik septynerių ambasados pastate praleistų metų Ekvadoras atšaukė jo politinį prieglobstį, apkaltinęs jį įvairiausiais dalykais, pradedant kišimusi į šalies užsienio politikos reikalus ir baigiant prasta higiena. Balandžio 11 dieną J. Assange'ą areštavo britų policija.

Šiuo metu jis laikomas Londono Belmaršo kalėjime, kur atlieka minėtą bausmę ir, taip pat, yra sulaikytas pagal JAV ekstradicijos prašymą.

Švedijoje J. Assange'ui gresia laisvės atėmimo iki ketverių metų bausmė.

Ekvadoras ketina perduoti JAV J. Assange'o daiktus

Ekvadoras perduos Jungtinėms Valstijoms dokumentus ir kompiuterinę įrangą, kuriuos vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „Wikileaks“ įkūrėjas Julianas Assange'as (Džulianas Asandžas) paliko šios Lotynų Amerikos šalies ambasadoje Londone, Kitui atšaukus jam suteiktą politinį prieglobstį ir leidus suimti britų pareigūnams, pirmadienį pranešė aktyvisto advokatai.

Ekvadoro prokurorai įgaliojo policiją ateinantį pirmadienį atlikti kratą kambaryje, kuriame australas gyveno septynerius metus, ir paimti jo asmeninius daiktus, nurodė teisininkai.

Jie citavo prokuratūros elektroninį laišką, datuotą gegužės 8-ąją, bet naujienų agentūra AFP negalėjo patvirtinti jo autentiškumo.

Paimti daiktai, įskaitant kompiuterius, mobiliuosius telefonus, kompiuterines laikmenas ir kitus elektroninius įtaisus, bus išsiųsti į Jungtines Valstijas, Ekvadorui reaguojant į JAV Teisingumo departamento prašymą bendradarbiauti atliekant tyrimą dėl J. Assange'o, nurodoma minėtame elektroniniame laiške.

Tokie veiksmai būtų „absoliutus teisės į gynybą pažeidimas, nes jie perduotų Jungtinėms Valstijoms visą jo susirašinėjimą su savo advokatais, kuris yra konfidencialus“, AFP sakė J. Assange'o advokatas Madride Aitoras Martinezas (Aitoras Martinesas).

47 metų J. Assange'as šiuo metu laikomas Londono policijos areštinėje. Jungtinės Valstijos jį kaltina 2010 metų kovą susimokius su buvusia JAV kariuomenės analitike Chelsea Manning (Čelsi Maning) apeiti Gynybos departamento kompiuterinio tinklo slaptažodį.

Ch. Manning – translytė moteris, tuomet dar buvusi Bradley Manningas (Bradlis Manningas), nutekino „WikiLeaks“ šimtus tūkstančių konfidencialių dokumentų, atskleidusių JAV kariuomenės netinkamus veiksmus per karą Irake ir diplomatinių paslapčių, susijusių su daugybe šalių.

Jeigu J. Assange'o kaltė dėl sąmokslo būtų įrodyta, jam Jungtinėse Valstijose grėstų iki penkerių metų laisvės atėmimo, bet jo teisininkai deda pastangas, kad aktyvistas nebūtų išduotas, ir šis procesas gali tęstis ne vienus metus.

Jo advokatas Ekvadore Carlos Poveda (Karlas Poveda) sakė AFP „niekada“ nebuvęs informuotas apie prokuratūros sprendimą.

C. Poveda sakė apskųsiantis leidimą paimti J. Assange'o daiktus, kad jis būtų įšaldytas.

Jeigu prokurorai nesutiks atšaukti savo sprendimo, jis paprašė, kad J. Assange'as dalyvautų, kai jo kambaryje bus atliekama krata.

Pasak šaltinių Ekvadoro teismuose, prokuratūra nepaviešino šio sprendimo, nes jis yra dalis konfidencialaus dokumento, susijusio su tarptautiniu bendradarbiavimu.

J. Assange'as prieglobsčio Ekvadoro ambasadoje Londone pasiprašė 2012 metų birželį, kad Jungtinė Karalystė jo neišduotų Švedijai, tuo metu nagrinėjusiai dviejų moterų skundus, kad „WikiLeaks“ įkūrėjas prieš jas lytiškai smurtavo ir išžagino. Ekvadorui nusprendus atšaukti prieglobstį, J. Assange'as balandžio 11-ąją buvo ištemptas iš ambasados pastato Britanijos policijos.

Londono teismas gegužės 1-ąją skyrė jam 50 savaičių administracinio arešto dėl pažeistų paleidimo už užstatą taisyklių, kai aktyvistas pasiprašė prieglobsčio ambasadoje.

Švedijos prokuratūra savo ruožtu pirmadienį pranešė atnaujinanti tyrimą dėl įtariamo išžaginimo, nors J. Assange'as tvirtina, kad su minėtomis moterimis santykiavo abiem pusėms sutikus ir kad ši byla tėra dingstis išduotų jį Jungtinėms Valstijoms.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.
„Nauja diena“: ar I. Šimonytė gali pasipriešinti G. Nausėdai?