Ukraina atsikovojo du miestus, P.Porošenka įsakė tęsti operaciją

Šeštadienis Ukrainos kariams - labai sėkminga diena. Skelbiama, kad šeštadienį ukrainiečiai atsiėmė iki tol separatistų kontroliuotą Slovjanską, o vėliau - ir kitą svarbų miestą Kramatorską. Kol kas atkakliausi mūšiai verda Donecke.

Ukrainos kariai šeštadienį pasiekė svarbių pergalių.<br>AP nuotr.
Ukrainos kariai šeštadienį pasiekė svarbių pergalių.<br>AP nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

„Interfax“, AFP, BNS, ELTA ir lrytas.lt inf.

Jul 5, 2014, 11:37 AM, atnaujinta Feb 12, 2018, 5:26 AM

Virš Slovjansko - Ukrainos vėliava

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka nurodė jėgos struktūroms Slovjanske virš miesto tarybos pastato iškelti valstybinę Ukrainos vėliavą, pranešė šeštadienį prezidento spaudos tarnyba. 

„Generalinio štabo viršininkas Viktoras Muženka pranešė prezidentui P.Porošenkai, kad šiandien naktį (šeštadienio rytą) iš Slovjansko mėgino išsiveržti smogikai, kurie pateko į Ukrainos karių minosvaidžių ugnį. Buvo pamuštas vienas tankas, du BMP (pėstininkų šarvuočiai) ir du BMD (desantininkų šarvuočiai)“, – dar nurodė spaudos tarnyba. 

Pasak liudininkų, naktį į Kramatorską atvyko karinės technikos kolona iš Slovjansko; joje buvo keli tankai, šarvuočiai, automobiliai „Ural“. 

Kiti pasakojo, kad viena separatistų kolona juda Donecko link. 

Netrukus Rusijos televizijos Pirmasis kanalas patvirtino, kad prorusiški kovotojai pasitraukė iš Slovjansko. 

„Slovjanską kontroliuoja Ukrainos jėgos struktūros. Anksti rytą kovotojai buvo priversti palikti miestą. Tai mums patvirtino pasiskelbusios Donecko respublikos štabe“, – pranešė žinių laidos vedėja.

Atsiimtas ir Kramatorskas

Antiteroristinės operacijos pajėgos įėjo ir į kitą separatistų bastionu buvusį Donecko srities miestą - Kramatorską.

Tyrėjai ir išminuotojai tikrina pagrindinius administracinius pastatus, ieškodami separatistų paliktų minų. Pasak Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos spaudos atstovo Andrejaus Lysenkos, Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms aktyvią pagalbą teikia vietos gyventojai.

Pasak liudininkų, ant Kramatorsko miesto tarybos pastato, kur dar ryte kabojo Donecko liaudies respublikos ir Rusijos vėliavos, iškabinta Ukrainos dvispalvė.

Donecke - kautynės

Donecke šeštadienio ryto vyko kautynės dėl oro uosto, praneša korrespondent.net. Aplinkiniuose miesto rajonuose girdėti šūviai ir sprogimai. Virš miesto skraido kariniai lėktuvai.

„Donecke vyksta mūšis dėl oro uosto, buvo aviacijos antskrydis – du naikintuvai, - ir smogė į oro uostą. Savigynos būriai bandė numušti naikintuvus nešiojamu zenitiniu raketiniu kompleksu“, - sakė Donecko separatistų atstovai.

Jų duomenimis, kariniai veiksmai vyksta ir Kramatorske, ryte ten jie išsiuntė savo pastiprinimą, tikėdamiesi miesto šturmo.

Prezidentas įsakė tęsti operaciją

Ukrainos prezidentas P.Porošenka kreipėsi per televiziją ir įsakė toliau tęsti antiteroristinę operaciją, išlaisvinant Donbaso regioną.

Pasak P.Porošenkos, Slovjansko išlaisvinimas - dar ne metas fejerverkams, bet tik persilaužimo pradžia kovoje už Ukrainos teritorinį vientisumą.

Prezidentas taip pat įsakė suteikti humanitarinę pagalbą Slovjansko ir kitų gyvenviečių gyventojams, taip pat pasirašė įsakymą dėl Ukrainos karių, ypatingai pasižymėjusių išvaduojant Slovjanską, apdovanojimo. 

Spruko kartu su vadu

Dauguma prorusiškų separatistų ir jų vyriausiasis vadas šeštadienį ryte paspruko iš savo tvirtovės Slovjanske Ukrainos rytuose, pranešė vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas apie didžiausią Kijevo sėkmę per beveik tris mėnesius trukusią karinę kampaniją.

„Šį rytą žvalgyba pranešė, kad Girkinas (Igoris Strelkovas) ir pagrindinė maištininkų dalis paspruko iš Slovjansko, sukeldami sumaištį tarp nedaugelio likusiųjų“, – sakė ministras apie maždaug 120 tūkst. gyventojų pramoninį miestą, kurį nuo balandžio 6 dienos laikė užėmę separatistai.

Ukraina teigia, kad I.Strelkovas yra Rusijos karinės žvalgybos – Generalinio štabo vyriausiosios žvalgybos valdybos (GRU) – pulkininkas. 

Tiek I.Strelkovas, tiek Maskva neigia jo ryšius su GRU, nors Vakarų šalys tvirtina, kad Kremlius slapta finansuoja ir apginkluoja sukilėlius, kad destabilizuotų naująją proeuropietišką Kijevo vyriausybę ir iš išlaikytų savo kontrolę Ukrainos rytiniuose regionuose, kuriose gyvena daug rusakalbių. 

A.Avakovas savo „Facebook“ pranešime rašė, kad kovotojai traukiasi į Horlivką – 260 tūkst. gyventojų turintį miestą už maždaug 50 kilometrų į pietryčius nuo Slovjansko, kurio teritorijos didžioji dalis tebėra kontroliuojama ginkluotų grupuočių. 

Vėliau paskelbtoje žinutėje ministras nurodė, kad civiliai ateina į patikros postus, kuriuos anksčiau kontroliavo sukilėliai, „ir nešasi ginklus bei neperšaunamas liemenes, paliktas kovotojų“. 

Viena žmogaus teisių organizacijos „Human Rights Watch“ stebėtoja, kuri sakė esanti tame regione, savo pranešime patvirtino A.Avakovo paskelbtą informaciją. 

„Šį rytą apie 8–9 val. mažiau sukilėlius, paliekančius #Slovjanską per #Kramatorską“, – sakoma stebėtojos Tatjana Lokšinos pranešime socialiniame tinkle „Twitter“. 

„Jie sakė: „Miestas krito, visi traukiasi“, – pridūrė ji. 

Separatistai nusivylė V.Putinu

Ukrainos prorusiški separatistų paskelbtos „Donecko liaudies respublikos“ (DLR) lyderis Denisas Pušilinas šeštadienį patvirtino, kad jų kovotojai pasitraukė iš savo tvirtovės Slovjansko ir priekaištavo Rusijai, kad ji neatėjo jiems į pagalbą. 

„Slovjanską atidavėme... Atleiskite, Slovjansko gyventojai, kad nesugebėjome jūsų apginti... Kovojome iš visų jėgų. Atleiskite, jeigu galėsite atleisti“, – DLR tarybos pirmininkas D.Pušilinas rašė socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbtoje žinutėje. 

„Mums suteikė viltį. Suteikė viltį ir paliko. Gražūs buvo (Rusijos prezidento Vladimiro) Putino žodžiai apie rusų tautos, Naujosios Rusijos gynimą. Tačiau tik žodžiai“, – skundėsi jis. 

Separatistų lyderis taip pat tvirtino, kad Slovjansko mieste, kurį, pasitraukus kovotojams, užėmė Ukrainos vyriausybės pajėgos, „darbuojasi Nacionalinė gvardija, šaudo taikius gyventojus“. 

Tuo tarpu DLR „pirmasis premjero pavaduotojas“ Andrejus Purginas sakė naujienų agentūrai „Interfax“, kad kovotojai pasitraukė iš Slovjansko, siekdami apsaugoti taikius gyventojus, teigdamas, kad tai nereiškia, jog Kijevo vyriausybės priešininkų pajėgos sutriuškintos. 

„Mūsų pasipriešinimas nepalaužtas“, – pabrėžė A.Purginas. 

„Kodėl sukilėliai paliko Slovjanską? O kaip jūs pasielgtumėte, jei į jus pliektų iš minosvaidžių, artilerijos pabūklų, bombarduotų iš oro, o jūs turėtumėt tik tris tankus ir automatų“, – klausė jis. 

„Sukilėlių pasitraukimas iš Slovjansko – blaivaus proto žingsnis, kuriuo siekiama apsaugoti nuo žūties taikius gyventojus ir išsaugoti Slovjansko kovotojų branduolį“, – aiškino A.Purginas. 

Patraukė į Donecką

Iš Slovjansko pasprukę separatistai, panašu, patraukė į Donecką.

Liudininkai pranešė matę įvažiuojančią didelę karinės technikos koloną, manoma, atvykusią iš Slovjansko. Joje – apie 200 karinės technikos vienetų. Pasak liudininkų, technika su ginkluotais žmonėmis juda per miestą išsisklaidžiusi.

Prorusiškų separatistų kontroliuojamo Ukrainos rytinio Donecko miesto lyderiai šeštadienį patvirtino informaciją, kad į jų miestą atvyko kovotojai, kurie anksčiau tą dieną pasitraukė iš savo tvirtovių Slovjanske ir Kramatorske, neatlaikę intensyvaus vyriausybės pajėgų puolimo. 

Merija taip pat nurodė, kad Donecko oro uosto prieigose vyksta susirėmimai ir paprašė gyventojų be reikalo nesirodyti gatvėse. 

Donecko gyventojai jau pradėjo trauktis iš miesto, baimindamiesi didelio masto karinių veiksmų. 

Miesto valdžia masinės evakuacijos nepaskelbė, tačiau daugelis gyventojų nusprendė nieko nelaukdami išvažiuoti iš Donecko. 

„Kai sukilėliai paliko Slovjanską, bijome, kad Ukrainos pajėgos įžengs į Donecką, kad prasidės kovos veiksmai – dėl to, baimindamiesi dėl artimųjų, nusprendėme palikti miestą ir veržtis Rusijos sienos link, kur veikia pabėgėlių laikino apgyvendinimo punktai“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė miesto gyventoja Aliona Bondarenko. 

Donecko gyventojas Andrejus Melkonianas sakė „Interfax“, kad irgi baiminasi dėl savo artimųjų ir tikriausiai mėgins artimiausiu metu išvežti juos iš miesto. 

„Padėtis nerami. Bijau, kad pradės bombarduoti. Bet kokiu atveju, mano šeimai iš to nieko gera nebus. Dėl to išvažiuosim pas giminaičius. Neatmetu, kad atgal sugrįšime tik tuomet, kai viskas baigsis. Mums jau teko bėgti iš (Kalnų) Karabacho“, – sakė vyras, turėdamas omenyje Azerbaidžano ir Armėnijos ginčijamą teritoriją, kurioje praeito amžiaus 10-ojo dešimtmečio pradžioje vyko kruvinas konfliktas. 

Antiteroristinės operacijos pajėgos iš Slovjansko besiveržiantiems teroristams pridarė nemažai nuostolių. Sunaikinti 5 karinės technikos vienetai – tankas, du BMP ir du BTR šarvuočiai. Apie tai pranešė Nacionalinio saugumo ir gynybos tarnybos spaudos atstovas Andrejus Lysenka.

Anksčiau naktį A.Avakovas savo paskyroje socialiniame tinkle „Faceebook“ pranešė, kad Ukrainos jėgos struktūros sunaikino vadinamosios Donecko liaudies respublikos štabą Artiomovske. Jis dar nurodė, kad operacija bus tęsiama.

Separatsitai neigė

Rytų Ukrainos separatistai pradžioje paneigė spaudoje pasirodžiusius pranešimus, kad kovotojai apleido vieną pagrindinių savo citadelių - Slovjanską, praneša BBC.

„Censor.net“ tinklapis anksčiau rašė, kad Ukrainos pajėgos susidūrė su separatistų konvojumi, bandžiusiu pralaužti Slovjansko apsuptį. Į kovotojus esą buvo paleista artilerijos ugnis, todėl konvojus pakriko. Ukrainiečių „Ostrov“ naujienų tinklapis pranešė, jog iš Slovjansko milicijos būstinės pabėgę įkaitai informavo apie miestą paliekančius separatistus, vykstančius Kramatorsko link. „Donecko liaudies respublikos“ atstovai šią informaciją netrukus paneigė.

Rusijos naujienų agentūros 'Interfax“ duomenimis, Ukrainos kariuomenė sunaikino Donecko separatistų vadavietę Artimevsko mieste.

Tačiau vėliau Donecko liaudies gubernatoriumi apsiskelbęs Pavelas Gubarevas patvirtino, kad iš Slovjansko jie pasitraukė, ir kad jį šiuo metu kontroliuoja Ukrainos pajėgos, tačiau teigė, kad tai buvo padaryta siekiant laimėti laiko.

Miestas virtęs vaiduokliu

Ukrainos prorusiški kovotojai paliko savo pagrindinę tvirtovę Slovjanską, tačiau vyriausybės pajėgos dar neįžengė į miestą, pranešė šio miesto apsišaukėlis separatistų meras. 

„Kovotojai pasitraukė. Ukrainos armijos Slovjanske dar nėra. Mieste valdžios nėra“, – naujienų agentūrai AFP sakė „meras“ Vladimiras Pavlenka. 

Slovjanskas buvo vienas iš pagrindinių taikinių per Ukrainos pajėgų šią savaitę atnaujintą puolimą prieš sukilėlius. 

Simboline sukilimo širdimi tapusio miesto gyventojai sakė AFP, kad kovotojai, kurie laikė užėmę Slovjanską apie tris mėnesius, netikėtai dingo. 

„Kovotojų pasitraukimas buvo staigmena. Niekas nežinojo, kad tai vyksta“, – sakė gyventojas Nikolajus Čerepas. 

„Šį rytą pamačiau, kad priešais meriją nebėra kovotojų, vėliau pamačiau, kad niekas nebebudi prie mieste įrengtų barikadų“, – pridūrė jis. 

Vyriausiasis sukilėlių pareigūnas patvirtino, kad jų kovotojai buvo priversti palikti Slovjanską dėl suintensyvėjusios Ukrainos karinės operacijos. 

„Dėl triuškinamo priešų kiekybinio pranašumo mūsų žmonės buvo priversti palikti savo pozicijas“, – sakoma separatistinės „Donecko liaudies respublikos“ premjero Aleksandro Borodajaus pranešime, paskelbtame sukilėlių tinklalapyje. 

Dėl įnirtingų susirėmimų Slovjanske kadaise buvęs ramus 120 tūkst. gyventojų turintis miestas virto nuniokotu vaiduoklių miestu, iš kurio daugelis žmonių pabėgo, kad išvengtų smurto. 

Miestą pradėjo gaivinti

Naujienų agentūra „Interfax“ citavo šaltinius Ukrainos prezidento Petro Porošenkos administracijoje, kurie sakė, kad „gynybos ministras generolas pulkininkas Valerijus Heletejus ir Generalinio štabo viršininkas Viktoras Muženka pranešė Ukrainos prezidentui, jog virš Slovjansko miesto tarybos iškelta Ukrainos valstybinė vėliava“. 

Šaltiniai pridūrė, kad Slovjanske darbą pradėjo humanitarinė misija, teiksianti pagalbą gyventojams mieste, kuris apie tris mėnesius buvo kontroliuojamas prorusiškų separatistų ir buvo tapęs įnirtingų susirėmimų židiniu. 

Prezidentūros spaudos tarnyba nurodė, kad V.Heletejus informavo prezidentą apie pastangas atnaujinti socialinių tarnybų ir milicijos darbą Slovjanske. 

„Ėmėmės atnaujinti miesto gyvybinę veiklą“, – prezidentūra citavo ministro žodžius. 

P.Porošenka pasveikino kariškių laimėjimus ir nurodė skirti apdovanojimus karius, pasižymėjusius vaduojant nuo separatistų pajėgų Nikolajivkos ir Semenivkos gyvenvietes bei Slovjansko miestą. 

Ginkluotųjų pajėgų vadovybė taip pat informavo prezidentą apie pažangą per karines operacijas šalies rytuose. 

„Kramatorske veikia žvalgybos kuopa, tikrinanti, ar nėra padėta minų, kad būtų galima tęsti karinę operaciją. Prezidentas nurodė, kad vaduojant miestus ir gyvenvietes, būtų užtikrintas didžiausias įmanomas taikių gyventojų saugumas“, – sakoma prezidentūros pranešime. 

Tuo tarpu penktadienį išvaduotoje Nikolajivkos gyvenvietėje pradėjo darbą laikinoji administracija ir paskirtas milicijos viršininkas.

Didelio masto puolimas 

I.Strelkovas penktadienį sakė Kremliaus politiką palaikančiam naujienų portalui „LifeNews“, kad jo daliniai „bus sunaikinti ... per savaitę, vėliausiai – per dvi savaites“, jeigu Rusija nepadės užtikrinti paliaubų arba nepasiųs savo pajėgų į Ukrainą. 

Slovjanskas yra prorusiškų separatistų sukilimo, kuris prasidėjo Ukrainoje, kai vasarį provakarietiški protestuotojai Kijeve nuvertė Kremliaus palaikomą šalies administraciją, o Rusija vėliau aneksavo Krymo pusiasalį, simbolinė širdis. 

Aviacijos atakos, artilerijos bombardavimas ir snaiperių ugnis nusinešė jau per 470 žmonių gyvybių, o Vakarų lyderiai desperatiškais mėgino tarpininkauti, kad būtų paskelbtos paliaubos ir pradėtas dialogas tarp konflikto šalių. 

Ukrainos prezidentas P.Porošenka penktadienį sutiko nedelsiant pradėti derybas su sukilėlių vadais ir Rusija, kad būtų nutrauktas kraujo liejimas, kuris kelia pavojų valstybės išlikimui, taip pat smarkiai pablogino ryšius tarp Rytų ir Vakarų. 

Susirėmimai ekonomiškai itin svarbiose rytinėse Luhansko ir Donecko srityse, besiribojančiose su Rusija, vėl suintensyvėjo, kai P.Porošenka anksčiau šią savaitę atsisakė pratęsti dešimt dienų galiojusias paliaubas, kurias Kijevas buvo vienašališkai paskelbęs. 

Jam priėmus šį sprendimą, nedelsiant buvo atnaujintas „didelio masto“ vyriausybės pajėgų puolimas, dėl kurio Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas perspėjo, kad Maskva turi teisę ginti savo tėvynainius Ukrainoje. 

Tačiau P.Porošenkos kvietimo pradėti derybas šeštadienį dar nepatvirtino nei Maskva, nei Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) tarpininkai. 

Kijevas nesutiko su pasiūlymu surengti derybas prie apskritojo stalo Donecke, kur Maskva turi didelę įtaką. Tačiau sukilėliai atsisako vykti į Kijevą arba Europos Sąjungos (ES) valstybes, baimindamiesi, kad bus suimti. 

Antrasis pagal rangą separatistinio Donecko kabineto narys penktadienį sakė naujienų agentūrai „Interfax“, kad derybas prie apskritojo stalo planuojama surengti Baltarusijos sostinėje Minske. 

Rusijos pulkininkas

43 metų I.Strelkovas išlieka vienu iš mįslingiausių, tačiau taip pat įtakingiausiu veikėju neramumuose, jo pavardė yra Kijevo vyriausybės labiausiai ieškomų žmonių sąrašo viršūnėje. 

Jis yra separatistų paskelbtos „Donecko liaudies respublikos“ gynybos ministras, taip pat Slovjansko sukilėlių pajėgų vadas. 

I.Strelkovas siejamas su balandį įvykdytu septynių ESBO stebėtojų pagrobimu Slovjansko prieigose. Tie stebėtojai buvo paleisti po aštuonių dienų, įsikišus Maskvai. 

Kijevas paskelbė, kaip teigiama, perimtus I.Strelkovo pokalbius su V.Putino specialiuoju pasiuntiniu Vladimiru Lukinu, kuriuose jie kalba apie ESBO stebėtojus. 

„Mes norime išvaduoti Ukrainą nuo fašistų“, – I.Strelkovas sakė vienam Rusijos bulvariniam leidiniui, kai jo daliniai užėmė Slovjanską.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.