P. Porošenka: „Ukraina ginsis, jei paliaubos žlugs“

Prezidentas netiki, kad laimėti galima vien ginklu

Į kritikos ugnį patekęs prezidentas davė atkirtį per ilgą klausimų ir atsakymų sesiją.<br>AP nuotr.
Į kritikos ugnį patekęs prezidentas davė atkirtį per ilgą klausimų ir atsakymų sesiją.<br>AP nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

BNS, AFP ir lrytas.lt inf.

Sep 22, 2014, 9:35 AM, atnaujinta Jan 30, 2018, 4:24 AM

Andrijus Lysenka žurnalistams sakė, kad per pastarąsias 24 val. žuvo du ukrainiečių kariai, nors galioja rugsėjo 5 dieną paskelbtas ugnies nutraukimas, tačiau separatistų artilerijos ugnis sumažėjo ir nebuvo šaudoma iš Rusijos teritorijos.

Šie faktoriai sudarė Ukrainai galimybes pradėti įgyvendinti susitarimą, kurį Ukrainos ir Rusijos pasiuntiniai su separatistais pasiekė penktadienį ir pagal kurį kariaujančios šalys po 15 km iš savo pusės nuo kovų linijos atitrauks artileriją bei kitą sunkiąją įrangą, kad būtų sukurta buferinė zona.

Devynių punktų memorandumas, kuris buvo pasirašytas Baltarusijos sostinėje Minske, regis, sumažino kasdienio smurto Rytų Ukrainoje intensyvumą ir apmalšino nuogąstavimus dėl saugumo sukilėlių kontroliuojamuose miestuose.

Donecko valdžia sakė, kad šis angliakasių miestas, kurį dėl balandį prasidėjusių kovų paliko kone pusė iš buvusio milijono gyventojų, jau antrą dieną nepatiria „jokių aktyvių kovų“.

Prezidentas netiki, kad laimėti galima vien ginklu

Parlamentarai Kijeve praėjusią savaitę parėmė prezidento Petro Porošenkos sprendimą suteikti karo sužalotai teritorijai trejus faktinės autonomijos metus.

Provakarietiškas prezidentas sakė, kad šis „specialus statusas“ yra vienintelė išeitis iš kraujo liejimo, kuris jau pareikalavo beveik 3 tūkst. gyvybių ir sukėlė pavojų šalies išlikimui susidūrus su tuo, ką Kijevas laiko Rusijos ekspansionistine grėsme.

Karo „negalima laimėti vien karinėmis priemonėmis“, pasakė P.Porošenka tautai interviu, kuris sekmadienį buvo parodytas per šešis pagrindinius televizijos kanalus.

Tačiau įstatymą dėl savivaldos išjuokė balsinga nacionalistiškai nusiteikusių politikų grupė, manevruojanti prieš spalio 26 dieną įvyksiančius parlamento rinkimus, po kurių daugiau galių turės parlamentas ir mažiau – prezidentas.

Jų baimę, kad P.Porošenka iš esmės pripažino pralaimėjimą Kremliui, sustiprino separatistų pareiškimai, kad jie nebėra susiję su Kijevu ir gali laisvai valdyti savo regionus kaip nepriklausomas valstybes.

„Tegu jie vadina tai „specialiu statusu“, jei nori. Bet jei Ukrainos įstatymai neapima kokio nors regiono, tuo iš esmės pripažįstama jo nepriklausomybė – tik labiau užmaskuotais žodžiais“, – oficialiai separatistų svetainei sakė Luhansko „premjeras“ Igoris Plotnickis.

Prarado daug karinės technikos

Ukrainos prezidentas Petro Porošenka sekmadienį įspėjo, kad jos šalis turi būti pasirengusi gintis, jei žlugtų taikos planas, kuriuo siekiama nutraukti penkis mėnesius trunkantį konfliktą su prorusiškais separatistais.

Šį pareiškimą provakarietiškas prezidentas paskelbė netrukus po to, kai Nacionalinės saugumo ir gynybos tarybos atstovas įspėjo, kad Ukraina neatitrauks savo pajėgų nuo fronto linijos, kol visos šalys nesilaikys ugnies nutraukimo pagal naujojo taikos plano sąlygas.

P.Porošenka savo 80 minučių kalboje, kurią transliavo televizija, gynė antradienį Aukščiausiosios Rados patvirtintą jo sprendimą trejiems metams suteikti ribotą autonomiją kai kuriems rajonams pramoniniuose šalies rytuose mainais į tai, kad separatistų kontroliuojama teritorija liktų Ukrainos sudėtyje.

Rugsėjo 5 dieną sudarytą paliaubų sutartį šeštadienį sutvirtino tarpininkaujant Europai pasirašytas susitarimas su separatistų lyderiais ir Maskva, kuriame numatyta, kad visos konflikto šalys per 24 valandas nutrauks ugnį ir bus sukurta 30 kilometrų ilgio demilitarizuota zona.

Ukrainos nacionalistų politikai, besivaržantys dėl rinkėjų palankumo prieš kito mėnesio pabaigoje vyksiančius parlamento rinkimus, apkaltino P.Porošenką iš esmės pripažinus pralaimėjimą Kremliui.

Į kritikos ugnį patekęs prezidentas davė atkirtį per ilgą klausimų ir atsakymų sesiją - pirmąjį tokį susitikimą su žurnalistais nuo tada, kai gegužę buvo išrinktas valstybės vadovu.

„Turime būti pasirengę apginti savo šalį, jei taikos planas neveiks“, - sakė jis.

„Patikėkite, turime priemonių save apginti“, - pridūrė jis, kalbėdamas apie radarus ir kitokią neletalinę karinę įrangą, pažadėtą Ukrainai per P.Porošenkos ketvirtadienio vizitą Vašingtone ir derybas su NATO sąjungininkėmis.

P.Porošenka pripažino, kad šaliai labai reikia modernių technologijų, nes 65 proc. jos karinės technikos, kurios didžioji dalis buvo užsilikusi nuo sovietinių laikų, buvo pasiųsta į karo zoną ir ten sunaikinta.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.