Kiek, kada ir kokių kruopų valgyti, jei norite numesti svorio

Duonos gaminiai, makaronai, ryžiai ir košės – neatsiejama lietuvių virtuvės dalis. Atrodytų, turėtume valgyti jų dažnai, juk sveikos mitybos piramidė rekomenduoja apie 6 porcijas per dieną. Deja, tokios rekomendacijos, manau, ir lėmė, kad cukriniu diabetu sergančių žmonių skaičius grėsmingai išaugo, vis dažniau girdime apie vėžines ligas, o kraujotakos ligos tapo norma.

Rytais naudinga gauti baltymų ir angliavandenių derinį, tad jei renkatės košes, naudinga į jas dėti riešutų ar sėklų, tokia košė ne tik bus maistingesnė, bet ir ilgesnį laiką jausitės sotūs.<br>123rf nuotr.
Rytais naudinga gauti baltymų ir angliavandenių derinį, tad jei renkatės košes, naudinga į jas dėti riešutų ar sėklų, tokia košė ne tik bus maistingesnė, bet ir ilgesnį laiką jausitės sotūs.<br>123rf nuotr.
Natūropatinės mitybos specialistė Tautvilė Šliažaitė
Natūropatinės mitybos specialistė Tautvilė Šliažaitė
Daugiau nuotraukų (2)

Tautvilė Šliažaitė, „Stilius“

Aug 30, 2018, 9:04 AM

Mano profesine nuomone, grūdinių produktų vartojame per daug – juos žmonės pradėjo valgyti tik maždaug prieš 10 000 metų. Taigi, kaip maisto produktas, kuris ilgus šimtmečius visiškai neegzistavo mūsų mitybos sistemoje, šiandien staiga užėmė tokią svarbią vietą?

Tikiu, kad žmogaus organizmas prisitaikė toleruoti grūdinius produktus ir, nesupraskite manęs neteisingai, jie turi daug maistinių medžiagų, skaidulų, tačiau taip pat gali lemti per didelį cukraus kiekį organizme, kai valgome itin dažnai.

Svarbiausia – nesirinkti grūdinių produktų kiekvieno valgio metu ir riboti jų kiekį, ypač tiems, kurie serga cukriniu diabetu ar bando atsikratyti svorio. Net jei visiškai atsisakytume tokio maisto, mūsų organizmas iš kitų produktų gautų visų reikalingų maistinių medžiagų, bet kalbame apie pusiausvyrą, tad neišbraukime grūdų, tik atkreipkime dėmesį į porcijos dydį.

Labai tikiuosi, kad jau išmokote pagrindinę taisyklę – valgyti visų grūdo dalių, arba nevalytus, grūdinius produktus. Taip išsaugosime didžiausią skaidulų ir maistinių medžiagų kiekį. Vietoj baltų ryžių rinkimės rudus ar laukinius, vietoj batono – visų grūdo dalių kvietinę ar ruginę duoną.

Puikiai suprantu, kad jų skonis skiriasi, tad noriu pasidalyti paciento istorija. Nutarėme baltus ryžius keisti rudais. Jam nepatiko jų skonis, tad paprašiau baltus ir rudus ryžius maišyti, vis mažinant pirmųjų kiekį. Taip pamažu jis perėjo prie visų grūdo dalių ryžių.

Ta pati taisyklė tinka ir kitiems mitybos aspektams, jei esate įpratę suvalgyti visą šokolado plytelę, nesvarbu, kiek kartų kalbėsiu apie cukraus žalą, jos atsisakyti bus sunku. Tad pirmiausia pradėkime nuo juodojo šokolado, tada pamažu į mitybą įtraukime daugiau vaisių, iš kurių gausime saldumo, paskui keisdami kitus įpročius, rinkdamiesi daugiau daržovių ir baltymų, sumažinsime saldumynų poreikį. Mitybos srityje pakeitę vos keletą principų galime sulaukti teigiamų rezultatų.

Tyrimai rodo, kad daugiau nei pusė pasaulio gyventojų skundžiasi mineralinių medžiagų bei vitaminų stygiumi. Didžiąją dalį šių žmonių vargina anemija, kurią dažniausiai nulemia geležies nepakankamumas ar cinko trūkumas.

Fitorūgšties gausu pupiniuose produktuose ir grūduose. Fitorūgštis užkerta mineralinių medžiagų, tokių kaip kalcis, cinkas, geležis, magnis ir manganas, pasisavinimą, jos kiekį galima sumažinti grūdus mirkant, verdant, kepant, kol jie suminkštėja.

Tai itin svarbu vegetarams ir veganams, kurių vienas pagrindinių mineralinių medžiagų šaltinių yra grūdai ir pupiniai produktai. Tad kitą kartą ruošdami grūdinius produktus, tokius kaip ryžiai ar avižinė košė, pamerkime juos per naktį ir kitą dieną virkime, kol suminkštės.

Dažnai girdime, kad košes valgyti sveika ir jos naudingos norint atsikratyti svorio, deja, neatsižvelgiama, kaip skiriasi jų maistinė vertė. Avižinė košė, grikiai ir bolivinės balandos būtų mano prioritetas.

Norint numesti svorį rekomenduočiau riboti manų, baltų ryžių ir sorų kruopų vartojimą. Taip pat siūlyčiau kruopas rinktis pirmoje dienos pusėje ir vienu kartu suvalgyti ne daugiau kaip 4–6 šaukštus nevirtų kruopų. Rytais naudinga gauti baltymų ir angliavandenių derinį, tad jei renkatės košes, siūlyčiau į jas dėti riešutų ar sėklų, tokia košė ne tik bus maistingesnė, bet ir ilgesnį laiką jausitės sotūs.

Šis tekstas – iš naujos Tautvilės Šliažaitės knygos.

 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.